OponyMocne i wytrzymałe. Czym wyróżniają się opony do samochodów dostawczych?

Mocne i wytrzymałe. Czym wyróżniają się opony do samochodów dostawczych?

W przeszłości opony do samochodów dostawczych miały wytrzymywać duże obciążenia. Dziś producenci stawiają przed tego typu ogumieniem znacznie większe wymagania.

Współczesne samochody dostawcze pod wieloma względami nie ustępują autom osobowym. Mają mocne silniki, szybko przyspieszają i są eksploatowane zarówno w mieście, jak i na trasie. Jednak od samochodów osobowych busy różnią warunki, w jakich są wykorzystywane. Tego rodzaju pojazdy przewożą ciężkie ładunki, poza tym często pokonują nawet ponad 100 tys. km rocznie. Ze względu na to samochody dostawcze wymagają stosowania specjalnych opon.

Czym opony do aut dostawczych różnią się od opon do samochodów osobowych?

W Europie ogumienie do samochodów dostawczych oznaczane jest za pomocą litery C (z angielskiego commercial oznacza użytkowy). Tego rodzaju opony przystosowane są do zwiększonego obciążenia i posiadają odpowiednie dla samochodów dostawczych indeksy nośności. Na przykład opony w popularnym rozmiarze 215/75 R16C pasującym m.in. do Fiata Ducato mają zwykle indeks nośności 116, co oznacza, że każde koło samochodu może znosić obciążenie 1250 kg. Taką wytrzymałość opony do busów zawdzięczają specjalnej konstrukcji. Do ich wytwarzania producenci używają specjalnych materiałów oraz technologii, takich jak podwójne opasanie czy wzmocniona konstrukcja ścian bocznych.

Jednak zdolność do przewożenia ciężkich ładunków to nie wszystko. Opony do aut dostawczych często eksploatowane są w trudnych warunkach. Na przykład w mieście są stale narażone na uszkodzenia podczas kontaktu z krawężnikami, a na placach budowy – z ostrymi krawędziami. Dlatego poza zdolnością przewożenia dużych ciężarów współczesne opony z oznaczeniem C muszą też być odporne na uszkodzenia mechaniczne. W tym celu producenci wprowadzają nowoczesne rozwiązania, takie jak m.in. blokowa konstrukcja ściany bocznej w przypadku najnowszych opon do samochodów dostawczych Continental VanContact Ultra.

Opony do samochodów dostawczych
Opony do samochodów dostawczych poddawane są rygorystycznym testom – podobnym jak ogumienie do aut osobowych.

To nie koniec wymagań stawianych przed ogumieniem do samochodów użytkowych. Poza wytrzymałością w mieście ich użytkownicy oczekują też dobrych właściwości jezdnych połączonych z wolnym zużywaniem się bieżnika oraz niskimi oporami toczenia. Aby sprostać takim oczekiwaniom, producenci wprowadzają do opon użytkowych rozwiązania z ogumienia osobowego, takie jak np. mieszanka gumowa z polimerami funkcjonalnymi. Ponadto opony do samochodów dostawczych są stale testowane na specjalnych torach. Ogumienie użytkowe poddawane jest takim samym próbom, jak opony do samochodów osobowych – od testów hamowania na suchej i mokrej nawierzchni po sportową jazdę po torze.

Opony do samochodów dostawczych – czy można kupić wielosezonowe?

Użytkownicy samochodów dostawczych mogą wybierać pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Co ciekawe, producenci klasy premium mają w swojej ofercie kilka modeli sezonowych opon typu C. Dużą popularnością cieszą się też opony całoroczne do samochodów dostawczych. Coraz więcej kierowców wybiera produkty takie jak np. Continental VanContact A/S Ultra. Co ciekawe niektóre modele opon dedykowane są do konkretnych pojazdów np. kamperów czy przyczep kampingowych.

Polecamy również:

Na ile wystarczą opony całoroczne? Co ile lat je zmieniać?

Najlepsze samochody dostawcze w rankingu Marka Nr 1 2021

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji