NowościAktualnościPewne państwo zmienia ceny winiet. Odczuje to mnóstwo Polaków!

Pewne państwo zmienia ceny winiet. Odczuje to mnóstwo Polaków!

Jedno z europejskich państw w bliskim sąsiedztwie Polski planuje zmienić ceny winiet i wprowadzić winietę jednodniową. Sprawdź, ile będą teraz kosztować – być może będziesz jechał tędy na wakacje!

Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi zagraniczne wyjazdy na urlop. Wiele osób ceniących niezależność, a także szukających oszczędności, zamiast samolotu stawia na własny samochód. Długa wyprawa autem wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania i trasy i przypilnowania kompletności obowiązkowego wyposażenia samochodu w danym kraju. Nie od dziś wiadomo, że aby dostać się do popularnych wakacyjnych destynacji (zlokalizowanych głównie na południu Europy), trzeba przejechać przez kilka państw. W wielu z nich obowiązują winiety, czyli opłaty za przejazdy autostradami. To kolejna rzecz, na którą trzeba odłożyć pieniądze podczas przygotowań do wakacyjnej podróży autem za granicę.

Winiety – Czechy. Dlaczego trzeba je kupić?

Takim państwem „przejazdowym” dla Polaków są Czechy. Przez ten kraj z reguły trzeba przejechać, udając się do Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i innych krajów bałkańskich, a także w południowo-zachodnią część Europy, tj. do Szwajcarii, Francji, Włoch lub Hiszpanii. Przejazd przez autostrady w Czechach (łącznie jest ich 1363 km) od dawna (konkretnie od 1995 roku) wiąże się z zakupem winiety. Dotychczas można było ją nabyć na minimum 10 dni. W ofercie widniały również winiety 30-dniowe oraz całoroczne. Taki system niezbyt odpowiadał urlopowiczom z Polski, ponieważ przejazd i powrót przez Czechy niekiedy następował w dłuższym czasie niż 10 dni, stąd konieczny stawał się zakup winiety na aż 30 dni.

Winieta Czechy – cena. Ile zapłacimy za winiety (w tym 1-dniową)?

Niebawem to się jednak zmieni. Konkretnie w marcu 2024 roku, ponieważ wtedy pojawi się nowa winieta w Czechach – jednodniowa (obowiązująca przez 24 godziny). Będzie przy tym najtańsza: cenę ustalono na 200 koron, czyli ok. 38 zł.

To jednak nie koniec zmian, jakie nastaną na czeskich drogach. W tym samym terminie wprowadzony zostanie nowy cennik dotychczas obowiązujących winiet, spełniający aktualne wytyczne Unii Europejskiej. Te zakładają, że 30-dniowa winieta nie może kosztować więcej niż 19% winiety rocznej, natomiast 10-dniowa – 12% rocznej. Jako że winieta roczna w Czechach kosztuje tyle samo od 2012 roku, marzec 2024 przyniesie podwyżkę kwoty, jaką trzeba za nią uiścić – będzie to 2300 koron, czyli ok. 440 zł. Mimo tego faktu, nowe wytyczne przełożą się na spadek cen winiet krótkoterminowych. Ich ceny będą prezentować się następująco:

  • winieta Czechy (10-dniowa) – 270 koron (ok. 52 zł);
  • winieta Czechy (30-dniowa) – 430 koron (ok. 82 zł).
Winiety Czechy
W Czechach naklejane winiety w 2021 roku ustąpiły miejsca winietom elektronicznym.

Trudno zatem mówić, by zmiany były korzystne dla Czechów, którzy korzystają z autostrad na co dzień, niemniej turyści (w tym Polacy) niedługo zapłacą mniej bez konieczności wykupowania winiety na dni, w których nie planują jeździć po tamtejszych autostradach.

Polecamy również:

Winiety: Czechy 2023. Jak i gdzie kupić winiety w Czechach?

Winiety: Austria 2023. Jak i gdzie kupić winiety w Austrii?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji