NowościAktualnościOdcinkowy pomiar prędkości. Na tej „wylotówce” już są kamery

Odcinkowy pomiar prędkości. Na tej „wylotówce” już są kamery

Na „wylotówce” z pewnego dużego miasta w Polsce jest już odcinkowy pomiar prędkości. Zobacz, gdzie trzeba będzie znacznie zwolnić.

W ramach rozbudowy sieci kamer odcinkowego pomiaru prędkości, w ostatnim czasie byliśmy świadkami m.in. postawienia żółtych urządzeń na autostradzie A4 w okolicy Wrocławia. Ten OPP okazał się naprawdę skuteczny, bo w ciągu miesiąca złapał ponad 100 tysięcy kierowców. Dowodzi to tezie, że odcinkowe pomiary prędkości są bardzo przydatne na drogach szybkiego ruchu. Niebawem zostaną uruchomione kolejne kamery, tym razem na autostradzie A2 (koło Poznania) oraz na drogach ekspresowych S7, S11 i S14.

Drogowcy jednak nie zapominają o bezpieczeństwie na drogach, gdzie obowiązują niższe limity dopuszczalnej prędkości, ale z uwagi m.in. na gęstą sieć zabudowań lub wysokie natężenie ruchu respektowanie prędkości jest bardzo istotne dla wspólnego bezpieczeństwa. Dlatego planowane są następne odcinkowe pomiary prędkości na aż 14 drogach wojewódzkich i 3 powiatowych. Spore zmiany w tej kwestii czekają Górny Śląsk, ponieważ tam do końca roku powinny zacząć działać dwa kolejne tego typu fotoradary. Gdzie w województwie śląskim pojawią się żółte kamery?

Odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ. Gdzie będą kamery OPP?

Wiadomo już, że jeden zestaw kamer będzie mierzył prędkość na popularnej w regionie „deteeśce”, czyli Drogowej Trasie Średnicowej (DTŚ) łączącej 6 miast konurbacji górnośląskiej – od Katowic, przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze, do Gliwic. Działania mające na celu postawienie tam odcinkowego pomiaru prędkości trwają od przeszło 5 lat, jednakże uruchomienie tam żółtych urządzeń jest już pewne. Dlaczego? Zostały już zainstalowane na bramownicach, a termin włączenia kamer jest zależny tylko od pracy zakładów energetycznych. Powinno to nastąpić do końca 2023 roku, ale GITD nie wyklucza uruchomienia go wcześniej.

Gdzie jeszcze na Górnym Śląsku będzie odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ obejmie 1,5-kilometrowy fragment „wylotówki” z Katowic w kierunku Chorzowa (droga wojewódzka 902) – konkretnie od tzw. różowej kładki między Załężem a osiedlem Tysiąclecia do siedziby firmy Mazak w okolicy centrum handlowego Auchan. Na monitorowanym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. To jednak nie wszystko, ponieważ na Śląsku żółte kamery zmierzą także prędkość na drodze krajowej 88 pomiędzy Zabrzem a Gliwicami. Tam kierowcy będą musieli uważać na aż 10-kilometrowym odcinku trasy.

Polecamy również:

Odcinkowe pomiary prędkości – aktualna lista lokalizacji

Odcinkowy pomiar prędkości znów na autostradzie. Tam nie podgonimy!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji