PoradyPoradyZ autostrad znikną bramki! Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Z autostrad znikną bramki! Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Z początkiem grudnia 2021 r. rozpocznie się proces usuwania tzw. bramek z autostrad. Od tej pory za przejazd zapłacimy e-biletem autostradowym lub poprzez system e-TOLL.

Autostrady kojarzą się kierowcom nie tylko z komfortem i bezpieczeństwem jazdy, ale i z koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd. Przez wiele lat płatności dokonywało się w punktach poboru opłat, czyli na tzw. bramkach. Utkwiły one w pamięci nie tylko ze względu na pozostawienie w nich pieniędzy, ale i poprzez tworzące się przed nimi kilometrowe korki, które wręcz stały się nieodłącznym elementem dalekich (głównie wakacyjnych) podróży.

Sznur samochodów przed autostradowymi bramkami już niedługo będzie jednak pieśnią przeszłości. Zostaną one bowiem zlikwidowane, gdyż płatności odbywać się będą drogą wirtualną. Zniknie zatem dotychczas funkcjonujący Manualny System Poboru Opłat. Zmiany wchodzą w życie 1 grudnia 2021 roku i dotyczyć będą płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA, czyli:

  • A2 na odcinku Konin-Stryków;
  • A4 na odcinku Bielany Wrocławskie-Sośnica.

Jak zapłacić za przejazd autostradą wg nowych przepisów?

Już niedługo podróżowanie autostradami nie będzie wiązało się w koniecznością zatrzymywania się przed szlabanami w punktach poboru opłat. Za przejazd zapłacimy na dwa sposoby – bardziej tradycyjnym (poprzez kupno biletu/e-biletu autostradowego) lub za pośrednictwem konta w aplikacji działającego od 1 października 2021 r. systemu e-TOLL, które automatycznie „ściągnie” należność za przejazd autostradą. Poniżej wyjaśniamy, na czym będą polegały obydwie metody płatności.

Bilet/e-bilet autostradowy

Tą opcję najprawdopodobniej rozważą kierowcy preferujący tradycyjne metody płatności, ponieważ będzie odnosiła się to zakupu biletu za przejazd autostradą u partnerów systemu e-TOLL, czyli m.in. na stacjach benzynowych (dokładna lista jeszcze nie jest znana). Poza manualną opcją przepisy przewidują też zakup e-biletu autostradowego online, w aplikacji e-TOLL PL BILET. Nie będzie wymagała zakładania w niej konta, a podjęcia kilku kroków:

  1. Wybrania interesującego nas odcinka autostrady;
  2. Wprowadzenia danych pojazdu: kategorii (samochód osobowy/motocykl), numeru rejestracyjnego i kraju rejestracji;
  3. Wypełnienia szczegółów dotyczących trasy przejazdu (punkt początkowy i punkt końcowy, data i godzina planowanej podróży);
  4. Dokonania płatności online za przejazd.

Co istotne, bilet autostradowy będzie waży 48 godzin od wskazanej na nim daty rozpoczęcia przejazdu. Przewidziano również opcję zwrotu przed zadeklarowaną godziną startu podróży. Aplikacja e-TOLL dostępna jest za darmo w sklepach Google Play oraz App Store.

Konto w aplikacji e-TOLL

System poboru opłat e-TOLL niedawno zastąpił stosowany od 2011 r. system viaTOLL, co obiło się szerokim echem pośród kierowców samochodów ciężarowych i autobusów. Od 1 grudnia dotyczyć on będzie także użytkowników aut osobowych, gdyż umożliwi on, jako druga opcja, rozliczenie płatności za przejazd autostradą.

Przeczytaj więcej na temat nowego systemu poboru opłat e-TOLL

E-TOLL działa w oparciu o zbierane na bieżąco dane geolokalizacyjne, stąd wymagane jest włączenie tej usługi w smartfonie. Następnie należy pobrać aplikację i zarejestrować się w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. Po zakończeniu instalacji otrzymamy identyfikator biznesowy urządzenia, którego trzeba podać w Internetowym Koncie Klienta. Konieczne jest również doładowanie konta, gdyż będą później z niego „ściągane” opłaty. Rozliczanie za przejazd płatnymi odcinkami autostrad będzie możliwe także przy użyciu urządzeń pokładowych (tzw. OBU) lub Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL).

Redakcja poleca:

10 najpoważniejszych błędów popełnianych podczas jazdy autostradą

Ile jechać na autostradzie, by samochód mało palił?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji