Winiety - Slowenia

Do jazdy po autostradach w Słowenii w 2023 r. konieczne jest wykupienie elektronicznej winiety. Gdzie można kupić słoweńską winietę i ile ona kosztuje?

Przez lata do jazdy po słoweńskich autostradach uprawniała winieta naklejana na szybę. Kraj poszedł jednak z duchem czasu i wprowadził rozwiązanie wygodniejsze dla kierowców – jest nim e-winieta, którą można kupić przez internet. Dla wielu zmotoryzowanych zmiana może być zaskoczeniem, bo Słowenia uruchomiła system e-winiet w styczniu 2022 r. Objęte są nią auta osobowe oraz motocykle. Najwygodniejszym sposobem na zakup słoweńskiej winiety jest sklep na internetowej stronie evinjeta.dars.si.

E-winiety w Słowenii w 2023 r. – na jakich drogach są wymagane i ile kosztują

Winieta - mapa drog na Slowenii
Praktycznie wszystkie główne drogi tranzytowe w Słowenii są płatne. Kraj jest jednak na tyle mały, że dobrze planując podróż można uniknąć konieczności kupowania winiety, a jadąc bocznymi drogami nie stracić potężnej ilości czasu, jednak cieszyć się ciekawymi krajobrazami.

Na Słowenii winiety obowiązują na wszystkich autostradach oraz drogach ekspresowych, których operatorem jest DARS. Wyjątkiem są krótkie odcinki przy granicach oraz obwodnica Mariboru. Żeby uniknąć kosztownej wpadki, np. w wyniku zjechania złym zjazdem z autostrady, lepiej kupić winietę, jeżeli zamierzamy korzystać z dróg wyższej klasy. Aby nie zaprzątać sobie głowy koniecznością zakupu winiety podczas podróży, można to zrobić z 30-dniowym wyprzedzeniem.

Rodzaje i ceny winiet w Słowenii dla aut osobowych i kamperów (klasa 2A) w 2023 r.
Winieta roczna Winieta miesięczna Winieta 7-dniowa
110 euro 30 euro 15 euro
ok. 515 zł ok. 141 zł ok. 70 zł

Słoweńska winieta roczna, w przeciwieństwie do winiet spotykanych w innych krajach, nie jest ważna przez rok kalendarzowy, tylko rok od daty wskazanej przez kierowcę w chwili kupowania winiety. Jeżeli kupimy winietę 1 czerwca 2023 r., będzie ona ważna do końca 1 czerwca 2024 r. Wyjątkiem jest 29 lutego – w tym przypadku winieta jest ważna do 28 lutego kolejnego roku.

W przypadku winiety tygodniowej zasady są proste. Jest ona ważna w dniu wskazanej daty początkowej oraz przez sześć kolejnych dni (czyli np. od piątku do kolejnego czwartku). Winieta miesięczna na Słowenii jest ważna od wskazanego dnia do analogicznego dnia kolejnego miesiąca (chyba, że taki nie występuje) – np. winieta kupiona 31 maja obowiązuje do 30 czerwca.

Rodzaje i ceny winiet w Słowenii dla jednośladów (klasa 1) w 2023
Winieta roczna Winieta półroczna Winieta 7-dniowa
55 euro 30 euro 7,5 euro
ok. 258 zł ok. 141 zł ok. 36 zł

Półroczna winieta na Słowenii, przewidziana tylko dla jednośladów, jest ważna od wskazanego dnia przez pół roku – do tego samego dnia miesiąca. Lub do końca miesiąca, jeżeli taki dzień nie występuje (np. winieta kupiona 31 maja jest ważna do 30 listopada).

Warto pamiętać, że Słowenia różnicuje samochody o DMC do 3,5 t na typowe auta osobowe i kampery (winieta 2A), a także większe pojazdy, czyli dostawcze czy pickupy (winieta 2B) – nawet, gdy są używane do przewozu osób. W przypadku winiet 2B istotna jest wysokość pojazdu nad przednią osią. Gdy przekracza 1,3 m, trzeba kupić dwukrotnie droższą winietę. Zakup właściwiej winiety ułatwia wyszukiwarka modeli samochodów objętych winietami 2B – jest dostępna tutaj evinjeta.dars.si/selfcare/en/check-toll-class. Aby uniknąć nieporozumień, zarządca słoweńskiej sieci płatnych autostrad opublikował listę pojazdów klasy 2B ze szczegółowym opisem aspektów technicznych. Z plikiem PDF można zapoznać się z nią tutaj.

Rodzaje i ceny winiet w Słowenii dla aut dostawczych i pickupów (klasa 2B) w 2023 r.
Winieta roczna Winieta miesięczna Winieta 7-dniowa
220 euro 60 euro 30 euro
ok. 1031 zł ok. 281 zł ok. 141 zł

Kto nie chce kupować e-winiety przez internet, może to zrobić w punktach stacjonarnych – na przejściach granicznych, a także u autoryzowanych sprzedawców wewnątrz kraju. Wskazane jest  nabycie winiety na przejściu granicznym – zaraz za nimi rozpoczynają się niektóre odcinki płatnych dróg.

Slowenskie winiety
Niektóre płatne drogi zaczynają się tuż za granicą. Warto zwracać uwagę na ich oznakowanie. To ostatnie miejsce na zakup winiety.

Serwis Gov.pl przypomina, że na granicach znajdują się punkty kontrolne. Oznacza to, że wjeżdżając na słoweńską autostradę należy posiadać ważną winietę. Kto zdecyduje się na zakup winiety na stacji paliw leżącej już przy płatnej autostradzie, ryzykuje mandatem w wysokości 300 euro, który zostanie powiększony o koszt winiety. Górny próg jest ponad dwukrotnie wyższy. Drobnym pocieszeniem jest fakt, że jeżeli kierowca nie zostanie przyłapany na gorącym uczynku, szansa na jego ukaranie jest niewielka. Europejski system wymiany informacji nie przewiduje udostępniania danych kierowcy w przypadku naruszeń związanych z brakiem wniesienia opłat, a jedynie kwestiami mającymi wpływ na bezpieczeństwo (np. przekroczenie prędkości).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj