PoradyPoradyZnak E. Wiesz co oznacza? Spotkasz go tylko w jednym miejscu w...

Znak E. Wiesz co oznacza? Spotkasz go tylko w jednym miejscu w Polsce!

Rozwój infrastruktury sprawia, że przy polskich drogach pojawiają się nowe znaki. Jednym z nich jest tablica z literą E, która ustanawia zakaz wjazdu dla wybranych pojazdów.

Kierowcy nie zwracają uwagi na wszystkie znaki. Nie zawsze jest to błędem. Niektóre znaki użytkowników aut osobowych po prostu nie dotyczą – chociażby zdecydowana większość ograniczeń mas czy rozmiarów pojazdów, jak również regulacje dotyczące przewozu ładunków specjalnych.

Przykładem innego znaku, który znajduje się wyłącznie w obszarze zainteresowań kierowców ciężarówek – i to nie wszystkich – jest tablica z wielką literą E. Otwarty 20 grudnia 2021 r. tunel na Południowej Obwodnicy Warszawy jest pierwszym w Polsce tunelem z ograniczeniem ADR innym niż A.

Znak z litera E - co oznaczaOznaczony literą E kod ograniczeń przejazdu jest zgodny z międzynarodową umową ADR. Ustanawia on zakaz wyjazdu ciężarówek oznakowanych pomarańczowymi tablicami, a przewożącymi towary niebezpieczne (czyli np. cysterny z paliwem).

Redakcja poleca: Żółty znak z czołgiem przy drodze. Co oznacza?

Zakaz wjazdu dotyczy też ciężarówek przewożących powyżej 8 t brutto towarów zapakowanych w ilościach ograniczonych (LQ). Pojazdy takie powinny być oznakowane znakami (biały romb z czarnym górnym i dolnym rogiem) z przodu i z tyłu jednostki transportowej. Pojazdy oznakowane zgodnie z LQ podlegają zakazowi tunelowemu „E”. Wyjątkiem są pojazdy przewożące towar, których zakazy tunelowe w ogóle nie dotyczą – czyli np.UN2919, UN3077, UN3082, UN3291, UN3331, UN3359 czy UN3373.

Kody ograniczeń ADR w tunelach:

  • Tunel kategorii A – brak ograniczeń dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych;
  • Tunel kategorii B – ograniczenie dotyczy przewozu towarów niebezpiecznych zagrażających wybuchem o bardzo dużym zasięgu;
  • Tunel kategorii C – ograniczenie dotyczy przewozu towarów niebezpiecznych zagrażających wybuchem o bardzo dużym zasięgu, wybuchem o dużym zasięgu lub działaniem trującym o dużym zasięgu;
  • Tunel kategorii D – ograniczenie dotyczy przewozu towarów niebezpiecznych zagrażających wybuchem o bardzo dużym zasięgu, wybuchem o dużym zasięgu, działaniem trującym o dużym zasięgu lub dużym pożarem;
  • Tunel kategorii E – ograniczenie dotyczy przewozu wszystkich towarów niebezpiecznych innych niż te, w przypadku których w kolumnie tabeli A w dziale 3.2 widnieje znak „(-)” oraz – w przypadku wszystkich towarów niebezpiecznych zgodnie z postanowieniami działu 3.4 (Limited Quantity) – jeżeli przewożona ilość przekracza 8 ton łącznej masy brutto na jednostkę transportową.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji