Używane Renault Megane III (2008-2016) – OPINIE

Zebraliśmy opinie polskich kierowców na temat używanego Renault Megane III. Jak ten francuski samochód kompaktowy oceniany jest w Wyborze Kierowców?

Trzecie wcielenie kompaktowego Renault zadebiutowało w 2008 roku, zastępując słynące z awaryjnej elektroniki Megane II. W ubiegłym roku przedstawiono następcę, Megane IV, stąd ceny „Trójki” zaczęły spadać. Dzisiaj jest jednym z najnowocześniejszych kompaktów na rynku, dostępnym przy tym w rozsądnej cenie (od 21 tys. zł). Oprócz klasycznego pięciodrzwiowego hatchbacka oferowano przestronne kombi, rasowo wyglądającego hatchbacka 3d i wersję kabrio. Dwie ostatnie wersje występują jednak dużo rzadziej na rynku.

Megane bez niepotrzebnych rewolucji

Potencjalni nabywcy, kierując się stereotypami i negatywnymi opiniami na temat niezawodności, wciąż boją się kupować samochody Renault. W przypadku trzeciej generacji Megane obawy są niesłuszne – inżynierowie dopracowali ten model i nie zastosowali w nim eksperymentalnych rozwiązań, które mogłyby trapić poważne awarie.

Bogate wyposażenie plus wysoki komfort jazdy

Czytelnicy chwalą przede wszystkim estetyczne i dobrze spasowane wnętrze, które nie trzeszczy nawet po przebiegach rzędu 200 tys. km. Użytkownikom podoba się praca zawieszenia, dobrze wybierającego nierówności i zapewniającego dobre prowadzenie na zakrętach. Spośród silników dobrą opinią cieszy się turbodiesel 1.5 dCi – według właścicieli nie tylko mało pali (5l/100 km), ale i nie sprawia problemów z filtrem DPF, nawet podczas jazdy miejskiej. Wreszcie na plus oceniają bogate wyposażenie większości aut, również dostępne w atrakcyjnej cenie.

Opinie kierowców o Renault Megane

Zalety

„Bardzo estetyczne i dobrze spasowane plastiki we wnętrzu, przebieg 206 tys. km i nic nie skrzypi.”

„Ciche zawieszenie, nie łomocze nawet podczas jazdy na wybojach. W zakrętach prowadzi się idealnie.”

„Silnik 1.5 dCi faktycznie bardzo mało pali – mniej więcej 5 l/100 km. Poza tym auto ma duży zasięg i nie trzeba go często tankować.”

„Mam 1.5 dCi z filtrem sadzy. Nigdy nie było żadnego problemu z przepełnieniem filtra, mimo że jeżdżę po mieście.”

„Mam wersję Privilege. Świetne wyposażenie za małe pieniądze.”

Wady

„Stale zapala się kontrolka AIRBAG, w komputerze nie znaleziono błędów – przyczyna nieznana.”

„Dwa razy wymieniałem kartę uruchamiającą, ponieważ nagle przestawała działać.”

„Z tyłu jest za mało miejsca na kolana jak na tę klasę samochodów.”

„Strzelają i chrupią ograniczniki w drzwiach. W końcu się popsują.”

„Wyświetlacz centralny zbyt mocno świeci w nocy, zwłaszcza w czasie jazdy pozamiejskiej.”

„Za krótkie przełożenia w wersji 1.6.”

Drobne usterki elektroniki psują pozytywny obraz

Spośród wad czytelnicy wymieniają drobne błędy w elektronice (typu stale paląca się kontrolka airbagu, mimo braku błędów w komputerze), problematyczną kartę uruchamiającą i zbyt intensywną jasność centralnego wyświetlacza, przeszkadzającego zwłaszcza podczas jazdy pozamiejskiej. Użytkownicy skarżą się też na słabe wykonanie niektórych elementów (m.in. ograniczników w drzwiach) i ciasną tylną kanapę. Dodatkowo w wersji 1.6 mogą denerwować zbyt krótkie przełożenia w skrzyni.

Oceny Renault Megane w Wyborze Kierowców

Właściciele Megane’ów trzeciej generacji pozytywnie oceniają jego eksploatację, czyli koszty i dostępność serwisu, ceny części oraz ogólną awaryjność. Szczególnie wysoko ocenili dostępność części zamiennych, natomiast według ich opinii zużycie paliwa mogłoby być mniejsze.

Ocena samochodu

Przestronność wnętrza
Pojemność bagażnika
Jakość materiałów
Wyposażenie
Komfort jazdy, hałas
Osiągi
Wygląd, styl

Ocena eksploatacji

Cena zakupu
Zużycie paliwa
Ceny części
Dostępność części
Koszty serwisu
Dostępność serwisu
Awaryjność