Używane6 najlepszych silników Opla. Niezniszczalne motory na lata

6 najlepszych silników Opla. Niezniszczalne motory na lata

Opel to jedna z najpopularniejszych marek na polskim rynku wtórnym. Nawet wśród nowszych modeli nie brakuje bardzo solidnych jednostek napędowych.

Rozpoczynając poszukiwania używanego auta wiele osób kieruje się marzeniami – przymierza się do zakupu możliwie mocnego i bogato wyposażonego samochodu. Marzenia nie zawsze wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Po przejrzeniu ogłoszeń często okazuje się, że na zakup topowej wersji w dobrym stanie i z udokumentowaną historią trzeba przeznaczyć dużą kwotę. W przypadku Opla konieczność rozejrzenia się za „zdroworozsądkowymi” wersjami silnikowymi nie jest problemem. Są łatwo dostępne, proste i tanie w naprawach, a część z nich zapewnia dobre osiągi.

Poniżej prezentujemy nasze propozycje wersji silnikowych dla osób, które szukają używanego Opla do jazdy na co dzień, a jednocześnie nie chcą wydawać przesadnie dużo na zakup i eksploatację pojazdu.

1.4 16V – solidny bazowe źródło mocy

Silnik 1.4 16V OplaW mniejszych modelach Opla (np. Corsie, ale także Astrze) bardzo łatwo natrafić na oznaczony kodem Z14XE silnik 1.4 Ecotec. To bardzo dobry wybór. Użytkownicy takich samochodów raportują, że przejeździły one bez poważniejszych awarii motoru nierzadko 0,5 mln km. Jedną z przypadłości silnika jest możliwość spalania znacznych ilości oleju. Czasem zdarzają się defekty elektroniki sterującej. Sprzedającego warto zapytać, czy wymieniał przepustnicę lub katalizator. Pierwsza ma zintegrowany silnik krokowy, drugi zabudowano w kolektorze wydechowym, co istotnie podnosi koszty napraw. Koszty związane z utrzymaniem pojazdu znacząco ogranicza natomiast możliwość zamontowania instalacji gazowej – hydraulika zaworowa rozwiązuje kwestię konieczności okresowej kontroli luzów zaworowych. Silnik odznacza się wysoką kulturą pracy i równomiernie oddaje moc. Na wybitne osiągi nie ma jednak co liczyć. Użytkownicy Opli z silnikami Z14XE powinni pamiętać o wymianach paska rozrządu. Nie występuje on natomiast w nowszych jednostkach 1.4 Twinport [Z14XEL (75 KM) oraz Z14XEP (90 KM)] – także wyposażonych w hydrauliczne popychacze zaworów i również spalających znaczne ilości oleju. Stan środka trzeba kontrolować, uzupełniać braki i okresowo wymieniać – zaniedbania skracają trwałość łańcucha rozrządu. Także w nowszych silnikach Opel zdecydował się na zintegrowanie katalizatora z kolektorem wydechowym i użycie dwóch sond lambda. Za bezpieczny wybór można też uznać także unowocześnione silniki A14XEL (87 KM) i A14XER (100 KM). Poważniejsze awarie ograniczają się do cewek i przepustnicy. Czasem obserwowane jest spalanie oleju.

Redakcja poleca: Najlepsze współczesne silniki Citroena i Peugeota – 3 benzynowe i 3 diesle

1.4 Turbo – elastyczny i akceptujący LPG

Silnik 1.4 Turbo OplaW oparciu o udany wolnossący silnik 1.4 16V inżynierowie Opla zbudowali w 2010 r. jego doładowaną wersję – oznaczoną kodami A14NEL i A14NET. Łańcuchowy napęd rozrządu ma przyzwoitą trwałość. Jedną z najdroższych potencjalnych awarii jest pęknięcie korpusu turbosprężarki. Niestety został on zintegrowany z kolektorem wydechowym. Problemem jest też plastikowy kolektor dolotowy – potrafi się kruszyć, zdarzają się awarie zaworu zwrotnego (tzw. czerwony grzybek). Kolektor można wymienić lub za niecałe 400 zł zregenerować. Czasem zgłaszane są wycieki płynu chłodzącego i oleju. Potencjalne naprawy zwiększą koszt użytkowania Opla z silnikiem 1.4 Turbo, jednak pozostanie on atrakcyjny – chociażby dla tle aut grupy Volkswagena z bardziej kapryśnymi jednostkami 1.2/1.4 TSI. Co ważne, w Oplu kombinacja hydraulicznych popychaczy zaworowych i pośredniego wtrysku paliwa przekłada się na świetną pracę tej jednostki na LPG (były dostępne modele z fabrycznym „gazem”). Silniki rozwijają 100, 120 i 140 KM – słabsze po tuningu elektronicznym zaczynają dorównywać mocniejszym.

Uwaga! Silnika A14 nie należy mylić z wprowadzonym w 2015 r. 1.4 Turbo EDIT (kody B14/D14), które mają bezpośredni wtrysk paliwa. W jej przypadku odpada montaż instalacji gazowej, pojawiają się też doniesienia o pękających tłokach.

1.6 Turbo – dla ceniących dobre osiągi

Silnik 1.6 Turbo OplaW 2006 r. inżynierowie Opla stworzyli doładowaną pochodną silników 1.6/1.8. Oznacza to, że mimo podawania paliwa przez pośredni wtrysk, że silnik trudno uznać za optymalny do montażu instalacji LPG. Wszystko przez luz zaworowy, który jest regulowany szklankami. Konstruktorzy dobrze przygotowali jednak silnik do rozwijania znacznych mocy – stąd wodna chłodnica oleju, zawory wypełnione sodem czy natrysk oleju na denka tłoków. Jak twierdzą użytkownicy Opla, jest to dobry, ale nie pancerny silnik, który przy właściwym traktowaniu bez trudu przejeździ ponad 250 tys. km. Kluczem do sukcesu jest właściwa opieka serwisowa – w tym regularne wymiany oleju oraz kontrolowanie jego stanu, ponieważ środek smarny bywa spalany (nierzadko z powodu przepuszczających olej uszczelniaczy zaworowych). Po zakupie auta warto sprawdzić sprawność układu smarowania. Znane są przypadki awarii pompy oleju. Nowszy silnik A16LET to rozwinięcie Z16LET ze zmodernizowanym osprzętem.

1.6/1.8 Ecotec – proste, solidne i wystarczająco dynamiczne

Opel 1.8 EcotecWprowadzony w 2005 r., prosty konstrukcyjnie wolnossący motor, którego jedyną „ekstrawagancją” jest system zmiennych faz zaworowych. Uwaga! Wcale nie oznacza to, że ten silnik idealnie nadaje się do montażu instalacji LPG. W 140-konnej jednostce oznaczonej kodem A18XER lub Z18XER brakuje hydraulicznej regulacji luzów zaworowego – jest ona szklankowa. Kto chciałby możliwie długo cieszyć się sprawnym autem i uniknąć wypalenia gniazd zaworowych, powinien kontrolować luz zaworowy co ok. 40 tys. km (jeżeli auto nie jeździ na gazie, pierwszą weryfikację luzu wykonuje się po 150 tys. km). Warto połączyć to z wymianami świec. Praktyka pokazuje, że zabieg istotnie zwiększa żywotność wielokrotnie droższych cewek zapłonowych. Trzeba także pamiętać o okresowej wymianie paskowego napędu rozrządu. Silnik spotkamy m.in. w Astrach, Vectrach, Insigniach czy Zafirach. Zawitał on również do Alfy Romeo 159 i Saaba 9-3 II. Do typowych przypadłości właściwie serwisowanego silnika można zaliczyć podwyższone spalanie oleju oraz defekty nastawnika faz rozrządu (jego trwałość można zwiększyć, czyszcząc sitka olejowe w głowicy, niektórzy decydują się na ich demontaż). Praktycznie wszystko to można odnieść do silnika 1.6 Ecotec (A16XER/Z16XER).

1.9 CDTI – diesel lepszy niż 2.0 TDI PD

Opel 1.9 CDTIJeden z najbardziej udanych silników Opla to doskonale znany diesel Fiata. Pod maskami niemieckich aut pojawił się w 2004 r. Kto szuka naprawdę „pancernej”, a do tego możliwie taniej w naprawach jednostki, powinien zainteresować się silnikiem 1.9 z ośmiozaworową głowicą, czyli w wariantach rozwijąjących do 130 KM. Mocniejsze 1.9 16V są bardziej skomplikowane – zostały wyposażone w kolektor dolotowy z klapami, których mocowania ulegają wyrobieniu. Pozostaje wówczas wymiana kolektora (ok. 1000 zł + niemal drugie tyle za robociznę z powodu znacznego nakładu pracy) lub usunięcie klap. Podobnie jak w innych dieslach, także w samochodach z silnikami 1.9 CDTI trzeba przygotować się na wymiany elementów osprzętu – w tym zaworów EGR, filtrów DPF, dwumasowych kół zamachowych czy wtryskiwaczy. Na tle jednostek konkurencyjnych marek, np. grupy Volkswagena i dostępnego w tym czasie diesla 2.0 TDI PD, jednostka 1.9 CDTI wypada więcej niż dobrze. Jeżeli sprzedający nie jest w stanie udokumentować wymiany paska rozrządu, trzeba to zrobić (najlepiej wraz z pompą cieczy).

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

79 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji