PoradyPoradyŚwiecący czerwony znak X nad drogą. Co oznacza sygnalizator S-4?

Świecący czerwony znak X nad drogą. Co oznacza sygnalizator S-4?

Nad nowymi odcinkami dróg, zwłaszcza w tunelach, można zauważyć świecący czerwony symbol X. Warto wiedzieć, co oznacza sygnalizator S-4. To bardzo istotny sygnał świetlny.

Liczba znaków świetlnych przy polskich drogach jest ograniczona. Najczęściej spotykamy klasyczny sygnalizator S-1 oraz jego pochodne ze strzałkami, czyli S-2 oraz S-3. Kolejny na liście jest sygnalizator S-4. Ma on formę czerwonego krzyża, który w określonych sytuacjach zamienia się w zieloną strzałkę.

Sygnalizator S-4 jest przewidziany dla pasów ruchu. Nadawany przez ten sygnalizator sygnał zielony oznacza zezwolenie na wjazd na pas ruchu, nad którym sygnalizator jest umieszczony. Z kolei sygnał czerwony to zakaz wjazdu na pas ruchu, nad którym sygnalizator jest umieszczony.

Kierowca, który nie zastosuje się do sygnałów może ponieść odpowiedzialność z tytułu niestosowania się do sygnałów świetlnych. Ale nie tylko. Sygnalizator S-4 może służyć zarówno do całkowitego zamykania pasa ruchu, ale także otwierania go, tyle że dla pojazdów jadących z naprzeciwka. Takie rozwiązanie bywa stosowane w ulicach o znacznie zmieniającym się natężeniu ruchu w godzinach szczytu – np. w stronę centrum z rana oraz w przeciwną stronę wieczorem. Dlatego zlekceważenie sygnalizatora S-4 może w określonych sytuacjach doprowadzić nawet do powstania zagrożenia w ruchu.

Nad drogą może znajdować się także sygnalizator S-7 mający formę stałej lub migającej strzałki. Oznacza ona nakaz opuszczenia pasa ruchu, nad którym sygnalizator jest umieszczony oraz wjazdu na część jezdni znajdującą się po stronie wskazanej strzałką.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji