PoradyJak zapłacić za drogi i mosty w Szwecji?

Jak zapłacić za drogi i mosty w Szwecji?

W przeciwieństwie do wielu krajów Europy, Szwecja nie oczekuje od kierowców wnoszenia opłat za korzystanie z dróg. Są od tego wyjątki, więc warto wiedzieć, jak zapłacić za drogi w Szwecji.

Surowa skandynawska natura zachęca wiele osób do podróżowania po Szwecji. Spora grupa turystów przejeżdża też przez ten kraj, wybierając się do Norwegii. Dobra wiadomość jest taka, że z założenia szwedzkie drogi są bezpłatne – zarówno ekspresowe, jak i autostrady. Istnieje jednak sześć wyjątków od reguły.

Pierwsze dwa to Sztokholm i Göteborg – wjazd do centrów obu miast jest płatny. Opłaty trzeba wnosić także za przejechanie mostami w Motala oraz Sundsvall, a od 1 października 2023 r. także mostem Skurubron.

We wszystkich przypadkach proces jest zautomatyzowany. System rozpoznawania tablic odczytuje numery pojazdu, te trafiają do bazy i po pewnym czasie, by przejazdy mogły zostać objęte zbiorczą fakturą, wystawiany jest rachunek. Żeby nie otrzymywać listów z rachunkiem powiększonym o opłatę manipulacyjną, warto zarejestrować numer rejestracyjny swojego auta na stronie Epass24.com. Można tam również podpiąć kartę kredytową, dzięki czemu rachunek będzie mógł zostać uregulowany automatycznie w chwili wystawienia, bez obaw o karę za spóźnienie.

Warto wiedzieć: Jak zapłacić za promy w Norwegii?

Płatny jest także przejazd mostem Øresundsbron łączącym Szwecję z Danią. Za przejazd można zapłacić kartą lub gotówką na bramkach. Kto nie chce się zatrzymywać, może dokonać płatności przez internet. Koszt to 440 koron duńskich (ok. 270 zł) z możliwością obniżenia o 5% (do 420 koron) w przypadku zapisania się na newsletter.

Propozycją dla kierowców wybierających się do Danii przeprawą promową z Niemiec, a następnie jadących do Szwecji, jest kombinowany bilet, który można kupić na stronie Scandlines. Kto często podróżuje między Szwecją a Danią, może wybrać abonament ØresundGO. Wynosi on 349 koron duńskich w skali roku, ale obniża koszt przejazdu autem osobowym.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji