NowościAktualnościE-winiety w kolejnym państwie. Będą problemy w wakacje

E-winiety w kolejnym państwie. Będą problemy w wakacje

Państwo będące popularnym wakacyjnym kierunkiem Polaków diametralnie zmienia system płatności za autostrady. A to oznacza, że wielu rodaków czeka sporo kłopotów.

Na likwidowanie bramek na autostradach w zamian za wprowadzenie płatności elektronicznej za przejazd decyduje się coraz więcej europejskich państw, w tym Polska (już od pewnego czasu płatność za autostrady odbywa się za pośrednictwem systemu e-TOLL). Dotychczas w Europie nie brakowało jednak państw preferujących tradycyjną metodę wnoszenia opłat na bramkach. To rozwiązanie może i generowało spore zatory drogowe, ale przynajmniej pozwalało kierowcom zachować spokój, gdy zapomnieli dokonać opłaty drogą bankowości elektronicznej (wystarczyło mieć przy sobie gotówkę lub kartę płatniczą).

Chorwacja. Czy tam znikną winiety?

Do autostradowych bramek przywykli chociażby kierowcy podróżujący samochodem do Chorwacji. Co by nie mówić, pośród nich jest sporo Polaków, ponieważ ten region jest często wybieranym kierunkiem na wakacje, a sporo rodaków decyduje się pojechać do Chorwacji własnym samochodem. Wszystko wskazuje jednak na to, że niebawem pożegnamy się z dotychczasowym systemem poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami chorwackich dróg. Władze kraju nad Adriatykiem planują wprowadzić tzw. e-winiety, czyli coś na kształt systemu regulowania płatności za autostrady w Polsce. Na czym będzie polegał ten w Chorwacji?

Chorwacja winiety
Dotychczasowe metody płatności za autostrady w Chorwacji odejdą w niepamięć. Kierowcy muszą się szykować na rewolucyjne zmiany.

E-winiety w Chorwacji. Jak zapłacić?

Płatność za autostrady w Chorwacji będzie możliwa na dwa sposoby. Pierwszy ma przypominać e-winiety stosowane już w Czechach, na Węgrzech czy na Słowacji, które będą rozliczane poprzez system elektronicznego uiszczania opłat. Technologia ma na bieżąco monitorować drogi i wychwytywać nieuczciwych kierowców po numerach rejestracyjnych pojazdów. Drugą opcją ma być uregulowanie należności przy użyciu urządzenia ENC do zdalnej płatności (trzeba będzie je jednak osobno dokupić). Korzystniejszą formą zapłaty dla polskich turystów byłaby zatem pierwsza metoda.

Chorwacja: e-winiety. Kiedy wejdą?

Na razie nie znamy szczegółów na temat e-winiet w Chorwacji. Dlaczego? Musi minąć trochę czasu, aż faktycznie wejdą one w życie. Prawdopodobnie stanie się to dopiero pod koniec 2024 roku, a to oznacza, że e-winietami nie muszą na razie przejmować kierowcy planujący urlop w Chorwacji w wakacje 2023 i 2024 roku.

Polecamy również:

Samochodem do Chorwacji. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Czechy zmieniają ceny winiet. Czy zdrożeje podróż do Chorwacji?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji