NowościAktualnościJak dbać o prawidłowe oświetlenie auta zimą? O czym pamiętać?

Jak dbać o prawidłowe oświetlenie auta zimą? O czym pamiętać?

Odpowiednie oświetlenie auta to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Eksperci ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak zadbać o dobrą widoczność naszego samochodu.

Sprawne oświetlenie w aucie to podstawa, niezależnie od pory roku. Jednak w okresie zimowym, gdy częstotliwość występowania opadów i gęstych mgieł jest duża, a na drogach zalega często błoto pośniegowe, niezwykle ważna staje się również czystość lamp. Jazda w warunkach pogorszonej widoczności sprawia kłopoty nawet osobom z wieloletnim stażem za kierownicą, dlatego warto przypomnieć sobie, jak mądrze używać świateł w samochodzie. Z pomocą przychodzą specjaliści ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przede wszystkim sprawne światła

W warunkach ograniczonej widoczności działające i czyste oświetlenie auta jest nie tylko wymogiem regulowanym prawnie, lecz także podstawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Co niezwykle istotne, a o czym wielu kierowców zapomina, to okresowe sprawdzanie, czy wszystkie światła w samochodzie działają, a żadna z żarówek się nie przepaliła. O ile brak sprawnego światła mijania można łatwo zauważyć, tak w przypadku np. świateł stopu czy kierunkowskazów nietrudno o sytuację, w której przez dłuższy czas będziemy podróżować autem nieświadomi usterki.

„Warto zadbać o prawidłowe ustawienie świateł, najlepiej w zaufanym serwisie. Nie mogą one świecić ani za nisko, ani zbyt wysoko, oślepiając innych uczestników ruchu. Muszą mieć też odpowiedni zasięg i prawidłowo oświetlać drogę przed nami. Koniecznie dopilnujmy, aby nie wyruszać z zabrudzonymi światłami. To znacznie ogranicza widoczność, co nie służy bezpieczeństwu jazdy. Pamiętajmy, że jazda bez sprawnego oświetlenia może skutkować otrzymaniem mandatu, punktami karnymi i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego” – przypomina Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak używać świateł podczas mgły

Niektórzy kierowcy nie pamiętają, z jakich świateł należy korzystać podczas jazdy we mgle. Część osób decyduje się na „profilaktyczne” włączenie świateł przeciwmgłowych nawet przy niewielkim zamgleniu – to duży błąd. Tylne światła przeciwmgłowe należy włączyć dopiero w momencie, gdy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów – w przeciwnym razie będą one jedynie oślepiać kierowców jadących za nami i sprawiać, że światła stopu staną się słabiej zauważalne. Gdy tylko nastąpi poprawa widoczności – światła przeciwmgłowe należy wyłączyć.

Podobnie w przypadku przednich świateł przeciwmgłowych, których używanie przy normalnej przejrzystości powietrza skutkuje oślepianiem kierowców samochodów jadących z naprzeciwka. Warto dodać, że podczas mgły nie powinno korzystać się ze świateł drogowych, czyli tzw. długich, które jedynie podświetlają mgłę i sprawiają, że widoczność jest jeszcze gorsza.

Włączaj kierunkowskaz wtedy, kiedy trzeba

Prawidłowe używanie kierunkowskazów to jeden z najważniejszych elementów komunikacji z innymi kierowcami na drodze. Dzięki sygnalizacji planowanego manewru możemy przekazać pozostałym uczestnikom ruchu nasze zamiary co do zmiany kierunku jazdy. Mimo to zapewne każdy kierowca był kiedyś świadkiem lub doświadczył osobiście sytuacji, w której brak kierunkowskazu doprowadził do niebezpiecznego zdarzenia w ruchu drogowym. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zbyt wczesne czy zbyt późne zasygnalizowanie manewru również może stwarzać ryzyko wypadku.

Gdy włączymy kierunkowskaz zbyt późno, inni uczestnicy ruchu nie mają czasu, aby odpowiednio zareagować, np. zwolnić. Z kolei sygnalizując chęć wykonania manewru za wcześnie, możemy zmylić pozostałych kierowców. Pamiętajmy, aby prawidłowo korzystać z kierunkowskazów za każdym razem, gdy planujemy skręcić lub zmienić pas ruchu oraz wyłączać kierunkowskaz bezpośrednio po wykonanym manewrze.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji