NowościAktualnościKotwica na aucie. Co oznacza, po co jest naklejany ten znak?

Kotwica na aucie. Co oznacza, po co jest naklejany ten znak?

Niektórzy kierowcy naklejają na pojeździe charakterystyczny symbol kotwicy. Jest on złożony z liter P i W, które oznaczają Polskę Walczącą.

Po wybuchu II wojny światowej wszystkie strony konfliktu szukały sposobów na budowanie ducha patriotycznego, a jednocześnie dążyły do stworzenia znaków czy haseł będących znakiem oporu czy wiary w zwycięstwo.

Znakiem Polski Walczącej stała się używana od 20 marca 1942 roku kotwica, która została wybrana spośród 27 propozycji zgłoszonych na konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK.

Redakcja poleca: Co oznaczają symbole na radiowozach, wozach strażackich, karetkach i ciężarówkach?

Istotna była nie tylko wymowa patriotyczna, ale również łatwość wykonania – kotwice w ramach tzw. akcji małego sabotażu były malowane na murach. Nierzadko trudną do usunięcia farbą smołową. Obecnie znak kotwicy spotkamy m.in. w znakach Jednostki Wojskowej Komandosów czy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kierowcy, którzy identyfikują się ze środowiskami narodowymi czy po prostu czują spadkobiercami bohaterów z czasów wojny lub chcą wyrazić pamięć np. o Powstaniu Warszawskim, naklejają na swoje pojazdy znak kotwicy.

Warto pamiętać, że znak Polski Walczącej jest chroniony prawem, a za jego znieważenie grozi kara grzywny. Za znieważenie można uznać wszelkie działania, które generują negatywny przekaz lub deprecjonują symbol.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji