PoradyPoradyPłatne autostrady w Polsce. Tam nadal zapłacisz, i to niemało

Płatne autostrady w Polsce. Tam nadal zapłacisz, i to niemało

W Polsce nadal trzeba płacić za przejazd niektórymi odcinkami autostrad. Oto lista płatnych autostrad w Polsce z aktualnymi cennikami.

Nie bez echa przeszły obietnice partii rządzącej odnośnie zniesienia opłat za przejazd polskimi autostradami. Co prawda stawki obowiązywały jedynie na wybranych odcinkach tego typu dróg, ale i tak regularnie „przypominały o sobie” kierowcom wyruszającym w dalszą trasę po Polsce. Część tych obietnic udało się zrealizować, bo 1 lipca 2023 roku niektóre polskie autostrady faktycznie stały się bezpłatne, choć tylko te dotychczas najtańsze, zarządzane przez państwo. Kolejny krok poczyniono 4 września, kiedy zlikwidowano opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady, tj. autostradą A1 od Torunia do Gdańska. W efekcie obecnie nie trzeba już płacić na następujących polskich autostradach:

 • autostradzie A2 Stryków-Konin (99 km);
 • autostradzie A4 Wrocław-Sośnica (162 km);
 • autostradzie A1 Gdańsk-Toruń (152 km).

Bezpłatne autostrady w Polsce. Czy dla wszystkich?

Trudno powiedzieć, czy na obecnie bezpłatny fragment autostrady A1 w przyszłości nie wrócą opłaty. Jej zarządca, Gdańsk Transport Company, na razie podał oficjalną datę zniesienia opłat do 31.12.2023 r., ale nie wiadomo, czy zostanie on przedłużony. Warto jednak podkreślić, że powyższe zwolnienia z opłat dotyczą wyłącznie samochodów osobowych, motocykli i zespołów pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Kierujący większymi pojazdami (ciężarówkami, autobusami) nadal muszą się rozliczać wg aktualnych stawek za przejazd.

Płatne autostrady w Polsce. Tam nadal obowiązują opłaty

W chwili pisania artykułu kierowcy muszą się nastawić na pobór opłat na jeszcze dwóch fragmentach polskich autostrad, utrzymywanych przez podmioty prywatne. Są to:

 • autostrada A2 Konin-Świecko (255 km);
 • autostrada A4 Katowice-Kraków (60 km).

Niestety, jednocześnie są to najdroższe polskie autostrady. Podczas gdy na zniesieniu opłat na odcinkach rządowych czy A1 kierowcy mogą zaoszczędzić od ok. 10 do 30 zł w jedną stronę, tak na nadal płatnych autostradach jest to dopiero kwota otwierająca cennik. Ile wobec tego kosztuje przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 i A4?

Płatne autostrady w Polsce 01
Co prawda na autostradzie A2 nie trzeba już płacić za przejazd odcinkiem Stryków-Konin, ale opłaty nadal obowiązują na jej dalszym odcinku na zachód (Konin-Świecko).

Autostrada A2 (Konin-Świecko) – opłaty, cennik

Kierowcy pojazdów kwalifikowanych do kategorii 1 (czyli pojazdów samochodowych o dwóch osiach) za przejazd całym odcinkiem płatnej autostrady zapłacą 108 zł. Dla motocykli (kategoria 6) obowiązują niższe stawki (maksymalnie 63 zł za przejazd w jedną stronę), natomiast samochody osobowe z przyczepami, ciężarówki i autobusy zapłacą najwięcej. Przejechanie całych 255 km tej autostrady będzie kosztowało:

 • 181 zł (kategoria 2: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
 • 256 zł (kategoria 3: pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
 • 367 zł (kategoria 4: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
 • 940 zł (kategoria 5: pojazdy i zestawy pojazdów nienormatywnych).

Oczywiście skorzystanie z krótszego fragmentu tej autostrady oznacza pobranie mniejszej opłaty za przejazd.

Autostrada A4 (Katowice-Kraków) – opłaty, cennik

Dla 60-kilometrowego fragmentu autostrady A4 obowiązują z kolei następujące opłaty za jednorazowy przejazd:

 • 14 zł dla motocykli
 • 30 zł dla pojazdów kategorii 1 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach)
 • 54 zł dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) oraz dla pojazdów kategorii 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami)
 • 92 zł dla pojazdów kategorii 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami) oraz dla pojazdów kategorii 5 (pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4 i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym).

Polecamy również:

Jak otrzymać zwrot pieniędzy za przejazd autostradą?

Lista bezpłatnych autostrad w Polsce

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji