Buspas

W teorii buspasem mogą jeździć tylko autobusy miejskie i samochody elektryczne. W praktyce istnieje mnóstwo wyjątków zezwalających na przejazd buspasem innym pojazdom.

Buspas to nic innego jak specjalnie wydzielony pas jezdni mający usprawnić przejazd pojazdom transportu publicznego w godzinach szczytu. Zazwyczaj wyznaczane są po prawej stronie, tak by autobusy mogły bez problemów zjechać z nich na przystanek. Aby buspas mógł obowiązywać, musi zostać odpowiednio oznaczony. Przewidziano w tym celu znak pionowy D-12 lub poziomy P-22. O ile pierwszy może zginąć w gąszczu innych znaków, tak drugiego trudno już nie zauważyć (wielki napis „BUS” namalowany na jezdni). Ryzyko nieświadomego poruszania się po buspasie jest zatem znikome.

NASZ SKLEP
Znak_D-11_Początek_pasa_ruchu_dla_autobusow
Znak D-11: początek pasa ruchu dla autobusów
Znak_D-12_Pas_ruchu_dla_autobusow
Znak D-12: pas ruchu dla autobusów

Kto może jeździć buspasem?

Informacja o pojazdach dopuszczonych do poruszania się buspasem zawarta jest w definicji tego słowa. Buspas jest bowiem pasem ruchu przeznaczonym dla pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Mogą wobec tego jeździć po nim:

  • autobusy;
  • trolejbusy;
  • inne pojazdy kursujące na regularnych trasach, czyli np. podmiejskie busy i dalekobieżne autobusy.

Oprócz tego prawo do korzystania z buspasów przysługuje właścicielom samochodów elektrycznych i zasilanych wodorem.

Na tym jednak lista się nie kończy. Buspasem mogą się poruszać również inne pojazdy, z tym że obok znaku (pionowego czy poziomego) musi się znaleźć stosowna adnotacja dopuszczająca je do wjazdu. I tak po buspasie można jeździć:

  • motocyklem (jeśli widnieje grafika motocykla; nie dotyczy to motorowerów);
  • rowerem (jeśli widnieje grafika roweru);
  • taksówką (jeśli jest adnotacja TAXI);
  • pojazdem Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych (dopisek MTON).

Istnieje także adnotacja TRAM mówiąca o tym, że buspas pokrywa się z torowiskiem dla tramwajów.

Buspas
O buspasach informują także dobrze widoczne znaki poziome (P-22).

Jak się okazuje, po pasie ruchu dla autobusów można także jeździć „normalnymi” samochodami lub innymi pojazdami. Dzieje się tak w kilku sytuacjach, o których też muszą poinformować stosowne znaki. Zazwyczaj są to 3 przypadki:

1. Buspas funkcjonuje w określonych godzinach (np. 7-9 i 16-18) i/lub dniach tygodnia (np. od poniedziałku do piątku). Poza tymi okresami czasu zanikają wszelkie limity związane z pasem dla autobusów i zamienia się on w zwykły pas ruchu. Niektóre buspasy „działają” jednak całą dobę.

2. Kierowca przewozi autem większą liczbę pasażerów. Określa ją tabliczka „1+liczba pasażerów”, czyli np. „1+3”, co oznacza, że buspasem może pojechać samochód z kierowcą i 3 pasażerami.

3. Przez buspas trzeba przejechać, by np. skręcić w prawo albo dojechać do posesji (musi na to zezwalać odpowiednia adnotacja). Nie można jednak tego zrobić, gdy buspas od pozostałych pasów rozdziela linia ciągła.

Buspas
Przy znaku informującym o obecności buspasu można znaleźć wiele dodatkowych adnotacji odnośnie pojazdów, które mogą się po nim poruszać i w jakich dniach tygodnia/godzinach.

Odpowiedź na pozornie proste pytanie „Czym można jeździć po buspasie” dodatkowo komplikuje fakt, że w różnych miastach Polski obowiązują inne przepisy dotyczące użytkowania pasów dla autobusów. W niektórych miastach „z marszu” dopuszcza się jazdę po nich np. motocyklami i taksówkami, a żeby nie wpisywać tych pojazdów na znakach oznaczających buspas, stosuje się oznaczenie „DOP”, czyli skrót zastępujący wszystkie pojazdy uprawione do poruszania się po buspasie w danym mieście. Czasami zdarzają się wyjątki zakazujące ruchu po buspasie np. rowerom, ale o tym musi już poinformować adnotacja.

Mandat za jazdę buspasem – ile wynosi?

Za przyłapanie na jeździe buspasem policjant ma prawo nałożyć mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny. Kwota może wzrosnąć, jeśli dojdą do tego inne wykroczenia (np. przejechanie przez ciągłą linię).

Polecamy także:

Znaki drogowe informacyjne: opis, wygląd i znaczenie

Jak prawidłowo otworzyć korytarz życia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj