NowościAktualnościRewolucja w winietach. Jeśli tam jedziesz, szykuj się na wielkie zmiany

Rewolucja w winietach. Jeśli tam jedziesz, szykuj się na wielkie zmiany

Władze kolejnego europejskiego państwa zapowiadają wprowadzenie winiet elektronicznych. W jaki sposób będzie można kupić winiety? Czy tradycyjne pozostaną w użytku?

Naklejane na przednią szybę auta winiety, stanowiące dowód uiszczenia obowiązkowej płatności za przejazd drogami w konkretnym państwie, systematycznie ustępują miejsca tzw. e-winietom, czyli odpowiednikom kupowanym i opłacanym drogą elektroniczną. Ten system obowiązuje już w wielu europejskich krajach, a także w Polsce (w formie e-biletu autostradowego, kupowanego celem przejazdu płatnymi autostradami).

Winieta Szwajcaria 2023. Czy stanie się e-winietą?

Jednym z państw, które do dzisiaj korzysta wyłącznie z tradycyjnego systemu dystrybucji winiet, jest Szwajcaria. Tam nadal trzeba kupić winietę w formie naklejki, a dostępne są m.in. na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach, bankach lub pocztach. Wszystko jednak wskazuje na to, że dni tego rodzaju dowodów zapłaty za przejazd wybranymi odcinkami dróg są policzone. 1 sierpnia 2023 roku w Szwajcarii pojawią się e-winiety, które będzie można nabyć na stronie Federalnego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (BAZG; witryna bazg.admin.ch). Dla samochodów osobowych, motocykli i kamperów nie zmieni się ani cena (40 CHF), ani czas obowiązywania e-winiety (od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia następnego roku, czyli 14 miesięcy).

Jak zapłacić za e-winietę w Szwajcarii?

Nowa szwajcarska e-winieta będzie przypisana do numeru rejestracyjnego pojazdu. Będzie on odczytywany przez mobilne urządzenia rejestrujące tablice i na bieżąco weryfikowany, czy na konkretne numery wykupiono winietę. Kontrole nie będą przeprowadzane w sposób stały, a losowy. System akceptuje płatności kartami kredytowymi i debetowymi, a także za pośrednictwem systemów PayPal, Apple Pay, Sofort, Giropay i innych.

Winiety Szwajcaria 2023. Co z naklejanymi winietami?

Wprowadzenie e-winiety w Szwajcarii na razie nie wiąże się ze zlikwidowaniem tradycyjnych winiet w postaci naklejek. Takowe będą nadal dostępne, choć ogłoszone przez Rząd Federalny rozporządzenie dopuszcza możliwość wyłączenia z użytku naklejanych winiet, jeśli ich udział w ogólnej sprzedaży wyniesie mniej niż 10% (czyli gdy 90% kierowców będzie już kupowało winiety elektroniczne).

Polecamy również:

Koniec z tanimi winietami. Podróż w te rejony będzie droższa

E-winiety w kolejnym państwie. Wakacyjna podróż pod znakiem komplikacji

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji