NowościAktualnościCzy wiesz, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?

Czy wiesz, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?

Z policyjnych statystyk wynika, że do większości wypadków dochodzi przy ładnej pogodzie. Sprawdź, co na ten temat sądzą eksperci.

Wielkimi krokami zbliża się początek kalendarzowego lata, a wraz z nim coraz lepsza pogoda. Teoretycznie to najlepszy okres dla kierowców – na zewnątrz jest przyjemnie ciepło, a brak opadów i doskonała widoczność w naturalnym świetle dnia sprzyjają pewnej, komfortowej jeździe.

Niestety w takich warunkach łatwiej się zapomnieć i mocniej wcisnąć pedał gazu, co może doprowadzić do tragicznych skutków. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa jazdy są również wysokie temperatury i oślepiające promienie słońca. Eksperci ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, na co w miesiącach letnich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę za kierownicą.

Przy ładnej pogodzie noga z gazu i szybkie reagowanie

Z danych publikowanych przez polską policję jasno wynika, że każdego roku do większości wypadków drogowych dochodzi przy bardzo dobrej widoczności i na suchej nawierzchni. W zeszłym roku przy słonecznej pogodzie zanotowano 15 316 wypadków, czyli o ponad 10 000 więcej niż w pochmurne dni.

Dzieje się tak, ponieważ dobre warunki atmosferyczne dają złudzenie poczucia bezpieczeństwa na drodze i tym samym mogą skutecznie uśpić czujność nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Tymczasem w takich okolicznościach kierujący autem powinien zdecydowanie surowiej oceniać prędkość, z jaką jedzie, a nawet zmniejszyć ją, tak aby mógł natychmiast zareagować na sytuację na drodze, np. odpowiednio wcześnie zacząć hamowanie.

„Korzystne warunki atmosferyczne na pewno pozytywnie wpływają na komfort i poczucie pewności podczas prowadzenia samochodu. Nie mogą być one jednak sygnałem do zwiększania prędkości czy brawurowej jazdy. To właśnie takie zachowania kierowców najbardziej zagrażają bezpieczeństwu na drogach. Nie lekceważmy tego i przede wszystkim zwolnijmy” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dostosuj temperaturę w samochodzie

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni dobrze jest sprawdzić działanie klimatyzacji, a jeśli okaże się to konieczne – odwiedzić serwis, tak aby przygotować się na falę upałów. Warto pamiętać, że zbyt wysoka temperatura we wnętrzu samochodu przyczynia się do obniżenia poziomu koncentracji kierowcy, a także może powodować niedotlenienie organizmu, dyskomfort psychiczny, obniżenie sprawności motorycznej oraz senność. Przyjmuje się, że optymalne warunki w kabinie to 20-22°C.

Nie daj się oślepić

W bezchmurne dni dodatkowe zagrożenie dla kierowców stanowią oślepiające promienie słoneczne, które mogą przyczynić się do utraty widoczności za kierownicą. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją eliminującą odblaski. O tym, że problem jest poważny najlepiej świadczy fakt, że w ubiegłym roku oślepieni przez słońce uczestnicy ruchu drogowego spowodowali 522 wypadki.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji