PoradyPoradyJak usunąć owady z lakieru samochodu? Lepiej z tym nie zwlekać

Jak usunąć owady z lakieru samochodu? Lepiej z tym nie zwlekać

Rozsiane na przodzie auta resztki owadów to niemal tradycja podczas dalszych wyjazdów. Jak niedrogo, szybko i skutecznie pozbyć się śladów owadów na karoserii samochodu?

Pytania typu „Jak pozbyć się śladów owadów na lakierze auta” kierowcy zazwyczaj zadają sobie po powrocie z majówkowego lub wakacyjnego wyjazdu. Najczęściej właśnie wtedy zauważają na przedniej części karoserii mnóstwo rozbitych wszędzie insektów. Ich powstawaniu sprzyja wzmożona aktywność owadów w porze letniej oraz szybkie prędkości przelotowe w drodze na urlop i podczas powrotu z niego.

Jak się okazuje, wizyta na myjni bezdotykowej nie zawsze przynosi pożądany efekt: auto jest czystsze, ale ślady insektów w większości pozostały na lakierze. Długotrwała jazda z nimi nie tylko negatywnie wpływa na estetykę samochodu, ale i też zwyczajnie szkodzi powłoce lakierniczej. W jaki sposób? Rozbijające się o nadwozie owady tworzą mikropęknięcia na ochronnej, bezbarwnej warstwie lakieru, przyspieszając proces jej łuszczenia się. Poza tym pozostawione resztki owadów wchodzą z lakierem w różne reakcje chemiczne, powodując przebarwienia lub odbarwienia, a nawet powstawanie rdzy.

Jak usunąć owady
Resztki owadów wydzielają kwasy, które źle oddziałują na kondycję lakieru samochodowego. Pozostawienie ich na dłuższy czas tylko pogłębi proces niszczenia powłoki. Pozostałości po insektach będzie też trudniej usunąć.

Jak zmyć owady z auta? Woda niewiele pomoże

Nawet gruntowne umycie samochodu, tj. przy użyciu gąbki i odpowiedniego szamponu, nie usunie wszystkich owadów, nawet jeśli zabierzemy się do tego bezpośrednio po powrocie z wyjazdu. Kierowcy często próbują z nimi walczyć domowymi metodami przy użyciu tego, co akurat mają w garażu. Wielu z nich podkreśla skuteczność takich substancji jak benzyna ekstrakcyjna lub też… woda gazowana, inni deklarują, że w usunięciu owadów pomogło przykrycie przodu auta ręcznikiem nasączonym roztworem wody z szamponem i pozostawienie go tak na noc. Długotrwały kontakt z cieczą miał zmiękczyć twarde resztki insektów i ułatwić usunięcie ich z powierzchni lakieru.

Czym usunąć owady z samochodu?

Mimo wszystko przy tak uporczywym zadaniu warto skorzystać ze środków chemicznych bezpośrednio przystosowanych do usuwania owadów z auta. Dedykowane preparaty nie są drogie – kosztują już od kilkunastu złotych, najdroższe w okolicach 50 zł za opakowanie. W dzisiejszych czasach środki do usuwania insektów ma w swojej ofercie większość producentów kosmetyków samochodowych. Nie ma też najmniejszych problemów z dostępnością: kupimy je w sklepach motoryzacyjnych i na większości stacji benzynowych lub też w części hipermarketów w dziale z akcesoriami motoryzacyjnymi. Oprócz preparatów w spreju sprzedawane są również specjalne gąbki lub ściereczki, już nasączone odpowiednim środkiem.

Jak niedrogim kosztem pozbyć się rys z lakieru samochodowego?

Jak pozbyć się resztek owadów? To dziecinnie proste!

Zanim przystąpimy do prac, pamiętajmy o zapoznaniu się z instrukcjami zapisanymi na opakowaniu produktu. Większość opiera się jednak na podobnym schemacie, który prezentuje się następująco:

  • spryskujemy preparatem miejsca z pozostałościami po owadach;
  • czekamy niedługi czas (do kilku minut), pozwalając środkowi zmiękczyć przytwierdzone do lakieru resztki insektów;
  • zmywamy preparat wraz z zabrudzeniami przy użyciu samej wody, ewentualnie wspomagając się gąbką/szmatką z delikatnej mikrofibry.

Używając chemii należy mieć na uwadze, by nie miała ona zbyt długiego kontaktu z warstwą lakieru. Zadbajmy też o to, by ją dokładnie zmyć. Większość środków do usuwania owadów przy okazji pozbywa się śladów smoły i innych zanieczyszczeń karoseryjnych, ale i zmywa nałożoną wcześniej warstwę wosku. Przy wyjątkowo uporczywych śladach w ostateczności można wspomóc się glinką do usuwania zabrudzeń. Jeśli operację czyszczenia podjęliśmy zbyt późno i lakier uległ uszkodzeniu, nie pozostaje nic innego jak korekta powłoki lakierniczej przy użyciu preparatu lekkościernego.

Owady
Efekt widać gołym okiem. Zgromadzone na pasie przednim owady najlepiej usunąć bezpośrednio lub następnego dnia po powrocie z dalszej podróży.

Jak zabezpieczyć lakier i przednią szybę przed rozbijającymi się na powierzchni owadami?

W przypadku lakieru najlepiej zawczasu zabezpieczyć go, nakładając przynajmniej warstwę wosku lub oddając samochód na kompleksowy detailing z zastosowaniem powłoki kwarcowej/ceramicznej. Przednią szybę można „potraktować” tzw. niewidzialną wycieraczką, która nie tylko zwiększy zdolność odpychania wody, ale i ograniczy przyleganie zabrudzeń, w tym rozbitych owadów. Na rynku dostępne są również specjalne dodatki do płynu do spryskiwaczy, dzięki którym rozprowadzana po szybie ciecz łatwiej poradzi sobie z usuwaniem bieżących zanieczyszczeń.

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji samochodu z poniższych materiałów:

Jak się pozbyć ptasich odchodów z samochodu?

Czy polerowanie szyb usunie z nich rysy?

Jak prawidłowo umyć samochód na myjni bezdotykowej?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji