PoradyPoradyZnak STOP. To warto wiedzieć o znaku drogowym B-20

Znak STOP. To warto wiedzieć o znaku drogowym B-20

Znak stopu jest powszechnie spotykany na polskich drogach, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak jest on ważny. Jak się zachować, widząc znak drogowy B-20?

Każdy kierowca kojarzy (a na pewno powinien kojarzyć) znak drogowy B-20, zwany też potocznie znakiem stopu. Prawdę mówiąc trudno go nie zapamiętać z kursu na prawo jazdy, bo jest bardzo charakterystyczny, a instruktorzy nauki jazdy często dobitnie podkreślają istotę jego stosowania na drogach. W tym materiale przyjrzymy się znakowi STOP i odpowiemy na najczęstsze pytania i wątpliwości kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jaki jest znak stopu?

Znak B-20 „stop” zaliczamy do grona drogowych znaków zakazu. Jest on doskonale rozpoznawalny i widoczny dla uczestników ruchu, ponieważ jest czerwonym ośmiokątem z wyraźnym, składającym się z wielkich, białych liter napisem STOP. Jego wyraziste barwy dobitnie tym samym sugerują, że stosowanie się do niego ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Stawiany jest bowiem w niebezpiecznych miejscach, gdzie naprawdę łatwo o doprowadzenie do kolizji.

Co oznacza znak STOP?

Znak B-20 oznacza dla kierowcy konieczność zatrzymania pojazdu przed wjazdem na drogę z pierwszeństwem przejazdu. Dodatkowo użytkownik drogi ze znakiem stopu musi przepuścić pojazdy poruszające się drogą z pierwszeństwem przejazdu. Ma on więc podobne znaczenie jak znak A-7 „ustąp pierwszeństwa”, z tym że znak STOP definitywnie nakazuje kierowcy zatrzymać pojazd przed wjazdem na drogę z pierwszeństwem, by upewnić się, że można bezpiecznie opuścić skrzyżowanie, i dopiero po tym ruszyć. Niestety, o tej różnicy wiele osób zapomina, lub świadomie ją bagatelizuje, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

Znak STOP B-20
Znaku B-20 „stop” nie sposób pomylić z innym na drodze – nawet wtedy, gdy jest całkowicie pokryty śniegiem.

Kiedy stawia się znak STOP?

Znaki B-20 stawia się w miejscach, gdzie wskutek ograniczonej widoczności kierowcy nie mają dobrego oglądu na skrzyżowanie i trzeba zastosować poważniejsze środki, by nie dopuścić do kolizji. Do tych środków należy właśnie omawiany znak STOP, jak i również ograniczenie prędkości na drodze podporządkowanej. Znaki stopu stawiane są wobec tego na skrzyżowaniach z drogą z pierwszeństwem, przy wyjazdach z obiektu lub w miejscach, gdzie droga główna łączy się z gruntową. Spotkamy je również na przejazdach kolejowych niestrzeżonych (kategorii D) oraz na przejazdach tramwajowych.

Znaki B-20 montowane są także na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Tam jednak mają znaczenie drugorzędne, tj. trzeba się do nich stosować tylko wtedy, gdy nastąpi awaria sygnalizacji lub włączone jest migające światło pomarańczowe. Podczas normalnej pracy sygnalizacji świetlnej należy go zatem zignorować.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu że stopem?

Na skrzyżowaniu oznakowanym znakiem STOP pierwszeństwo przejazdu ma pojazd jadący drogą główną, tj. drogą z pierwszeństwem przejazdu. Kierujący, który widzi znak B-20, znajduje się na drodze podporządkowanej, więc musi on przepuścić pojazdy jadące drogą z pierwszeństwem. Musi się jednak zatrzymać nawet wtedy, gdy na drodze głównej nie widzi innych pojazdów: znaki stopu są w takich miejscach, gdzie wjechanie na skrzyżowanie bez dokładnego upewnienia się mogłoby doprowadzić do wypadku (kierowca wjechałby wprost pod koła innego auta, które nagle wyłoniło się np. zza drzew).

Znak STOP. Jak się go umieszcza?

Znaki B-20 w obszarze zabudowanym powinny znajdować się maksymalnie 25 metrów od skrzyżowania – dokładnie od krawędzi jezdni drogi poprzecznej lub skrajnej szyny torowiska. Poza obszarem zabudowanym musi go poprzedzać znak A-7 z adnotacją „Stop” i odległością do skrzyżowania, na którym obowiązuje znak stopu (dopuszczalna odległość to 150-300 metrów). Może on występować z żółtą tablicą T-6c określającą przebieg drogi z pierwszeństwem, oraz z tzw. krzyżem św. Andrzeja (znakami G-3 i G-4). Co istotne, znak B-20 nie może być jedynym zastosowanym na skrzyżowaniu – musi na nim znajdować się również znak D-1 „droga z pierwszeństwem” lub znak A-6a „skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach”.

Znak STOP B-20
Miejsce zatrzymania na skrzyżowaniu ze znakiem STOP z reguły określają znaki poziome (głównie namalowane linie).

Kierowca, widząc znak STOP, musi się zatrzymać w wyznaczonym do tego miejscu: zwykle przy linii bezwzględnego zatrzymania – stop (znaku P-12). Jeśli jej nie ma, trzeba podjechać jak najbliżej skrzyżowania, do miejsca, z którego będzie najlepiej widać otoczenie. Jeśli znak stopu występuje na przejeździe kolejowym, pojazd należy zatrzymać przed krzyżem św. Andrzeja.

Ile wynosi mandat za niezatrzymanie się na stopie?

Za zignorowanie znaku STOP pozornie grozi niewielki mandat, bo wynoszący zaledwie 300 zł. Mundurowy może jednak znacznie go zawyżyć, jeśli przy okazji wymusiliśmy pierwszeństwo lub stworzyliśmy zagrożenie w ruchu drogowym, bądź doprowadziliśmy do kolizji. O wiele poważniejsze konsekwencje wynikają z przyznawanych za to wykroczenie punktów karnych – jest ich aż 8.

Polecamy również:

Wszystkie znaki zakazu. Opis, wygląd i znaczenie

Te nietypowe znaki mogą być wszędzie. Nieznajomość oznacza kłopoty

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji