PoradyPoradyKiedy kierowca musi zachować szczególną ostrożność? Co to oznacza?

Kiedy kierowca musi zachować szczególną ostrożność? Co to oznacza?

Prowadzenie samochodu dla wielu osób jest źródłem przyjemności, a czasem nawet sposobem na relaks i oderwanie się od dnia codziennego. Warto pamiętać, że w określonych sytuacjach kierowca musi zachować szczególną ostrożność.

Sytuacja na drodze jest bardzo dynamiczna. Nieraz wystarczy jeden błąd, by doszło do zagrożenia bezpieczeństwa, a nawet kolizji czy wypadku. Dlatego kierujący zawsze powinien zachowywać ostrożność i profilaktycznie starać się obserwować chociażby boczne drogi, pobocza czy nawet rowy i krzewy, z których na główną drogę mogą wtargnąć inne pojazdy, rowerzyści, piesi czy zwierzęta. Warto również skanować wzrokiem trasę przed pojazdem, w poszukiwaniu koniecznych do ominięcia nierówności czy przedmiotów, które np. wypadły z innych pojazdów.

Artykuł 2 kodeksu drogowego stanowi, że uczestnicy ruchu i inne osoby znajdujące się na drodze są obowiązani zachowywać ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudniać albo w związku z ruchem zakłócać spokój lub porządek publiczny oraz narazić narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. Innymi słowy, nawet jeżeli mamy pierwszeństwo, a widzimy, że np. zachowanie drugiego kierowcy doprowadzi do kolizji jego pojazdu z naszym, a mamy możliwość uniknięcia zderzenia, powinniśmy to tego dążyć, bo za zaniechanie możemy zostać także ukarani.

W określonych sytuacjach kierowca jest prawnie zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Jej definicja, ujęta w artykule 4 kodeksu drogowego, stanowi, że jest to zwiększenie uwagi w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie uczestnika ruchu na warunki i sytuacje zmieniające się na drodze.

Prawo wymaga, by kierowca zachował szczególną ostrożność przy:
– Włączaniu się do ruchu
– Zmianie kierunku jazdy lub zajmowanego pasa ruchu
– Cofaniu pojazdu, wyprzedzaniu, zbliżaniu się do skrzyżowania
– Zbliżaniu się kierującego do przejścia dla pieszych
– Przejeżdżaniu obok oznakowanego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku
– Zbliżaniu się kierującego i przejeżdżaniu przez przejazd kolejowy
– Jeździe w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
– Jadąc lub parkując w pobliżu pojazdów przewożących materiały promieniotwórcze
– Omijaniu pojazdu przeznaczonego do przewozu dzieci do szkół i przedszkoli, w czasie wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży

Osobom, które są na etapie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy możemy podpowiedzieć, żeby pojęcie szczególnej ostrożności wiązały z manewrami lub sytuacjami na drodze, w których ryzyko kolizji jest znaczące.

Redakcja poleca: Przejście dla pieszych z wysepką. Czy kierowca musi ustąpić pierwszeństwa?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by szczególną ostrożność zachować także w innych sytuacjach. Np. jeżeli widzimy, że inny kierowca prowadzi samochód w sposób niepewny, po drodze w chaotyczny sposób poruszają się piesi – warto zmniejszyć prędkość, zwiększyć odstęp i być przygotowanym na zatrzymanie pojazdu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji