NowościAktualnościNa tej drodze jest fotoradar za fotoradarem. Zaraz dołączy kolejny

Na tej drodze jest fotoradar za fotoradarem. Zaraz dołączy kolejny

Podróżujący tą drogą krajową muszą uważać na kilka fotoradarów. Do końca roku uruchomiony zostanie jeszcze jeden. Zobacz, gdzie trzeba uważać.

2023 rok już okazał się przełomowy w zakresie instalowania urządzeń pilnujących bezpieczeństwa na drogach. Mowa oczywiście o fotoradarach i odcinkowych pomiarach prędkości. GITD co chwila chwali się uruchomieniem kolejnego żółtego urządzenia, a wiele z nich stanęło na drogach dotychczas pozbawionych radarów. Mamy tu na myśli autostrady i drogi ekspresowe. Obecnie trzeba na nich uważać na odcinkowe pomiary prędkości – konkretnie m.in. na autostradzie A4 koło Wrocławia, autostradzie A2 w pobliżu Poznania czy na drodze ekspresowej S7 koło Warszawy.

Nowe fotoradary. Co potrafią?

GITD oczywiście „nie zapomina” o doskonale znanych kierowcom tradycyjnych fotoradarach. W bieżącym rok pojawiło się sporo tych urządzeń w zupełnie nowych miejscach, a w dotychczasowych lokalizacjach powymieniano je na sprzęt wykorzystujący najnowszą technologię pomiaru prędkości i dokumentacji jej przekroczenia. Nowe fotoradary potrafią m.in. jednocześnie monitorować prędkość 32 samochodów na 8 pasach ruchu i złapać kierowcę, który nagle zwolnił przed fotoradarem – a to już spory kłopot dla kierujących, bo w ten sposób często oszukiwali oni te urządzenia. Oprócz tego rejestrują one m.in. jazdę „na zderzaku”, pod prąd, w niedozwolonym miejscu (np. na chodniku), niewłaściwe wyprzedzanie, przejeżdżanie na czerwonym świetle lub łamanie zakazu (np. przekraczania linii ciągłej).

Fotoradar (Lublin). Gdzie pojawi się nowy fotoradar?

O wyjątkowym natężeniu fotoradarów mogą mówić kierowcy regularnie podróżujący drogą krajową nr 17 z Lublina do Zamościa. Na tym ok. 80-kilometrowym odcinku obecnie są aż dwa fotoradary – w miejscowości Fajsławice oraz Stary Zamość. Niestety, do końca 2023 roku dołączy do nich trzeci „kompan”. Będą musieli na niego uważać zwłaszcza kierowcy poruszający się po Lublinie i jego bliskich okolicach. Gdzie stanie nowy fotoradar w województwie lubelskim?

Tak właściwie to nowe urządzenie już zostało zamontowane. Wielu kierowców spostrzegło bowiem świeżo postawiony fotoradar na ulicy Tysiąclecia w Świdniku, między stacją Orlen a skrzyżowaniem z ulicą Piasecką. To jedna z „wylotówek” Lublina w kierunku Zamościa i dalej do Chełma, łącząca się kawałek dalej z drogą ekspresową S17. Kierowcy muszą tam uważać, bo mimo iż jest to dwupasmowa trasa, na tym fragmencie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Fotoradar w Świdniku. Kiedy uruchomienie?

Fotoradar w Świdniku zamontowano na wniosek lokalnego Starostwa Powiatowego i policji. Jeszcze nie „łapie” on kierowców, a wymaga przeprowadzenia czynności związanych z legalizacją i konfiguracją. Uruchomienie fotoradaru powinno jednak nastąpić do końca roku, dlatego już teraz warto odnotować sobie jego obecność.

Polecamy również:

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Ten fotoradar robi najwięcej zdjęć w Polsce. Uważaj na niego!

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji