PoradyPoradyZnak „zakaz wjazdu”. Co oznacza znak B-2? Jaki jest mandat za zignorowanie...

Znak „zakaz wjazdu”. Co oznacza znak B-2? Jaki jest mandat za zignorowanie go?

Znak „zakaz wjazdu” jest powszechnie stosowany na polskich drogach. Co on dokładnie oznacza? Czym się różni od znaku zakazu ruchu?

Znak B-2, czyli „zakaz wjazdu”, należy do najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych znaków drogowych w Polsce. Doskonale kojarzą go zwłaszcza kierowcy na co dzień poruszający się po dużych miastach, ale nierzadko stosowane są również poza obszarem zabudowanym, w tym na autostradach (głównie przy miejscach obsługi podróżnych). Jest on na tyle ważny, że jego funkcję w ruchu drogowym powinni już na samym początku znać kandydaci na kierowcę. Złamanie zasad regulowanych przez znak „zakaz wjazdu” może się bowiem skończyć poważnym wypadkiem lub przynajmniej wywołaniem sporego zamieszania wśród innych uczestników ruchu.

Znak „zakaz wjazdu”. Jak wygląda znak B-2?

Znak B-2 zalicza się do grona znaków zakazu. Ma on okrągły kształt i charakterystyczną, grubą, białą, poziomą kreskę na czerwonym tle. Jest zatem doskonale widoczny już z daleka i trudno go pomylić z innym znakiem – chyba że przysłaniają go gałęzie lub został pokryty śniegiem.

Co oznacza znak „zakaz wjazdu”?

Znak B-2 oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia. Co istotne, dotyczy on również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Wobec tego w praktyce nie wyklucza on ruchu na konkretnej drodze, tylko zabrania go od tej strony, po której został postawiony. Często spotkamy go zatem na drogach jednokierunkowych: po jej drugiej stronie z reguły stoi znak D-3 „droga jednokierunkowa”. Można go również zobaczyć na drogach dwujezdniowych o jednym kierunku ruchu oraz na wysepkach kanalizujących ruch. Bywa też używany do poprawy organizacji ruchu w zakresie wjazdu i wyjazdu z terenu obiektu, np. stacji benzynowej.

Znak B-2 zakaz wjazdu
Znakowi B-2 mogą towarzyszyć adnotacje określające grupy pojazdów, których on dotyczy.

Znak B-2 może być stosowany wraz z tablicami określającymi, kogo on dotyczy lub kogo nie. Jako przykład należy podać tabliczkę T-22 informującą o tym, że zakaz wjazdu nie dotyczy rowerów. Adnotacja może mieć też formę słowną, np. „Nie dotyczy pojazdów straży pożarnej”. Dla doprecyzowania miejsca rozpoczęcia obowiązywania zakazu wjazdu wykorzystywane są tabliczki T-21 określające odległość znaku do miejsca, od którego lub w którym ten zakaz obowiązuje.

Czym różni się znak „zakaz ruchu” od zakazu wjazdu?

Z uwagi na teoretycznie podobne znaczenie, znak „zakaz wjazdu” bywa mylony ze znakiem zakazu ruchu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z kluczowej różnicy, jaka między nimi panuje. Znak B-1, czyli „zakaz ruchu”, zabrania poruszania się pojazdów na drodze w obydwu kierunkach. Z kolei znak B-2 „zakaz wjazdu” nie dopuszcza jedynie wjazdu od tej strony, po której jest postawiony. Wobec tego na drodze ze znakiem B-1 w ogóle nie mogą jeździć pojazdy, a na ulicy oznakowanej zakazem wjazdu mogą, ale wjazd jest tylko od jednej strony.

Zakaz ruchu
Znaku B-1 „zakaz ruchu” nie można mylić z zakazem wjazdu. Ten pierwszy jest nieco bardziej restrykcyjny.

Jaki mandat za złamanie zakazu wjazdu?

Od początku 2022 roku obowiązuje podwyższony wymiar kary za niedostosowanie się do znaku B-2 „zakaz wjazdu”. Mundurowy za złamanie przepisów regulowanych przez ten znak może nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego o różnej wysokości. „Widełki” są naprawdę duże – od 20 zł do nawet 5000 zł. Wysokość mandatu zależy wobec tego od konkretnej sytuacji i ewentualnego zagrożenia wywołanego przez kierowcę, który zignorował znak zakazu wjazdu.

Polecamy również:

Znaki zakazu – opis, wygląd i znaczenie

Znak STOP (B-20). Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji