PoradyPoradyIle wytrzymuje akumulator?

Ile wytrzymuje akumulator?

Jednym z kluczowych elementów auta jest akumulator. Jego uszkodzenie lub zużycie uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Warto więc wiedzieć, ile wytrzymuje akumulator.

Jednym z wielu podzespołów pojazdu, które podlegają eksploatacyjnemu zużyciu, jest akumulator. Nie każdy kierowca zdaje sobie jednak sprawę, że sposób eksploatacji pojazdu, a nawet jego konfiguracja mają bardzo duży wpływ na żywotność akumulatora. W efekcie nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytanie ile wytrzymuje akumulator.

Wiadomo natomiast co istotnie wydłuża lub skraca żywotność akumulatora. Bardzo szkodliwe jest permanentne niedoładowanie – zwłaszcza, jeżeli skończy się w którymś momencie głębokim rozładowaniem. Jest to szczególnie prawdopodobne w niezbyt intensywnie eksploatowanych autach. Jeżeli pokonujemy miesięcznie mniej niż 300 km, warto okresowo sprawdzać stopień naładowania akumulatora i w razie potrzeby podłączać go do prostownika lub ładowarki.

Zywotnosc akumulatoraPrzy okazjonalnej eksploatacji dużym problemem potrafią okazać się alarmy – zwłaszcza niefabryczne, które potrafią intensywnie i szybko drenować akumulator. Prąd z akumulatora ubywa także z powodu czuwającej elektroniki. Niektóra wyłącza się z opóźnieniem po zamknięciu samochodu, inna – jak alarm czy sterownik centralnego zamka – czuwa. By uniknąć związanego z tym ubytku prądu na czas długiego postoju baterię warto odłączyć. Nie trzeba jej wyjmować z samochodu. Wystarczy zdjąć klemę z bieguna ujemnego. W takiej sytuacji trzeba jednak pogodzić się z wyłączeniem alarmu, wyzerowaniem zegarka oraz wymazaniem ustawień radia czy komputera pokładowego. Czy warto? Niech każdy oceni sam. Plus jest taki, że przy odpiętym akumulatorze i mechanicznie zamkniętym aucie zamkiem w drzwiach nikt nie włamie się do niego metodą „na walizkę”.

Warto wiedzieć: Zostawiasz stary akumulator w sklepie? Możesz sporo stracić!

Żywotność akumulatora jest mocno zróżnicowana. Znamy przypadek, w którym oryginalny, użyty na pierwszy montaż akumulator wytrzymał 13 lat. Mimo sporej utraty pojemności, był w stanie uruchomić silnik nawet po kilkutygodniowym postoju samochodu. Sklepy z akumulatorami potwierdzają, że faktycznie akumulatory trafiające do aut w fabryce są najtrwalsze. Niestety obecnie wytrzymują krócej niż kiedyś. Zdarza się, że nową baterię trzeba kupić już po kilku latach.

Dla akumulatora motocyklowego dobrym wynikiem jest wszystko powyżej 5 lat. By taki uzyskać, akumulator warto wyjąć z jednośladu na czas zimowego postoju i co trzy miesiące doładowywać. Polecamy także odpinanie klemy na czas postoju.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

6 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji