PoradyPoradyCo ile wymieniać akumulator w samochodzie? Jaką baterię wybrać?

Co ile wymieniać akumulator w samochodzie? Jaką baterię wybrać?

Akumulatory samochodowe stanowią niezbędne źródło energii do rozruchu, zasilania elementów wyposażenia czy poprawnej pracy systemów bezpieczeństwa. Jaki akumulator wybrać do swojego auta?

Dobór właściwego akumulatora jest kluczowy, a dbanie o dobry stan baterii pozwala na długą eksploatację bez awarii. Kiedy jednak zachodzi konieczność wymiany akumulatora, należy zadbać o optymalną jakość oraz parametry nowego sprzętu. Przeczytaj, jaki akumulator do samochodu warto wybrać, jak przeprowadzić jego wymianę i co zrobić ze zużytym akumulatorem.

Kiedy akumulator w aucie wymaga wymiany?

Akumulatory w samochodach mają zwykle kilkuletnią żywotność. Po pewnym okresie użytkowania ich wydajność może spadać, a proces samorozładowania stawać się coraz szybszy. Jaki akumulator do samochodu wymaga już wymiany? W skrócie: niedostatecznie sprawny. Najczęściej konieczność wymiany pojawia się zimą, gdy w niesprzyjających warunkach temperaturowych okazuje się, że akumulator nie ma już satysfakcjonującej pojemności czy nie daje odpowiedniego prądu na rozruch.

Wymiana będzie także konieczna, gdy któraś z części akumulatora ulegnie uszkodzeniu, przestanie on trzymać parametry napięcia czy też w sposób fizyczny ulegnie uszkodzeniu. Właściwej diagnozy w przypadku problemów elektrycznych w samochodzie może dokonać wykwalifikowany elektryk samochodowy.

Jaki akumulator wybrać do auta?

Wybrany akumulator musi być dostosowany do Twojego samochodu oraz jego wyposażenia. Szczegółowe informacje o jego parametrach powinny znajdować się w dokumentacji samochodu. Zanim zakupisz nową baterię, warto ustalić wszystkie szczegóły dotyczące tego, jakiego akumulatora do samochodu szukasz. Ustal jego wymagane cechy takie jak:

  • technologię wykonania: kwasowo-ołowiową, Ca-Ca, EFB, AGM;
  • przeznaczenie, na przykład do samochodów typu start-stop, z rekuperacją energii, diesli, klasycznych osobowych benzynowych, o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym;
  • pojemność wyrażoną w Ah odpowiadającą zdolnościom ładowania alternatora;
  • maksymalny prąd rozruchowy –  adekwatny do zapotrzebowania pojazdu i warunków użytkowania, również zimą;
  • fizyczną wielkość – rodzaj podstawy, szerokość, długość oraz wysokość;
  • orientację biegunów oraz ich typ, wielkość;
  • zabezpieczenia przeciwprzepięciowe;
  • poziom obsługi – akumulatory bezobsługowe;
  • dodatkową odporność na wstrząsy, niskie temperatury, cykliczną pracę.

Ważna przy wyborze akumulatora jest także jego jakość i niezawodność, potwierdzona gwarancją producenta. Warto decydować się na sprawdzone marki obecne na rynku od lat, cieszące się dobrą opinią. Korzystając z usług profesjonalnych dystrybutorów, możesz uzyskać pomoc w podjęciu decyzji,jaki akumulator do samochodu należy kupić.

Wymiana akumulatora – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli wiesz już, jakim akumulatorem do samochodu jesteś zainteresowany i przychodzi czas na wymianę, zadbaj, aby odbyła się ona w profesjonalny sposób. Optymalnym rozwiązaniem będzie udanie się do warsztatu, który w bezpieczny sposób wymieni akumulator, podtrzymując jednocześnie napięcie komputera samochodu, by ten się nie zresetował. Nowoczesne pojazdy mogą również wymagać odpowiedniego zakodowania nowej baterii. Specjalista może przy okazji zweryfikować poprawność działania instalacji elektrycznej oraz ładowania akumulatora, by wykluczyć ewentualne usterki.

Jak samodzielnie wymienić akumulator?

Jeżeli chcesz wymienić akumulator samodzielnie, sprawdź dokładnie sposób dostępu do akumulatora. Zweryfikuj również, czy posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia lub sprzęty niezbędne do poprawnej instalacji baterii. Jeżeli robisz to po raz pierwszy w danym samochodzie, upewnij się w książce z instrukcją, jaka powinna być właściwa kolejność kroków. Pamiętaj również, aby stary, zużyty akumulator został oddany do utylizacji w sposób bezpieczny dla środowiska, u sprzedawcy nowej baterii lub w specjalnych punktach zbiórki odpadów tego typu.

Redakcja poleca:

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Czy można wyrzucić go na śmietnik?

Jak sprawdzić stan akumulatora? Po czym poznać, że się rozładował?

Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów samochodowych

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji