PoradyPoradyOpłaty na autostradzie A4. Ile zapłacimy na płatnych odcinkach A4?

Opłaty na autostradzie A4. Ile zapłacimy na płatnych odcinkach A4?

Na autostradzie A4 obowiązują opłaty za przejazd między Katowicami a Krakowem. Ile kosztuje płatna autostrada A4? Jak zapłacić za przejazd?

Autostrada A4 jest jedną z dwóch płatnych autostrad w Polsce. Oprócz niej opłaty za przejazd obowiązują na autostradzie A2, lecz nie na jej całej długości – konkretnie od Świecka (granicy z Niemcami) do Konina, czyli na fragmencie o długości 255 kilometrów. W przypadku autostrady A4 płatny odcinek jest jeszcze krótszy. Ta ponad 670-kilometrowa trasa łączy Podkarpacie (granicę z Ukrainą) z Dolnym Śląskiem (granicę z Niemcami). Opłaty obowiązują jednak na zaledwie 60-kilometrowym odcinku mniej więcej w połowie drogi – konkretnie w województwach małopolskim i śląskim. Gdzie trzeba płacić za przejazd autostradą A4? Ile kosztuje jazda A4? Jak uiścić opłatę? Poniżej odpowiemy na te pytania.

Autostrada A4. Które odcinki są płatne?

Opłaty na A4 obowiązują tylko w przypadku odcinka między Katowicami a Krakowem. Łącznie to zaledwie 60 kilometrów trasy, niemniej zbudowano na niej aż 9 węzłów drogowych, z czego na dwóch – Brzęczkowice (koło Mysłowic) i Balice (w bliskim sąsiedztwie Krakowa) – funkcjonują punkty poboru opłat. Nie są to już jednak tylko tradycyjne bramki, na których można zapłacić za przejazd kartą lub gotówką. Działają tam także stanowiska obsługujące wyłącznie kierowców korzystających z szybkich płatności automatycznych (dotyczy to zarówno aut osobowych, jak i ciężarowych).

Opłaty za przejazd autostradą A4 – aktualne stawki (cennik)

Stawki za przejazd autostradą A4 uzależnione są od pojazdu, którym się poruszamy. Drożej oczywiście zapłacą kierowcy samochodów ciężarówek, a najmniej – motocykliści. Zarządcy drogi dzielą pojazdy na 5 kategorii:

 • kategoria 1 – motocykle (osobna stawka) i samochody osobowe o dwóch osiach;
 • kategoria 2 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami;
 • kategoria 3 – pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami;
 • kategoria 4 – pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami;
 • kategoria 5 – pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4 i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

Każda kategoria pojazdu ma ustaloną stawkę za przejazd autostradą A4. Trzeba jednak podkreślić, że niżej wymienione stawki odnoszą się do płatności na jednym Placu Poboru Opłat. Biorąc pod uwagę, że między Katowicami a Krakowem są dwa takie punkty (koło Mysłowic i w Balicach), opłata za przejazd całą płatną autostradą A4 wyniesie podwojoną wartość wymienionych poniżej stawek przejazdu. A wynoszą one:

 • 7 zł dla pojazdów kategorii 1 – motocykli (czyli 14 zł za cały odcinek);
 • 15 zł dla pojazdów kategorii 1 – pojazdów samochodowych o dwóch osiach (czyli 30 zł za cały odcinek);
 • 27 zł dla pojazdów kategorii 2 (czyli 54 zł za cały odcinek);
 • 27 zł dla pojazdów kategorii 3 (czyli 54 zł za cały odcinek);
 • 46 zł dla pojazdów kategorii 4 (czyli 92 zł za cały odcinek);
 • 46 zł dla pojazdów kategorii 5 (czyli 92 zł za cały odcinek).

Jednak 1 kwietnia 2024 roku nastąpi wzrost opłat za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa. Od tej pory będą one wynosić:

 • 8 zł dla pojazdów kategorii 1 – motocykli (czyli 16 za cały odcinek);
 • 16 zł dla pojazdów kategorii 1 – pojazdów samochodowych o dwóch osiach (czyli 32 zł za cały odcinek);
 • 29 zł dla pojazdów kategorii 2 (czyli 58 zł za cały odcinek);
 • 29 zł dla pojazdów kategorii 3 (czyli 58 zł za cały odcinek);
 • 49 zł dla pojazdów kategorii 4 (czyli 98 zł za cały odcinek);
 • 49 zł dla pojazdów kategorii 5 (czyli 98 zł za cały odcinek).
Autostrada A4 opłaty
Przejechanie samochodem osobowym autostradą A4 z Krakowa do Katowic kosztuje obecnie 30 zł (od 1 kwietnia 2024 r. będzie to 32 zł).

Autostrada A4 – opłaty (kalkulator)

Na stronie Stalexport Autostrady Małopolskiej (autostrada-a4-com.pl) znajduje się interaktywny kalkulator opłat za przejazd, w którym można wskazać dokładne miejsca wjazdu na autostradę i zjazdu z niej oraz zaznaczyć kategorię pojazdu, którym się poruszamy. System błyskawicznie wyliczy wtedy kwotę, jaką będziemy musieli uiścić za przejazd autostradą A4 (Katowice-Kraków). Można także od razu zaznaczyć opcję podróży w obydwie strony.

Opłata za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Jak działa pobór opłat?

Już na wstępie warto podkreślić, że autostrada A4 nie jest objęta Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej e-Toll. Wobec tego za przejazd tym odcinkiem autostrady nie można zapłacić urządzeniem pokładowym e-Toll lub dedykowaną aplikacją mobilną. Można powiedzieć, że na A4 wciąż można zapłacić „po staremu”, czyli gotówką (w PLN, EURO i USD) lub kartą (VISA, Mastercard, Maestro) na bramkach. Na szczęście stanowisk poboru opłat jest stosunkowo dużo (aż 7 w każdym punkcie), co powinno usprawnić uregulowanie płatności w okresach wzmożonego ruchu pojazdów.

W Punktach Poboru Opłat na autostradzie A4 dodatkowo działają po 3 stanowiska obsługujące wyłącznie płatności automatyczne. Zalicza się do nich elektroniczny pobór opłat A4Go. Działa on w oparciu o urządzenie pokładowe A4Go, które można wypożyczyć (po wpłaceniu kaucji w wysokości 50 zł) i wykupić na nie pakiet impulsów (przejazdów autostradą) lub podpiąć do niego własną kartę płatniczą. Urządzenia rozprowadzane są na Punktach Obsługi Klienta (POK) przy bramkach w Mysłowicach i Balicach, a także na stronie www.a4go.pl.

Oprócz wyżej wymienionych, na autostradzie A4 akceptowane są także następujące metody płatności:

 • elektroniczny pobór opłat Telepass;
 • kartA4 (do wyczerpania ważnych impulsów);
 • videotolling (opłata na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej) z wykorzystaniem aplikacji: Autopay, SkyCash, IKO, mPay;
 • videotolling z wykorzystaniem kart flotowych ORLEN (typu „S”);
 • karty flotowe i paliwowe: PKN ORLEN – Flota i Open Drive, karty ROUTEX wyemitowane przez: Aral, BP, Eni, Statoil, karty UTA, karty SHELL, karty DKV, karty Lotos Biznes, karty E100.
Autostrada A4 opłaty
Płatności za przejazd autostradą A4 nadal odbywają się na tradycyjnych bramkach.
Redakcja poleca:

Więcej na temat systemu poboru opłat e-Toll

Więcej na temat płatnych autostrad w Polsce

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji