NowościAktualnościKorzystasz z Ubera lub Bolta? Szykuj się na wielkie zmiany

Korzystasz z Ubera lub Bolta? Szykuj się na wielkie zmiany

Niebawem pojawi się sporo zmian w firmach świadczących przewozy poprzez aplikację. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Co się zmieni m.in. w Uberze i Bolcie?

W ostatnich latach na popularności zyskali przewoźnicy świadczący usługi transportu za pośrednictwem aplikacji. Firmy typu Uber czy Bolt stały się tańszymi alternatywami dla tradycyjnych taksówek, a wg niektórych – także wygodniejszymi w zamawianiu i regulowaniu płatności. Niestety, wraz z rozwojem tych i podobnych przedsiębiorstw coraz częściej dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Tyczyły się głównie przestępstw o charakterze seksualnym na podróżujących w pojazdach kobietach. W 2022 roku odnotowano 30 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 21, a w 2020 r. – zaledwie 7.

Uber, Bolt – jakie zmiany czekają kierowców korzystających z aplikacji?

Z tego powodu pojawiły się naciski społeczeństwa, by zmusić przewoźników do głębszej weryfikacji zatrudnianych kierowców i podjęcia działań mających zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych. Wysiłki przyniosły skutek, ponieważ przyjęto nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczącą przejazdów zamawianych przez aplikację. Nakłada ona wiele obowiązków na firmy świadczące tego typu usługi, m.in. konieczność sprawdzenia kierowcy przed zatrudnieniem, częstsze monitorowanie realizowanych kursów i wymianę informacji w przypadku zwolnienia osoby, która dopuściła się przestępstwa.

Kierowca, przed otrzymaniem zatrudnienia, będzie musiał osobiście stawić się w siedzibie firmy i tam pokazać zaświadczenie o niekaralności oraz prawo jazdy, które dodatkowo zostanie zweryfikowane w Centralnej Ewidencji Kierowców. Na przewoźnika spadnie obowiązek monitorowania wykonywanych przewozów celem upewnienia się, że realizuje go kierowca, któremu go zlecono. Zmianie ulegną też kwestie przetwarzania informacji na temat zatrudnionych osób: zarówno pozyskanych drogą weryfikacji przed przyjęciem do pracy, jak i podczas jej trwania. Firmy będą musiały przechowywać je przez 5 lat. Otrzymają także przywilej podzielenia się, z innymi przewoźnikami, informacjami na temat zwolnionego kierowcy. Działanie ma charakter prewencyjny, by zminimalizować ryzyko zatrudniania osób z „nieciekawą” przeszłością.

Uber Bolt
Dzięki nowelizacji przepisów firmy świadczące przewozy przez aplikację będą miały większą wiedzę na temat zatrudnionych kierowców. Pasażerowie mają tym samym pewność, że „za kółkiem” nie siedzi osoba, której nie poddano weryfikacji.

Za niestosowanie się do nowych przepisów przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 1 miliona złotych. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki nowelizacji ustawy częstotliwość przestępstw w pojazdach Ubera, Bolta i podobnych spadnie do zera.

Polecamy także:

Odwołany lot. Kiedy można wrócić wynajętym autem lub taksówką?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji