Poradye-TOLL – gdzie kupić? Ile kary za brak biletu autostradowego?

e-TOLL – gdzie kupić? Ile kary za brak biletu autostradowego?

Sezon wakacyjny w pełni, a w raz z nim podróże m.in. płatnymi odcinkami polskich autostrad. Od jakiegoś czasu działa e-TOLL, czyli system poboru opłat. Gdzie można kupić bilet? Jaki mandat grozi za brak biletu?

Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni. Wielu kierowców wybiera płatne odcinki autostrad, aby zminimalizować długość podróży. Za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 i A4 muszą zapłacić nie tylko kierowcy ciężarówek, ale również i aut osobowych oraz motocykli. Jeśli ktoś jedzie odcinkami A2 Konin–Stryków oraz A4 Wrocław–Sośnica, musi uiścić odpowiednią opłatę. Jak kupić bilet na nowych zasadach?

Gdzie kupić e-TOLL?

Najprościej bilet na przejazd autostradą zakupić na wybranej stacji paliw, choć równie wygodną formą jest zakup biletu w formie elektronicznej przez smartfona, tablet lub komputer. Jeśli chodzi o stacjonarne punkty sprzedaży, ich ilość ciągle rośnie i do większości stacji Orlen dołączyły również stacje sieci Lotos. Wybierając formę elektroniczną, możemy skorzystać z różnych aplikacji tj. e-TOLL PL Bilet, Autopay, mPay, Spark, Orlen Pay, mFlota, SkyCash, jak również niektórych aplikacji bankowych np. ING. Możemy również skorzystać z urządzeń Yanosik po połączeniu z kontem e-TOLL. Można także skorzystać ze strony internetowej etoll.gov.pl, która została niedawno uruchomiona i umożliwia nie tylko zakup biletów autostradowych, ale oferuje szereg przydatnych informacji oraz aktualności.

G-policja, autostrada A4, pokemony

Prawdopodobnie najwygodniejszym sposobem na zakup biletu w chwili obecnej jest skorzystanie z dedykowanej aplikacji e-TOLL PL Bilet, którą oczywiście można pobrać za darmo na smartfony ze sklepów Google Play lub AppStore. Jak to działa? Należy wybrać autostradę, po której planujemy się poruszać (A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław – Sośnica), wprowadzić dane pojazdu, którym mamy zamiar podróżować tj. kategorię pojazdu: samochód osobowy lub motocykl, numer rejestracyjny i kraj rejestracji, a następnie wypełnić szczegóły trasy przejazdu. W tym celu wpisujemy: wjazd – punkt początkowy i wyjazd – punkt końcowy trasy oraz datę i godzinę planowanej podróży. Po zatwierdzeniu wszystkich informacji dokonujemy płatności za przejazd.

Jaka kara za brak biletu e-TOLL? Czy można jej uniknąć?

Próba przejazdu wymienionymi wyżej płatnymi odcinkami autostrad może być bardzo nieopłacalna, bowiem za brak opłaty obowiązuje tzw. opłata dodatkowa w wysokości 500 złotych. Jeśli komuś przyjdzie do głowy, aby zasłonić tablice rejestracyjne, musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem w wysokości 500 złotych. W rezultacie może się okazać, że przejazd będzie kosztował 1000 złotych, a to już dość kosztowna wycieczka. Ale czy brak biletu zawsze oznacza wysoką karę?

Niekoniecznie, bowiem w szczególnych przypadkach możliwy jest zakup e-biletu z datą wsteczną. Musi to nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od zakończenia przejazdu. Należy jednak pamiętać, że jest to ostateczna forma płatności za przejazd, której odradzamy – jeżeli zostaniemy przyłapani przez patrol na jeździe bez wniesienia opłaty, kary nie unikniemy. Zachęcamy do zakupu biletu przed podróżą, bowiem jest on ważny 48 godzin.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

4 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji