Zimowe mandaty (3)

Nadejście zimy powoduje, że warunki panujące na drogach stają się wyjątkowo trudne. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, użytkując auto zimą i za jakie wykroczenia można otrzymać mandat.

Kalendarzowa zima dopiero przed nami, ale na wielu drogach w Polsce już dawno wystąpiły pierwsze przymrozki i mniej lub bardziej intensywne opady śniegu. Śliska nawierzchnia, konieczność odśnieżania auta lub skrobania szyb z lodu, zalegające na ulicach i parkingach błoto pośniegowe – to tylko część problemów, z jakimi muszą zmierzyć się podróżujący zimą kierowcy. O tej porze roku wiele osób zapomina o istotnych przepisach, a wykroczeń karanych wysokimi mandatami nie brakuje. Poniżej przedstawiamy, do jakich zasad stosować się podczas użytkowania auta zimą i za co można otrzymać bolesną grzywnę.

Redakcja poleca także:

Aktualny taryfikator mandatów (2021)

Aktualny taryfikator punktów karnych (2021)

Mandat za nieodśnieżony samochód

Przed ruszeniem samochodem w drogę zawsze powinniśmy pamiętać, by z całej powierzchni auta usunąć zalegający śnieg. Zgodnie z art. 66 Prawa o ruchu drogowym „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”. Resztki śniegu zwiewane z dachu mogą stanowić poważne zagrożenie dla samochodów jadących za nami. Gdy połacie białego puchu są dodatkowo mocno zmrożone, spadające odłamki mogą uszkodzić inne auta lub co gorsza trafić w pieszego. Niezastosowanie się do przepisu grozi mandatem od 50 do nawet 500 zł i 6 punktami karnymi.

Mandat za brudną przednią szybę

Czysta i nieoblodzona powinna być również przednia szyba – aby zapewniać kierowcy odpowiednią widoczność tego, co się dzieje na drodze i poza nią. Jazda z fragmentarycznie oczyszczoną szybą jest nie tylko bardzo niebezpieczna, ale i podlega karze do 200 zł. Jeśli dodatkowo dojdzie do kolizji z innym pojazdem, a policja lub inny uczestnik zdarzenia zauważą brudną przednią szybę, konsekwencje mogą obejmować nawet odpowiedzialność karną.

Mandat za zakryte światła/tablice rejestracyjne

Wydaje Ci się, że odśnieżyłeś samochód, ale tablice rejestracyjne lub światła pozostały zakryte? Za to również można otrzymać 200-złotowy mandat. Nieraz panująca aura sprawi, że tablica przestaje być czytelna po kilku minutach jazdy – wówczas pozostaje zdać się na wyrozumiałość policjanta, który może zastosować jedynie pouczenie. W przypadku przykrytych śniegiem kloszów lamp o bardziej łaskawą ocenę będzie znacznie trudniej.

Zimowe mandaty
W przypadku intensywnych opadów śniegów policjant może wystosować jedynie pouczenie za pokryte śniegiem tablice rejestracyjne. W przypadku zaśnieżonych świateł mundurowy może nie być już tak pobłażliwy.

Mandat za… niesprawne wycieraczki

Zimą niezwykle ważny jest działający mechanizm wycieraczek oraz spryskiwaczy. Policjanci mają prawo sprawdzić funkcjonowanie obydwu układów podczas rutynowej kontroli drogowej. Gdy okaże się, że wycieraczki są niesprawne bądź w zbiorniku brakuje płynu do spryskiwaczy, możemy otrzymać mandat wynoszący nawet między 50 a 200 zł. W skrajnych przypadkach, za niesprawne mechanizmy funkcjonariusz ma prawo nawet odebrać dowód rejestracyjny pojazdu.

Mandat za odśnieżanie na włączonym silniku

Wielu kierowców praktykuje odśnieżanie auta na włączonym silniku, co ma pozwolić na rozgrzanie się zarówno pracującej jednostki, jak i wnętrza auta. Warto jednak pamiętać, że w obszarze zabudowanym pozostawianie pojazdu z włączonym silnikiem jest zabronione i może wiązać się z karą sięgająca 100 zł. Inny przepis mówi o zakazie używania samochodu „w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”. Mandat wynosi w tym przypadku jeszcze więcej, bo 300 zł.

Mandat za nieprawidłowo użytkowane łańcuchy śniegowe

Chcąc zwiększyć przyczepność samochodu zimową porą, niektórzy kierowcy decydują się założyć na koła łańcuchy śniegowe. Choć na niektórych górskich drogach jest to wręcz obowiązkiem (w przypadku zaśnieżenia drogi i dużych nachyleń), to należy pamiętać, że z łańcuchów nie wolno korzystać na suchym asfalcie. Jest to traktowane jako wykroczenie, za który przewidziano mandat w kwocie 100 zł.

Łańcuchy śniegowe: czy są obowiązkowe w Polsce i krajach Europy?

Łańcuchy śniegowe 09
Łańcuchów śniegowych należy używać tylko na oblodzonych/zaśnieżonych odcinkach dróg (nie jest to wymóg, a zalecenie).

Mandat za niewłaściwe opony

Niezwykle ważnym elementem, w który powinniśmy wyposażyć nasze auto, są zimowe opony. Jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, gdy na drodze pojawi się śnieg a temperatura spadnie poniżej zera. Wprawdzie polskie prawo nie przewiduje mandatu za jazdę zimą na letnim ogumieniu, jednak w razie spowodowania kolizji lub wypadku, kara zastosowana przez sąd może być dużo poważniejsza. Wykroczeniem jest z kolei stosowanie opon z kolcami, za co grozi grzywna w wysokości 100 zł.

Opony zimowe: gdzie są obowiązkowe w Europie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here