NowościAktualnościBezlitosny odcinkowy pomiar prędkości. Kierowcy wpadają tam na potęgę

Bezlitosny odcinkowy pomiar prędkości. Kierowcy wpadają tam na potęgę

Postawiony niedawno odcinkowy pomiar prędkości z zabójczą skutecznością łapie kierowców. Gdzie trzeba na niego uważać? Ile tam można jechać?

Odcinkowe pomiary prędkości już od jakiegoś czasu montowane są nie tylko na drogach jednojezdniowych (krajowych czy wojewódzkich). Coraz częściej żółte kamery można spotkać na drogach szybkiego ruchu – zazwyczaj bezpośrednio po udostępnieniu kierowcom wybranego odcinka trasy, gdzie tymczasowo obowiązuje bardziej rygorystyczne ograniczenie prędkości. Odcinkowe pomiary prędkości znajdują zastosowane też w nietypowych miejscach na mapie polskich dróg, np. w tunelach wchodzących w skład dróg ekspresowych (m.in. tunelu na „zakopiance” albo Południowej Obwodnicy Warszawy).

Odcinkowy pomiar prędkości – A4. Gdzie dokładnie jest?

Wszystko wskazuje na to, że kierowcy będą musieli na dobre przyzwyczaić się do kamer odcinkowego pomiaru prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Takie urządzenia w lipcu 2023 roku zamontowano na stałe na 8,1-kilometrowym fragmencie autostrady A4 w okolicach Wrocławia – dokładnie między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie. Kierowcy nie mogą wobec tego liczyć na to, że za kilka miesięcy znikną. Wiele wskazuje na to, że taka lokalizacja okazała się dla drogowców „strzałem w dziesiątkę”. Według statystyk OPP na autostradzie A4 bije bowiem rekordy wystawionych mandatów.

Ilu kierowców dostało mandaty z odcinkowego pomiaru prędkości na A4?

Według najnowszych statystyk, odcinkowy pomiar prędkości na A4 w ciągu pierwszego miesiąca działalności złapał ponad 100 tysięcy kierujących przekraczających prędkość. To oznacza, że w ciągu doby „wpadało” ponad 3 tysiące kierowców, czyli ok. 4,5% spośród wszystkich jadących tą autostradą. Na każdą godzinę mandaty otrzymało zatem 129 osób.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4. Ile można tam jechać?

Porażająca skuteczność żółtych kamer na A4 dziwi tym bardziej, że monitorowany odcinek jest dobrze oznakowany, także w kwestii dopuszczalnej prędkości, która wynosi tam 110 km/h (samochody osobowe) lub 80 km/h w przypadku samochodów ciężarowych. Inna sprawa, że do rozwijania większych prędkości nie sprzyja ograniczona szerokość tej drogi oraz, momentami, brak poboczy. Na tak znaczną liczbę wystawianych mandatów pewnością ma wpływ innowacyjna technologia zastosowana w kamerach na A4, ponieważ są to urządzenia najnowszej generacji, potrafiące naraz monitorować dwa pasy ruchu i rozróżniać typy pojazdów (odgadywać, ile mogą tu jechać).

Odcinkowy pomiar prędkości A4
Na rejestrowanym przez kamery fragmencie autostrady A4 obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h (80 km/h dla ciężarówek).

Gdzie będą nowe odcinkowe pomiary prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości na A4 jest jednym z 39 nowych urządzeń, które w 2023 pojawią się na polskich drogach. Pośród nich znajdą się kamery w innych lokalizacjach autostrady A4, a także na autostradach A1 i A2 oraz na drogach ekspresowych S7, S11 czy S14. Łącznie pod koniec 2023 roku mają już funkcjonować 74 zestawy odcinkowego pomiaru prędkości, monitorujące ok. 400 km polskich dróg.

Polecamy również:

Odcinkowe pomiary prędkości – nowe lokalizacje w 2023 roku

Oblegana droga z odcinkowym pomiarem prędkości. Tam trzeba zwolnić!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

15 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji