PoradyPoradyBezpłatne autostrady w Polsce - bez biletu i opłaty elektronicznej

Bezpłatne autostrady w Polsce – bez biletu i opłaty elektronicznej

Wiele polskich odcinków autostrad jest płatnych – za pomocą biletów lub opłat elektronicznych. Planując trasę warto wiedzieć, że niektóre autostrady wciąż są bezpłatne.

Polscy kierowcy są przyzwyczajeni do płatności za autostrady. Niestety na wielu odcinkach należą one do najwyższych w Europie, a do tego życia zmotoryzowanym nie ułatwiają różne systemy płatności – za wybrane fragmenty państwowych części autostrad A2 i A4 można zapłacić tylko elektronicznie, na innych spotkamy punkty poboru opłat lub możliwe są płatności elektronicznie.

Nie każda podróż autostradą może uderzyć nas jednak po kieszeni. Warto o tym wiedzieć, planując dłuższą podróż. Jeżeli chcemy ograniczyć jej koszty, wystarczy ominąć płatne odcinki dróg. Najłatwiej zrobić to, zaznaczając w nawigacji opcję „unikaj płatnych odcinków” lub „unikaj opłat”.

Bezplatne autostrady w Polsce
Nawet w większej części płatne autostrady, jak A2, na odcinkach znajdujących się przy większych miastach, jak Poznań i Konin, są bezpłatne, pełniąc rolę obwodnic tych miejscowości.

Jeżeli w naszym urządzeniu nie znajdziemy takiej funkcji, można okresowo wyłączyć prowadzenie po autostradach poprzez zaznaczenie opcji „unikaj autostrad”. Powoduje to jednak wykluczenie wszystkich autostrad z nawigacji. W takiej sytuacji trzeba więc wiedzieć, gdzie zaczyna się i kończy płatny odcinek, by móc sukcesywnie zmieniać opcje prowadzenia lub po prostu wjechać i zjechać z autostrady na odpowiednim węźle.

Poniżej prezentujemy listę bezpłatnych odcinków autostrad w Polsce dla aut osobowych i motocykli

Bezpłatna autostrada A1 (Toruń-Gorzyczki)

W przypadku autostrady A1 sytuacja jest przejrzysta – od Torunia w kierunku Gdańska za przejazd A1 płaci się, natomiast jazda na południe od Torunia, aż po granicę z Czechami w Gorzyczkach, jest obecnie bezpłatna.

Bezpłatna autostrada A2 (Świecko-Rzepin, obwodnice Konina i Poznania, Łódź-Kałuszyn)

Stanowiąca niezwykle ważną oś transportową wschód-zachód autostrada A2 jest płatna na wielu odcinkach. W uproszczeniu można powiedzieć, że za darmo pojedziemy nią obecnie z Łodzi na wschód kraju. Pozostałe, niewielkie bezpłatne odcinki znajdują się przy granicy z Niemcami oraz pełnią rolę obwodnic Konina i Poznania. Uwaga na odcinku Łódź-Konin. Obowiązuje tu wyłącznie elektroniczny pobór opłat, a bramki ze szlabanami przestały być używane.

Bezpłatna autostrada A4 (Jędrzychowice – Bielany Wrocławskie, Gliwice-Sośnica – Brzęczkowice, Balice-Korczowa)

Przecinająca całą południową część Polski autostrada A4 jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. Mimo tego większa część tej trasy nie jest płatna. Dwa największe bezpłatne odcinki rozciągają się na zachód od Wrocławia i na wschód od Rzeszowa, a niewielki bezpłatny fragment w centrum pełni rolę obwodnicy dla miast na Górnym Śląsku. Kierowcy powinni mieć się jednak na baczności. Na zarządzanym przez GDDKiA odcinku autostrady A4 nie ma punktów poboru opłat – obowiązują opłaty elektroniczne.

Bezpłatna autostrada A6 (Szczecin-Kołbaskowo)

Krótki, bo liczący niecałe 30 km odcinek autostrady A6, łączy Szczecin z granicą z Niemcami. Droga jest nie tylko bezpłatna, ale również ciekawa z historycznego punktu widzenia – została zbudowana przed II wojną światową, a następnie zmodernizowana. Prace zakończone usunięciem ostatnich pamiętających niemieckie czasy betonowych płyt ruszyły w 2018 r.

Bezpłatna autostrada A8 (zachodnia obwodnica Wrocławia)

Autostrada A8, znana także jako AOW, czyli Autostradowa Obwodnica Wrocławia, łączy autostradę A4 z trasami ekspresowymi S5 oraz S8. Z racji że odciąża tym samym drogi wokół Wrocławia, jazda obwodnicą nie wymaga wnoszenia opłat. Co ciekawe, droga była planowana jako płatna, ale finalnie wycofano się z takiego pomysłu.

Bezpłatna autostrada A18 (Olszyna-Krzyżowa)

Droga stanowiąca odnogę autostrady A4, która prowadzi do niemieckiej granicy, a dokładniej przejścia w Olszynie, jest bezpłatna. Czas pokaże, czy stan rzeczy nie ulegnie zmianie po modernizacji, która ma na celu doprowadzenie autostrady A18 do standardów faktycznie wymaganych od autostrady.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji