Kotwica na aucie

Niektórzy kierowcy naklejają na pojeździe charakterystyczny symbol kotwicy. Jest on złożony z liter P i W, które oznaczają Polskę Walczącą.

Po wybuchu II wojny światowej wszystkie strony konfliktu szukały sposobów na budowanie ducha patriotycznego, a jednocześnie dążyły do stworzenia znaków czy haseł będących znakiem oporu czy wiary w zwycięstwo.

Znakiem Polski Walczącej stała się używana od 20 marca 1942 roku kotwica, która została wybrana spośród 27 propozycji zgłoszonych na konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK.

Redakcja poleca: Co oznaczają symbole na radiowozach, wozach strażackich, karetkach i ciężarówkach?

Istotna była nie tylko wymowa patriotyczna, ale również łatwość wykonania – kotwice w ramach tzw. akcji małego sabotażu były malowane na murach. Nierzadko trudną do usunięcia farbą smołową. Obecnie znak kotwicy spotkamy m.in. w znakach Jednostki Wojskowej Komandosów czy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kierowcy, którzy identyfikują się ze środowiskami narodowymi czy po prostu czują spadkobiercami bohaterów z czasów wojny lub chcą wyrazić pamięć np. o Powstaniu Warszawskim, naklejają na swoje pojazdy znak kotwicy.

Warto pamiętać, że znak Polski Walczącej jest chroniony prawem, a za jego znieważenie grozi kara grzywny. Za znieważenie można uznać wszelkie działania, które generują negatywny przekaz lub deprecjonują symbol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj