PoradyPoradyWymiana akumulatora. Jak wymienić akumulator w samochodzie?

Wymiana akumulatora. Jak wymienić akumulator w samochodzie?

Niskie temperatury otoczenia często weryfikują stan baterii w aucie. Jak wymienić akumulator w samochodzie? Oto najważniejsze informacje na temat wymiany akumulatora.

Akumulator to dość trwały element samochodu, ale też zaliczający się do grona części, które prędzej czy później trzeba będzie wymienić. Dlaczego? Bateria ma swoją określoną żywotność. W pewnym momencie po prostu traci pojemność i przestaje trzymać napięcie, wymagając coraz częstszego ładowania, aż w końcu uniemożliwia komfortowe korzystanie z samochodu. Z tego też powodu akumulator należy traktować jako część eksploatacyjną, którą, szczególnie zimą, trzeba będzie wymienić.

Co ile wymieniać akumulator?

Na szczęście akumulatora w samochodzie nie trzeba zmieniać tak często, jak np. olej silnikowy. Ich żywotność jest liczona w latach i przeważnie zachowują one pełną sprawność przez 3-5 lat. Na to nie ma reguły, ponieważ niektóre akumulatory (szczególnie te z pierwszego montażu) mogą wytrzymywać nawet 10 lat, a tanie baterie mało uznanych producentów sprawiają pierwsze problemy już np. po roku od zamontowania. Dlatego szukając odpowiedzi na pytanie, co ile wymieniać akumulator w aucie, najlepiej nie brać pod uwagę odstępów czasowych. Warto zrobić to wtedy, gdy wystąpią objawy mogące świadczyć o zużyciu akumulatora, bądź przeprowadzimy samodzielny test kondycji baterii i wypadnie on negatywnie.

Więcej na temat tego, co ile wymieniać akumulator w aucie

Rozładowany akumulator – objawy

Najczęstszym symptomem zużycia akumulatora jest powolne kręcenie rozrusznika, któremu towarzyszy przygasanie kontrolek na wskaźnikach. W zależności od stopnia rozładowania baterii, może ona w końcu umożliwić uruchomienie auta, ale też doprowadzić do tego, że będzie ono niezdatne do jazdy. Zazwyczaj za taki stan rzeczy odpowiada rozładowany akumulator, ale wcale nie musi. Można go o to podejrzewać, gdy auto ma problemy z odpaleniem po stosunkowo krótkim czasie od ostatniej jazdy (np. po jednej nocy). Jeśli samochód nie chce odpalić po dłuższym postoju (minimum kilkudniowym), przeważnie wystarczy po prostu naładować akumulator i wszystko wraca do normy.

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Kłopoty z odpaleniem auta jednak wcale nie muszą od razu oznaczać niesprawnego akumulatora. Mogą one wynikać np. z awarii rozrusznika czy niedogodności w działaniu układu zapłonowego lub paliwowego. Nie zmienia to faktu, że to właśnie akumulator można najszybciej i najłatwiej sprawdzić, a przede wszystkim zrobić to samemu. W jaki sposób? Mierząc dedykowanym miernikiem napięcie spoczynkowe baterii, które powinno wynosić minimum 12,4 V. Przy okazji warto jeszcze przeprowadzić podobny pomiar na włączonym silniku. Jeśli napięcie jest mniejsze niż 13,8 V, bateria jest rozładowana. Nie warto jednak ładować jej przez krótki czas, aby tylko samochód odpalił: czasami akumulator „ożywa” po porządnym naładowaniu go prostownikiem (przez ok. 8 godzin). To przy okazji najprostsza metoda na przywrócenie go do sprawności, choć nie zawsze skuteczna.

Więcej na temat tego, jak sprawdzić stan akumulatora

Wymiana akumulatora. Kiedy należy wymienić akumulator?

Poza pomiarem napięcia, stan akumulatora można też zweryfikować, mierząc areometrem gęstość elektrolitu – przy pełnym ładowaniu powinna wynosić 1,28 g/cm³. Jeśli bateria posiada jeszcze korki do poszczególnych cel, warto uzupełnić ewentualne braki w ilości elektrolitu, dolewając wody destylowanej lub demineralizowanej. Można jeszcze podjechać do warsztatu na badanie testerem obciążeniowym. Jeśli da on wynik negatywny, a podjęte przez nas czynności nie przyniosły poprawy, nie zostaje nic innego jak wymiana akumulatora. Potwierdzeniem tej decyzji powinny być wskazania tzw. magicznego oka w akumulatorze. Gdy jest białe lub żółte, zaleca się wymianę, natomiast kolor czarny rekomenduje naładowanie baterii. Z kolei kolor zielony wykazuje brak nieprawidłowości w kondycji akumulatora.

Wymiana akumulatora
Przed podjęciem decyzji o wymianie akumulatora warto sprawdzić, czy faktycznie nie nadaje się on już do dalszego użytkowania.

Czy akumulator można wymienić samemu?

Wymiana akumulatora w samochodzie z reguły nie jest czynnością bardzo skomplikowaną i wymagającą użycia specjalistycznych narzędzi, zatem wymianę baterii jak najbardziej można przeprowadzić samodzielnie. Tak jest jednak tylko w przypadku niektórych aut, głównie starszych (mających ponad 20 lat), które nie mają jeszcze tak zaawansowanej elektroniki pokładowej. W nowszych i nowocześniejszych samochodach bateria może być bardziej zabudowana (co rodzi problemy z dostępem do niej), a także wymagać kodowania bądź przeprowadzenia procesu wymiany przy jednoczesnym podtrzymywaniu napięcia komputera pokładowego (by ten się nie zresetował). Dlatego przed podjęciem decyzji o samodzielnej wymianie najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi i dowiedzieć się, czy producent dopuszcza taką możliwość.

Jak wymienić akumulator? Na co uważać przy wymianie akumulatora?

Gdy zdecydujemy się wymienić akumulator samemu, warto to zrobić według następujących kroków.

  1. W pierwszej kolejności wyłączmy silnik i zapłon, wyjmując kluczyk ze stacyjki. Nie zostawiajmy go w aucie, bo odłączenie akumulatora może skutkować zablokowaniem wszystkich drzwi. By się nie ubrudzić, załóżmy rękawiczki. Nic nie zaszkodzi nałożyć także ochronne okulary.
  2. Następnie odkręćmy śruby mocujące klemy akumulatora: zazwyczaj zrobimy to kluczem 10. Najpierw odkręćmy zaciski na biegunie ujemnym, zwanym minusem („-”), a potem na dodatnim – plusie („+”).
  3. Po odpięciu klem trzeba jeszcze zdjąć zabezpieczenia chroniące akumulator przed przesuwaniem się. Najwygodniej zrobić to kluczem nasadowym.
  4. Teraz można wyjąć akumulator z auta. Podczas tej czynności uważajmy na to, by go nie przechylać i delikatnie ustawmy w bezpiecznym miejscu.
  5. Przed zamontowaniem nowej baterii można przy okazji przyjrzeć się podstawce, do której jest przymocowany – głównie pod kątem korozji. Gdy stwierdzimy jej obecność, warto dokładnie ją usunąć (np. drucianą szczotką), a całą podstawkę zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym. Przy okazji warto też oczyścić klemy.
  6. Nowy akumulator instalujemy na podstawce, po czym przykręcamy go do niej dedykowanymi zaczepami.
  7. Ostatni etap to podłączanie klem. Należy to zrobić w odwrotnej kolejności niż przy wyjmowaniu baterii, czyli zaczynając od „plusa”, a kończąc na „minusie”. Przykręcając je pamiętajmy o tym, by zrobić to z wyczuciem, jednocześnie nie dopuszczając do tego, by zaciski były zamocowane zbyt luźno. Nic nie zaszkodzi dodatkowo wzmocnić działanie klem i biegunów specjalnym smarem.
  8. Po wszystkim zróbmy próbę odpalenia auta i sprawdźmy, czy nie zaszły jakieś zmiany np. w pracy elektroniki.
Wymiana akumulatora
W niektórych autach dostanie się do akumulatora wymaga zdjęcia kilku elementów (np. osłon lub zaczepów przytwierdzających baterię do podstawki).

Ile kosztuje wymiana akumulatora u mechanika?

Serwisy zwykle nie inkasują wiele pieniędzy za wymianę akumulatora. Ta operacja powinna pochłonąć z portfela kilkadziesiąt złotych. Nieco więcej (ok. 200 zł) mogą zapłacić właściciele aut z rozbudowaną elektroniką pokładową, wymagającą podjęcia dodatkowych czynności podczas wymiany akumulatora.

Akumulator – cena. Ile kosztuje akumulator do samochodu?

Cena akumulatora uzależniona jest głównie od jego pojemności. Małe baterie kosztują ok. 200-300 zł, natomiast większe – nawet 600 zł. Nie mniej istotny jest również typ akumulatora. Droższe są żelowe, które mogą kosztować nawet 1000 zł. Jeszcze więcej przyjdzie zapłacić za specjalistyczne baterie AGM lub EFB, czyli przeznaczone do aut z systemem Start&Stop lub do samochodów typu mild hybrid.

Wymiana akumulatora
Najtańsze akumulatory kwasowo-ołowiowe nie stanowią poważnego wydatku. Z reguły im nowocześniejsze auto, tym wydatek na baterię będzie większy.

Co zrobić ze starym akumulatorem?

Zużytego akumulatora nie można wyrzucić do śmietnika, gdyż zalicza się on do produktów mających negatywny wpływ na środowisko. Szczególnie zabronione jest wyrzucanie akumulatorów gdzieś na zewnątrz (np. do lasów), gdyż potrafią w znacznym stopniu skazić glebę i wodę. Stary akumulator najlepiej oddać do sklepu, w którym kupiliśmy nową baterię: wtedy dodatkowo otrzymamy zwrot opłaty depozytowej w wysokości 30 zł. Inną opcją jest oddanie niesprawnej baterii do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub na organizowane przez samorządy zbiórki starego sprzętu elektronicznego.

Polecamy również:

Jak dobrać akumulator do samochodu?

Jak wydłużyć trwałość akumulatora?

Jak naładować akumulator?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji