NowościAktualnościKoniec z tanimi winietami. Wakacyjna podróż będzie droższa

Koniec z tanimi winietami. Wakacyjna podróż będzie droższa

Zmiana cen winiet objęła kolejne europejskie państwo, do którego podróżuje mnóstwo Polaków. Dowiedz się ile obecnie kosztują tam winiety i jak za nie zapłacić.

W dzisiejszych czasach trudno spodziewać się stale obowiązujących cen. Na wielu płaszczyznach przekonali się o tym kierowcy, czego najdobitniejszym przykładem są ceny paliw. Sporo też „dzieje się” w winietach, czyli opłatach za korzystanie z dróg w konkretnym państwie. Z obecności winiet doskonale zdają sobie sprawę kierowcy podróżujący autem na zagraniczne wakacje, m.in. do Francji, Włoch, Chorwacji i innych krajów bałkańskich. By się jednak tam dostać, muszą przejechać przez inne państwa – głównie Czechy, Niemcy, Słowację i Węgry. Daleki wyjazd wymaga wobec tego dokładnego zaplanowania przejazdu włącznie z podliczeniem wydatków na winiety. Już wiadomo, że w przyszłym roku zmienią się ceny winiet w Czechach. By dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłamy do naszego artykułu w poniższym linku.

Winiety w Czechach czekają spore zmiany. Jakie konkretnie?

Niestety, korekty cen winiet w Czechach to nie jedyne zmiany, na które muszą przygotować się kierowcy. Takowe zaszły również w innym kraju będącym wakacyjnym kierunkiem Polaków, choć bywa on również państwem „przejazdowym” w drodze np. do Chorwacji. Mowa o Słowenii, gdzie wprowadzono podwyżki stawek za przejazd drogami szybkiego ruchu. Warto zaznaczyć, że nowe ceny winiet w Słowenii już obowiązują – konkretnie od 15 czerwca 2023 roku. Ile wobec tego zapłacimy za jazdę autostradami i drogami ekspresowymi w tym państwie?

Winieta – Słowenia. Jakie można kupić?

Stawki opłat za przejazd uzależnione są od klasy winiety i czasu jej trwania. Te kryteria nie uległy zmianie – nadal można kupić trzy rodzaje winiet na trzy okresy obowiązywania. Podział winiet w Słowenii prezentuje się następująco:

 • winieta klasy 1, przeznaczona dla jednośladów o szerokości śladu do 50 cm;
 • winieta klasy 2A, przeznaczona dla pojazdów silnikowych o DMC do 3,5 tony i wysokości nad pierwszą osią poniżej 1,3 metra (m.in. SUV-ów, minivanów, pick-upów);
 • winieta klasy 2B, przeznaczona dla pojazdów silnikowych o DMC do 3,5 tony i wysokości nad pierwszą osią powyżej 1,3 metra (m.in. lekkich samochodów dostawczych).

Słoweńskie winiety klasy 2A i 2B można kupić na tydzień, miesiąc lub rok, natomiast winiety klasy 1 – na tydzień, pół roku lub rok.

Winiety Słowenia – aktualne ceny (od 15.06.2023 r.)

Przedstawiamy aktualny cennik winiet obowiązujących w Słowenii od 15 czerwca 2023 roku. Ile zapłacimy za winiety w Słowenii?

Winieta klasy 1:

 • tygodniowa: 8,00 €
 • półroczna: 32,00 €
 • roczna: 58,70 €

Winieta klasy 2A:

 • tygodniowa: 16,00 €
 • miesięczna: 32,00 €
 • roczna: 117,50 €

Winieta klasy 2B:

 • tygodniowa: 32,00 €
 • miesięczna: 64,10 €
 • roczna: 235,00 €

Słowenia – winiety. Jak kupić online?

Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej na Słowenii nie obowiązują już standardowe winiety, tylko elektroniczne opłaty za przejazd (tzw. e-winiety). Można je nabyć przez internet na stronie evinjeta.dars.si lub kupić w tradycyjny sposób w punktach sprzedaży Dars, DarsGo oraz u autoryzowanych sprzedawców e-winiet na terenie całej Słowenii. Aby kupić winietę online, trzeba wybrać klasę i numer rejestracyjny pojazdu, ustalić termin ważności oraz opłacić ją przelewem, kartą płatniczą lub poprzez system PayPal. Kupno winiety w Słowenii nie wiąże się już z obowiązkiem naklejania na szybę stosownej naklejki.

Polecamy również:

Więcej na temat winiet w Słowenii

E-winiety w kolejnym państwie. Będą problemy w wakacje!

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji