NowościAktualnościCzy wiesz, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?

Czy wiesz, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?

Z policyjnych statystyk wynika, że do większości wypadków dochodzi przy ładnej pogodzie. Sprawdź, co na ten temat sądzą eksperci.

Wielkimi krokami zbliża się początek kalendarzowego lata, a wraz z nim coraz lepsza pogoda. Teoretycznie to najlepszy okres dla kierowców – na zewnątrz jest przyjemnie ciepło, a brak opadów i doskonała widoczność w naturalnym świetle dnia sprzyjają pewnej, komfortowej jeździe.

Niestety w takich warunkach łatwiej się zapomnieć i mocniej wcisnąć pedał gazu, co może doprowadzić do tragicznych skutków. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa jazdy są również wysokie temperatury i oślepiające promienie słońca. Eksperci ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, na co w miesiącach letnich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę za kierownicą.

Przy ładnej pogodzie noga z gazu i szybkie reagowanie

Z danych publikowanych przez polską policję jasno wynika, że każdego roku do większości wypadków drogowych dochodzi przy bardzo dobrej widoczności i na suchej nawierzchni. W zeszłym roku przy słonecznej pogodzie zanotowano 15 316 wypadków, czyli o ponad 10 000 więcej niż w pochmurne dni.

Dzieje się tak, ponieważ dobre warunki atmosferyczne dają złudzenie poczucia bezpieczeństwa na drodze i tym samym mogą skutecznie uśpić czujność nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Tymczasem w takich okolicznościach kierujący autem powinien zdecydowanie surowiej oceniać prędkość, z jaką jedzie, a nawet zmniejszyć ją, tak aby mógł natychmiast zareagować na sytuację na drodze, np. odpowiednio wcześnie zacząć hamowanie.

„Korzystne warunki atmosferyczne na pewno pozytywnie wpływają na komfort i poczucie pewności podczas prowadzenia samochodu. Nie mogą być one jednak sygnałem do zwiększania prędkości czy brawurowej jazdy. To właśnie takie zachowania kierowców najbardziej zagrażają bezpieczeństwu na drogach. Nie lekceważmy tego i przede wszystkim zwolnijmy” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dostosuj temperaturę w samochodzie

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni dobrze jest sprawdzić działanie klimatyzacji, a jeśli okaże się to konieczne – odwiedzić serwis, tak aby przygotować się na falę upałów. Warto pamiętać, że zbyt wysoka temperatura we wnętrzu samochodu przyczynia się do obniżenia poziomu koncentracji kierowcy, a także może powodować niedotlenienie organizmu, dyskomfort psychiczny, obniżenie sprawności motorycznej oraz senność. Przyjmuje się, że optymalne warunki w kabinie to 20-22°C.

Nie daj się oślepić

W bezchmurne dni dodatkowe zagrożenie dla kierowców stanowią oślepiające promienie słoneczne, które mogą przyczynić się do utraty widoczności za kierownicą. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją eliminującą odblaski. O tym, że problem jest poważny najlepiej świadczy fakt, że w ubiegłym roku oślepieni przez słońce uczestnicy ruchu drogowego spowodowali 522 wypadki.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji