PoradyPoradyDobra zmiana! Ten znak może znieść niepotrzebne ograniczenia prędkości

Dobra zmiana! Ten znak może znieść niepotrzebne ograniczenia prędkości

Przy polskich drogach nie brakuje znaków. Część z nich jest zbędna, a innych… brakuje. Ale sytuacja może ulec wkrótce zmianie.

GDDKiA postanowiła zweryfikować sposób oznakowania polskich dróg. Ponad 100 spotkań członków zespołu, ok. 300 godzin pracy i ok. 900 propozycji zmian – tak przebiegały prace Forum organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ich efektem jest propozycja zmian, która trafi do dalszych prac w Ministerstwie Infrastruktury. Wdrożenie ma poprawić bezpieczeństwo, zmniejszyć liczbę znaków na drogach, a także zwiększyć ich poszanowanie przez kierujących – obecnie bywa z tym różnie, bo nie zawsze znak ma uzasadnienie. Dobrym przykładem mogą być ograniczenia prędkości – jednakowe dla wszystkich warunków atmosferycznych.

Nowy znak przy polskich drogach

Rozwiązania nie trzeba szukać daleko, ani tworzyć nowych rozwiązań. Świetnie działające rozwiązanie od lat jest w użyciu za Odrą. Niemiecki kodeks drogowy przewiduje możliwość umieszczenia pod znakiem dodatkowej tabliczki pod znakiem ograniczającym prędkość, dzięki czemu będzie ono obowiązywało tylko na mokrej nawierzchni lub tym innych niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

I właśnie wprowadzenie takiej tabliczki pojawiło się wśród propozycji GDDKiA. Będzie mogła się ona pojawić np. przed śliskim odcinkiem drogi, który jest poprzedzony szorstką nawierzchnia o znacznej przyczepności.

Redakcja poleca: Limity i ograniczenia prędkości w Polsce. Jak szybko można jechać?

GDDKiA opowiedziała się także za możliwie oszczędnym ustawianiem ograniczeń prędkości – zwłaszcza, gdy promień i krzywizna zakrętu są dobrze widoczne, a kierujący może też poprawie ocenić stan nawierzchni. Inne znaki mają zostać uproszczone lub zostaną podjęte kroki mające na celu uniknięcie dublowania przekazywania tej samej informacji przez różne znaki (np. informacji o dojeżdżaniu do ronda).Uproszczenie znakow przy polskich drogach

Ilustracje: prezentacja GDDKiA

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji