NowościAktualnościKolejna autostrada z odcinkowym pomiarem prędkości. Będzie mandat za mandatem

Kolejna autostrada z odcinkowym pomiarem prędkości. Będzie mandat za mandatem

GITD spełnia obietnice i systematycznie montuje kolejne fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Jeden OPP będzie łapał kierowców na autostradzie. Zobacz, gdzie dokładnie.

Czasy, gdy na fotoradary i kamery odcinkowego pomiaru prędkości trzeba było uważać tylko na drogach krajowych lub wojewódzkich, bezpowrotnie minęły. Już od kilku lat żółte urządzenia wyliczające średnią prędkość na podstawie czasu przejazdu konkretnego odcinka monitorują kierowców na drogach szybkiego ruchu, w tym na autostradach. Przykładów nie trzeba daleko szukać: odcinkowy pomiar prędkości funkcjonuje np. w tunelu „na zakopiance” (droga ekspresowa S7), w tunelu w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy (droga S2) czy na autostradzie A4 z Wrocławia w kierunku zachodnim (odcinek Kąty Wrocławskie-Kostomłoty).

Odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie będą nowe kamery?

Jak się okazało, montowanie kamer OPP na drogach szybkiego ruchu było bardzo potrzebne, gdyż na tych pozornie bezpiecznych drogach na przekraczaniu dozwolonej prędkości „wpada” mnóstwo kierowców. Ostatnimi czasy słychać było m.in. o niezwykłej skuteczności odcinkowego pomiaru prędkości na A4, który w miesiąc wystawił ponad 100 tysięcy mandatów – co oznacza, że codziennie „złapał” na gorącym uczynku ponad 3 tysiące kierowców. Wobec tego nic dziwnego, że żółte kamery wkrótce pojawią się na kolejnych odcinkach dróg ekspresowych i autostrad. Znamy już dwie nowe lokalizacje, gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu.

Odcinkowy pomiar prędkości (A2, S11). Gdzie będą dokładnie?

Nowe urządzenia mierzące prędkość na danym odcinku drogi niebawem pojawią się na autostradzie A2 w województwie wielkopolskim – dokładnie między Koninem a Kołem. Na tym fragmencie obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h. Z kolei drugi odcinkowy pomiar prędkości stanie na drodze ekspresowej S11 między węzłami Poznań Ławica i Tarnowo Podgórne. Tam kierowcy mogą się poruszać z prędkością 120 km/h. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zostaną uruchomione nowe kamery OPP, ale można przypuszczać, że w listopadzie 2023 roku (a na pewno do końca bieżącego roku). Termin oddania ich do użytku uzależniony jest od prac związanych z zakładaniem przyłącza energetycznego.

Do końca 2023 roku GITD zainstaluje aż 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości (niektóre już działają). Po zrealizowaniu tego celu na kierowców będą czyhać 74 zestawy monitorujące ok. 400 km polskich dróg.

Polecamy również:

Odcinkowy pomiar prędkości – aktualna lista lokalizacji

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

9 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji