Droga hamowania

Nieustanne dążenie do zwiększania skuteczności hamulców przynosi efekty: współczesne samochody mają naprawdę wydajne układy hamulcowe. Które auta zatrzymują się najszybciej?

Konstruktorzy samochodów od dłuższego czasu poświęcają szczególną uwagę bezpieczeństwu podróżowania. To między innymi dlatego współczesne samochody mają grube, solidne słupki boczne, na które tak skarżą się kierowcy – oczywiście przez skutek uboczny takiej szkoły budowania aut w postaci pogorszonej widoczności. Wyposażenie w airbagi już dawno stało się standardem, niektóre modele bez dopłaty otrzymują również różnego rodzaju systemy wspomagające kierowcę. Przydatne opcje trafiają nawet do najtańszych aut miejskich.

NASZ SKLEP

Niecała sekunda na reakcję

Większość wszelkich udogodnień z zakresu bezpieczeństwa ma nas głównie ochronić od możliwych skutków drogowego zdarzenia. Część z nich, m.in. stosowany od wielu lat system ABS, działa zapobiegawczo, kontrolując poślizg kół i skracając drogę hamowania. Jej długość z kolej jest uzależniona od wielu czynników. Bardzo dużo zależy od reakcji kierowcy. Statystycznie wciska on pedał hamulca po 0,7-0,8 s od zauważenia przeszkody. Kolejne 0,3-0,4 s upływa na pobudzenie układu hamulcowego do działania. Wobec tego jadący 100 km/h samochód przejeżdża ok. 30 metrów, zanim w ogóle zacznie hamować!

38 m – tyle średnio potrzebują współczesne auta, by wyhamować ze 100 km/h

Dopiero od tej pory liczą się możliwości techniczne samochodu, a konkretnie jego hamulców. Nasza redakcja sprawdza wydajność układu podczas każdego przeprowadzanego testu. Na szczęście coraz rzadszym zjawiskiem są auta zatrzymujące się ze 100 km/h po ponad 40 metrach: zdecydowana większość nawet tanich modeli miejskich potrzebuje do tego mniej niż 39 metrów, a średnia dla wszystkich aut wynosi 38 m. Co ciekawe, by cieszyć się ze skutecznych hamulców wcale nie trzeba kupować drogiego hot hatcha czy wielkiego SUV-a, o samochodach sportowych nie wspominając. W naszych testach nie zabrakło świetnie hamujących „zwykłych” modeli, m.in. Volkswagena Polo, Skody Octavii czy Citroena C4 Cactus.

Droga hamowania
Kilka metrów różnicy pomiędzy najlepszym a najgorszym przedstawicielem danego segmentu z zakresu skuteczności hamulców może zadecydować o powstaniu lub uniknięciu wypadku.

Aby dowiedzieć się więcej na temat najlepiej hamujących współczesnych samochodów, odsyłamy do naszego zestawienia 10 samochodów z najskuteczniejszymi hamulcami w 9. najpopularniejszych segmentach. Zobacz, czy wśród nich jest Twój samochód!

Samochody z najlepszymi hamulcami – podział na 9. segmentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj