PoradyPoradyIle wytrzymuje akumulator?

Ile wytrzymuje akumulator?

Jednym z kluczowych elementów auta jest akumulator. Jego uszkodzenie lub zużycie uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Warto więc wiedzieć, ile wytrzymuje akumulator.

Jednym z wielu podzespołów pojazdu, które podlegają eksploatacyjnemu zużyciu, jest akumulator. Nie każdy kierowca zdaje sobie jednak sprawę, że sposób eksploatacji pojazdu, a nawet jego konfiguracja mają bardzo duży wpływ na żywotność akumulatora. W efekcie nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytanie ile wytrzymuje akumulator.

Wiadomo natomiast co istotnie wydłuża lub skraca żywotność akumulatora. Bardzo szkodliwe jest permanentne niedoładowanie – zwłaszcza, jeżeli skończy się w którymś momencie głębokim rozładowaniem. Jest to szczególnie prawdopodobne w niezbyt intensywnie eksploatowanych autach. Jeżeli pokonujemy miesięcznie mniej niż 300 km, warto okresowo sprawdzać stopień naładowania akumulatora i w razie potrzeby podłączać go do prostownika lub ładowarki.

Zywotnosc akumulatoraPrzy okazjonalnej eksploatacji dużym problemem potrafią okazać się alarmy – zwłaszcza niefabryczne, które potrafią intensywnie i szybko drenować akumulator. Prąd z akumulatora ubywa także z powodu czuwającej elektroniki. Niektóra wyłącza się z opóźnieniem po zamknięciu samochodu, inna – jak alarm czy sterownik centralnego zamka – czuwa. By uniknąć związanego z tym ubytku prądu na czas długiego postoju baterię warto odłączyć. Nie trzeba jej wyjmować z samochodu. Wystarczy zdjąć klemę z bieguna ujemnego. W takiej sytuacji trzeba jednak pogodzić się z wyłączeniem alarmu, wyzerowaniem zegarka oraz wymazaniem ustawień radia czy komputera pokładowego. Czy warto? Niech każdy oceni sam. Plus jest taki, że przy odpiętym akumulatorze i mechanicznie zamkniętym aucie zamkiem w drzwiach nikt nie włamie się do niego metodą „na walizkę”.

Warto wiedzieć: Zostawiasz stary akumulator w sklepie? Możesz sporo stracić!

Żywotność akumulatora jest mocno zróżnicowana. Znamy przypadek, w którym oryginalny, użyty na pierwszy montaż akumulator wytrzymał 13 lat. Mimo sporej utraty pojemności, był w stanie uruchomić silnik nawet po kilkutygodniowym postoju samochodu. Sklepy z akumulatorami potwierdzają, że faktycznie akumulatory trafiające do aut w fabryce są najtrwalsze. Niestety obecnie wytrzymują krócej niż kiedyś. Zdarza się, że nową baterię trzeba kupić już po kilku latach.

Dla akumulatora motocyklowego dobrym wynikiem jest wszystko powyżej 5 lat. By taki uzyskać, akumulator warto wyjąć z jednośladu na czas zimowego postoju i co trzy miesiące doładowywać. Polecamy także odpinanie klemy na czas postoju.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

6 KOMENTARZE

  1. Bzdura. W moim aucie akumulator wytrzymał w sumie nie wiem, ile, bo auto mam 11 lat, a akumulator w nim znajdujący się wyglądał ja nienajświeższy. Ile może mieć? 12, 13, 14 lat… nie wiem, na pewno ponad 11 lat. To nie jest fabryczny akumulator, czy taki na pierwszy montaż. Akumulator marki numax. W Anglii kosztuje 90 funtów i jest na niego 4 lata gwarancji. A w Polsce co? Akuma o podobnych parametrach, w podobnych pieniądzach z 2 letnią gwarancją, która zdechnie w 3 lata. Złom nam sprzedawają i tyle.

  2. Mój akumulator w Hondzie Accord 8 wytzymał 2lata zaznaczam że parametry ładowania w Hondzie mam katalogowe.Mam rower elektryczny w którym akumulator ma 11lat i chodzi.Moral jest taki że te części nie mają takiej żywotności jak kiedyś to ma się psuć i firmy serwisy mają trzepać nam portfele zanim zdominują nas elektryki muszą się nachapać bo może będzie i nas stać na elektryka ale jak bateria 🔋 padnie to nie każdego będzie stać wydać od 30tys w górę.Dobrą inwestycja wtedy będzie stary klasyk na blachach zabytkowych który będzie alternatywą lokacyjną i w razie potrzeby środkiem lokomocji.Pozdro

  3. zawsze kupuję akumulatory u sprzedawców, którzy zajmują się tylko akumulatorami. Akumulatory od nich podobnie jak montowane w nowych samochodach wytrzymują tyle samo tj. około 7 lat. Wiem co piszę bo miałem już kilka nowych samochodów i nie wierzę w jakieś 11 lat.

  4. Warto też wspomnieć o sprawdzaniu poziomu wody w akumulatorach co też ma wpływ na zużycie go… Warto to robić po upalnym lecie przed zimą raz w roku, kiedy mogło być mało wody i odsłoniło to płyty w akumulatorze. Zaniedbanie takie może doprowadzić do uszkodzenia któregoś z ogniwa i uszkodzenia akumulatora gdyż płyty muszą być zakryte wodą… Mała ilość wody również może wpłynąć na zasiarczenie co też nie jest korzystne… P. S. Najlepiej dolac wodę destylowaną lub jak się nie znamy podjechać do sklepu z akumulatora mi gdzie obsługa sklepu sprawdzi poziom wody i doleje jak potrzeba, zmierzy ładowanie i moc rozruchową… Takie sprawdzanie raz w roku pomoże wydłużyć żywotność i da nam wgląd w procentowy stopień zużycia akumulatora… Pozdrawiam…. 🙂
    P. S. Warto dodać że kiedyś akumulatory były bezobslugowe a dziś niestety pomimo takiej nazwy trzeba jednak je sprawdzać…. 😁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji