PoradyPoradyNapis Bred Last na ciężarówce. Co oznacza i dlaczego trzeba uważać?

Napis Bred Last na ciężarówce. Co oznacza i dlaczego trzeba uważać?

Na ciężarówkach można spotkać wiele napisów, które kierowcom aut osobowych mówią niewiele. Dla własnego dobra warto znać ich znaczenie. Choćby tablicy z napisem Bred Last.

Zwłaszcza na północy Polski można relatywnie często spotkać ciężarówki oznaczone tablicami Bred Last. W trakcie ich mijania, zwłaszcza w warunkach zmniejszonej widoczności powietrza czy w nocy, warto zachować szczególną ostrożność.

W Szwecji oznakowanie taką tablicą, jak również krawędzi przewożonego ładunku tablicami ostrzegawczymi, jest wymagane w przypadku transportu ponadnormatywnego z szerokim ładunkiem. W języku szwedzkim Bred Last to po prostu szeroki ładunek.

Redakcja poleca: Znak E. Wiesz co oznacza? Spotkasz go tylko w jednym miejscu w Polsce!

Kiedy konieczne jest używanie tablicy z napisem Bred Last? Jeżeli ma on szerokość 261–310 cm wymagane jest tylko oznakowanie tablicą. Przy szerokości 311–450 cm trzeba dodatkowo korzystać z pilota, a powyżej 450 cm także asysty służb (np. policji).

Bred Last - co to znaczyW Szwecji w przypadku transportu długiego ładunku też używane tablice Lång Last (długi ładunek). I podobnie jak w przypadku Bred Last, może być wymagana asysta. Jeżeli zestaw ma długość 24-30 m – wystarcza tablica. Gdy mierzy 30-35 m wymagana jest asysta pilota. Powyżej 35 m konieczne jest dodatkowe wsparcie, np. policji.

Także jadąc w pobliżu auta oznaczonego Lång Last trzeba zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza podczas manewrowania czy pokonywania ciasnych zakrętów kierowca może być zmuszony do niestandardowych zachowań, w tym korzystania z więcej niż jednego pasa ruchu i najeżdżania na powierzchnie wyłączone z ruchu.

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji