PoradyPoradyZnak „ustąp pierwszeństwa”. Jak się zachować przy znaku drogowym A-7?

Znak „ustąp pierwszeństwa”. Jak się zachować przy znaku drogowym A-7?

Znajomość znaku drogowego A-7 jest kluczowa dla kierowców. Oto najważniejsze informacje dotyczące znaku „ustąp pierwszeństwa”.

Kierowcom myli się wiele znaków i to jest nawet zrozumiałe, gdyż nierzadko wyglądają one bardzo podobnie. W przypadku niektórych znaków nie można sobie jednak pozwolić na ubytki w wiedzy, gdyż mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jednym z nich jest znak drogowy A-7, zwany też znakiem „ustąp pierwszeństwa”. Jest on powszechnie stosowany na polskich drogach i trudno wyobrazić sobie jazdę samochodem (lub innym pojazdem) bez wiedzy na temat jego zastosowania. Jak wobec tego wygląda znak „ustąp pierwszeństwa” i po co się go stawia?

Czy znak „ustąp pierwszeństwa” jest znakiem ostrzegawczym?

Znaki ostrzegawcze, jak sama nazwa wskazuje, mają ostrzegać kierowców o niebezpiecznych miejscach na drodze i takich, gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność. Mają one kształt trójkąta z wierzchołkiem zwróconym ku górze. Cechą charakterystyczną jest żółty kolor tła oraz czerwona obwódka okalająca cały znak. Tych wymagań nie do końca spełnia znak „ustąp pierwszeństwa”, lecz jest on zaliczany do grona znaków ostrzegawczych. Czym się wobec tego różni od pozostałych?

Wszystkie znaki ostrzegawcze – opis, wygląd i znaczenie

Znak „ustąp pierwszeństwa”. Jak wygląda?

Znak A-7 również jest żółty i ma czerwoną obwódkę, ale jako jedyny znak ostrzegawczy ma kształt odwróconego trójkąta, tj. jego wierzchołek znajduje się na dole. Taka forma nie wzięła się znikąd, bowiem ma na celu uczynić ten znak rozpoznawalnym nawet w trudnych warunkach pogodowych, co nie powinno dziwić z uwagi na jego ważną rolę na drogach. Z uwagi na fakt, że nie ma drugiego znaku o takim kształcie, kierowca wie, z jakim znakiem ma do czynienia nawet wtedy, gdy jego powierzchnię np. całkowicie pokrył śnieg. Oprócz znaku „ustąp pierwszeństwa”, charakterystyczny kształt ma również znak D-1 „droga z pierwszeństwem” (jest rombem) oraz B-20 „STOP” (jest ośmiokątem).

Znak A-7. O czym mówi znak „ustąp pierwszeństwa”?

Znak „ustąp pierwszeństwa” zobowiązuje kierowcę do przepuszczenia wszystkich pojazdów jadących drogą z pierwszeństwem. Stawiany jest w dużej mierze na skrzyżowaniach oraz połączeniach dróg, a także na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym (rondach). Znak A-7 dotyczy jednak tylko jezdni, która znajduje się najbliżej niego. Może to być również np. przejazd tramwajowy. Przepisy dopuszczają stawianie go w odległości 50 m od skrzyżowania na drogach z dopuszczalną prędkością wynoszącą powyżej 60 km/h. Na pozostałych drogach musi on stać maksymalnie 25 m od skrzyżowania.

Znak ustąp pierwszeństwa A-7 01
Znak A-7 „ustąp pierwszeństwa” jest trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym znakiem.

Jak należy zachować się przy znaku „ustąp pierwszeństwa”?

Kierowca, widząc znak „ustąp pierwszeństwa”, musi przepuścić jadące drogą z pierwszeństwem pojazdy, ale w tym celu nie musi się zatrzymywać. Powinien to zrobić w sytuacji, gdy drogą główną porusza się dużo aut i trzeba chwilę poczekać, by wszystkim ustąpić pierwszeństwa. Jeśli jednak na drodze uprzywilejowanej nic nie jedzie, kierowca jadący drogą podporządkowaną może wjechać na skrzyżowanie bez konieczności zatrzymywania się, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jest to niedopuszczalne w przypadku umieszczenia przed drogą z pierwszeństwem znaku „STOP”, ponieważ wymaga on bezwzględnego zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie (nawet jeśli w oddali nie widać innych pojazdów).

Jaka jest różnica między znakiem „ustąp pierwszeństwa” a znakiem „STOP”?

Zarówno znak A-7, jak i B-20 „STOP” zobowiązują kierowcę do ustąpienia pierwszeństwa jadącym drogą z pierwszeństwem. Znak „STOP”, jak sama nazwa wskazuje, wymusza na kierowcy konieczność zatrzymania się przed wyjazdem z drogi podporządkowanej. Wynika to z faktu, że często jest on stawiany na skrzyżowaniach o ograniczonej widoczności, na których kierowca może mieć trudności z szybkim ustaleniem, czy po drodze głównej nie porusza się pojazd. Dlatego musi się zatrzymać, dokładnie przeanalizować sytuację na drodze, ustąpić pierwszeństwa i wjechać na drogę z pierwszeństwem. Znak „ustąp pierwszeństwa” nie nakazuje kierującemu zatrzymywania się i to jest jego główna różnica względem znaku B-20.

Więcej na temat znaku B-20 „STOP”

Znak „ustąp pierwszeństwa”. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Znaki A-7 mogą występować w połączeniu z innymi znakami. Może to być np. tabliczka T-1 określająca odległość od miejsca, w którym trzeba będzie ustąpić pierwszeństwa, lub tablica T-6c z układem dróg z pierwszeństwem przejazdu i bez niego. Bardzo często stawiany jest też przed wjazdem na rondo, a więc ze znakiem C-12 „skrzyżowanie o ruchu okrężnym”. Informuje on o tym, by ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się już na rondzie. Nie trzeba tego robić jedynie wtedy, gdy na wjeździe do ronda nie ma znaku A-7 – wtedy pojazdy na rondzie muszą przepuścić wjeżdżające na nie.

Znak ustąp pierwszeństwa A-7 01
Znaki A-7 bardzo często stosowane są przy skrzyżowaniach o ruchu okrężnym (ale nie zawsze).

Znak „ustąp pierwszeństwa” – mandat. Co grozi za wymuszenie pierwszeństwa?

Jeśli nie dostosujemy się do zasad ustalonych przez znak A-7, możemy dostać od mundurowych mandat za wymuszenie pierwszeństwa. W zależności od miejsca popełnienia wykroczenia, grozi za to mandat w wysokości 250-350 zł. Można za to również dostać 5 lub 6 punktów karnych.

Polecamy również:

Więcej na temat mandatu za wymuszenie pierwszeństwa

Znak „zakaz wjazdu”. Co trzeba o nim wiedzieć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji