PoradyPoradyŻółty znak z czołgiem przy drodze. Co oznacza?

Żółty znak z czołgiem przy drodze. Co oznacza?

Przy drogach można spotkać żółte okrągłe znaki z symbolem czołgu, liczbami oraz strzałkami. Warto wiedzieć, co oznaczają one dla kierowcy.

Do jazdy po drogach publicznych dopuszczone są przeróżne pojazdy. I chociaż podstawowe znaki są wspólne dla kierowców wszystkich z nich, istnieją także znaki „specjalistyczne” – przewidziane dla użytkowników konkretnych grup pojazdów, w tym sprzętu wojskowego. Takie znaki są oznaczone w kodeksie drogowym symbolami od W-1 do W-7.

Zolte znaki z czolgiem - co oznaczajaZnaki od W-1 do W-5 mają kształt koła o wymiarach 40 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym i 60 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym. Z kolei W-6 i W-7 to prostokątne tablice – pozioma i pionowa – które informują o szerokości mostu lub wysokości mostu bądź tunelu. Dodatkowe znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi są ustawiane na początku trasy wykorzystywanej przez pojazdy wojskowe oraz tuż przed obiektami mostowymi leżącymi na trasie przejazdu – 100 m od przyczółków.

Mimo że znaki przewidziane dla kierowców pojazdów wojskowych nie dotyczą osób prowadzących auta osobowe, nie należy ich bagatelizować. Obecność tych żółtych tablic może świadczyć, że na tym terenie obywają się manewry wojskowe lub mają miejsce przejazdy ciężkiego sprzętu.

Znak z czolgiemJeżeli pojazdy wojskowe nie emitują świetlnych i dźwiękowych sygnałów uprzywilejowania lub nie poruszają się w kolumnie otwieranej i zamykanej przez np. radiowozy jadące na sygnałach – z punktu widzenia prawa nie różnią się od pozostałych użytkowników drogi. Muszą więc stosować się do wszystkich znaków zakazu i nakazu, jak również respektować regulacje np. dotyczące pierwszeństwa. Oczywiście mając na względzie ograniczoną widoczność w opancerzonych pojazdach oraz trudności związane z ich rozpędzaniem, hamowaniem czy manewrowaniem, można pokusić się o grzeczność i ustąpienie pierwszeństwa ich użytkownikom bądź wykonanie manewrów mających na celu ułatwienie im przejazdu.

Warto wiedzieć: Świecący czerwony znak X nad drogą. Co oznacza sygnalizator S-4?

Warto dodać, że tablice dla kierowców sprzętu wojskowego zostały ustandaryzowane w krajach należących do NATO, więc podobnie wyglądające żółte znaki można spotkać także za granicą Polski.

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji