PoradyPoradyKombivan – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Kombivan – co to znaczy, jaki to rodzaj nadwozia?

Kombivany to samochody wielozadaniowe, które sprawdzają się w roli auta do pracy i dla rodziny. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nadwozia.

Zakup samochodu wiążę się z koniecznością wybrania odpowiedniej wersji nadwoziowej. Rynek zapewnia bardzo szeroką ofertę, w której znajdują się dobre do jazdy po mieście hatchbacki, ładnie wyglądające sedany, czy połączenie tych dwóch typów, czyli liftbacki. Jednak warto zwrócić uwagę także na kombivany, które stanowią połączenie kombi z autem dostawczym. Jak dokładnie wygląda taki samochód i dla kogo będzie on najlepszy?

Kombivan – co to, jak wygląda?

Kombivany mają dwubryłowe nadwozie. Oznacza to, że mają wydzielone części silnikową oraz pasażerską wraz z bagażową. Taka konstrukcja daje podróżującym (może być ich więcej niż 5) dużą przestrzeń, a także sporo miejsca na bagaże. Tylne boczne drzwi w tego typu aucie są przesuwane, co ułatwia wsiadanie, ale sprawia też, że wygląda on bardziej jak samochód użytkowy. I nie jest to błędne skojarzenie – osobowe kombivany są zwykle sprzedawane równolegle ze swoimi dostawczymi odpowiednikami. Foremny kształt kabiny, wygodny dostęp do środka i możliwości przewozowe są głównymi czynnikami, dla których kierowcy decydują się na zakup tego typu auta.

Kombivany można znaleźć w gamach większości dużych producentów. Spośród tego grona można wymienić m.in. Fiata Doblo, Renault Kangoo oraz Volkswagena Caddy. Nieco mniej typowym przykładem kombivana, bo pozbawionym odsuwanych drzwi, jest też Skoda Roomster.

Kombivan a inne rodzaje nadwozia

Kombivan to specyficzny typ nadwozia, jednak może być mylony z kombi oraz minivanem. Wpływa na to nie tylko podobne nazewnictwo, ale także wygląd samochodów. Jakie są najistotniejsze różnice między tymi autami?

  • Kombivan a kombi. Samochody typu kombi są niższe i nie posiadają przesuwanych drzwi bocznych. Nie oferują też tyle miejsca, co kombivany, więc nie mogą zastąpić auta dostawczego. Kombi zwykle ma także bardziej pochyloną tylną szybę, natomiast w kombivanie jest ona niemal pionowa.
  • Kombivan a minivan. Minivany są jednobryłowe, zatem nie posiadają wyraźne wydzielonego przedziału silnikowego. Do tego mniejsze modele (np. Ford C-Max, Volkswagen Touran) mają tradycyjne drzwi zamiast odsuwanych. Ilość miejsca dla pasażerów w obu typach aut jest podobna, ale kombivany zwykle oferują większe bagażniki.

Kombivany dobrze sprawdzają się jako samochód dla dużej rodziny, a także w firmach, które chcą przewozić ludzi i sprzęt, a nie potrzebują od razu dużego dostawczaka. Warto dodać, że współczesne samochody tego typu nie odbiegają już pod względem komfortu czy wyposażenia od aut osobowych.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji