PoradyPoradyDroga jednokierunkowa. Jak się na niej zachować?

Droga jednokierunkowa. Jak się na niej zachować?

Polskie miasta obfitują w wiele dróg jednokierunkowych. Jak się na nich poruszać? Czym się różni znak drogi jednokierunkowej od nakazu jazdy prosto?

Drogi jednokierunkowe nie są u nas żadną nowością. Bardzo często spotkamy je w centrach dużych miast, głównie z powodu ograniczonej szerokości ulic. Teoretycznie na drogach jednokierunkowych powinno się jeździć łatwiej niż na standardowych, ale nadal nie brakuje kierowców, którzy popełniają na nich wykroczenia i dostają mandaty. Jak się wobec tego zachować na drodze jednokierunkowej? Jaki znak informuje o wjechaniu na drogę jednokierunkową?

Po czym poznać, że droga jest jednokierunkowa?

Jak sama nazwa wskazuje, na drodze jednokierunkowej można jechać tylko w jednym kierunku: nie ma wobec tego pasa ruchu w przeciwną stronę (jezdnia nie jest podzielona linią ciągłą lub przerywaną), a z reguły po obydwu stronach są m.in. zatoczki z miejscami parkingowymi lub drogi dla pieszych/rowerów. Najłatwiej odróżnić ją po tym, że na końcu drogi jednokierunkowej z reguły jest linia z trójkątami namalowanymi na całej szerokości jezdni, a nie na połowie, jak ma to miejsce na drodze dwukierunkowej. Ponadto musi się na niej znaleźć znak zakazu wjazdu – dokładnie w miejscu, gdzie wjechanie w drogę jednokierunkową oznaczałoby jazdę „pod prąd”.

Droga jednokierunkowa – znak

Jednak podstawową kwestią odróżniającą drogę jednokierunkową od dwukierunkowej jest stosowny znak – konkretnie znak D-3 „droga jednokierunkowa”. To nic innego jak niebieski kwadrat z białą strzałką wskazującą ku górze. Jest on bardzo podobny do znaku C-5 „nakaz jazdy prosto”, który również przedstawia białą strzałkę na niebieskim tle, ale ma kształt koła. Odróżnienie tych znaków sprawia sporo problemów początkującym kierowcom. Warto je jednak dokładnie zapamiętać, ponieważ droga jednokierunkowa nie oznacza tego samego co nakaz jazdy prosto – różnic jest więcej, niż by się mogło wydawać. Omówimy je w dalszej części materiału.

Znak D-3 droga jednokierunkowa
Znak D-3 „droga jednokierunkowa”
Znak C-5 nakaz jazdy prosto
Znak C-5 „nakaz jazdy prosto”

Jak jeździć po drodze jednokierunkowej? ZASADY

Na drodze jednokierunkowej trzeba pamiętać o jednej, kluczowej kwestii. Gdy chcemy z niej wyjechać, musimy podjechać do tej strony jezdni, w której kierunku zamierzamy skręcić. Jeśli zatem planujemy skręcić w prawo, należy zbliżyć się maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, a jeśli w lewo – do lewej strony jezdni, a nie do jej środka, jak ma to miejsce na drodze dwukierunkowej. Ponadto na drodze jednokierunkowej obowiązuje bezwzględny zakaz zawracania: wykonanie tego manewru oznaczałoby jazdę w niewłaściwym kierunku.

Oprócz tych aspektów, na drodze jednokierunkowej panują podobne zasady jak na standardowym odpowiedniku. Można wobec tego na niej cofać, omijać, wyprzedzać (także przed dojazdem do wzniesienia, z zachowaniem minimum 1 metra od wyprzedzanego pojazdu), włączać się do ruchu, zmieniać pas ruchu (niektóre drogi jednokierunkowe mają ich kilka) i skręcać w dowolnym kierunku, o ile nie zabraniają tego postawione w konkretnym miejscu znaki. Zasada podjeżdżania maksymalnie pod krawędź jezdni, w której kierunku zamierza się skręcić, nie obowiązuje jedynie w przypadku dużych pojazdów, których wymiary nie pozwalają skręcić bez naruszenia przepisów. Z kolei kwestię parkowania indywidualnie ustalają znaki (choć w praktyce przy wielu drogach jednokierunkowych wytyczone są odpowiednie miejsca do zaparkowania).

Znak C-5 nakaz jazdy prosto
Znaki „nakaz jazdy prosto” (fot.) i „droga jednokierunkowa” są bardzo do siebie podobne wizualnie, ale dają inne przywileje kierującym.

Warto zdawać sobie sprawę, że przy wielu drogach jednokierunkowych wyznaczane są drogi dla rowerów. Jednoślady nie zawsze muszą jednak jechać zgodnie z kierunkiem, w którym podążają samochody: bywa, że w pełni legalnie mogą się poruszać „pod prąd”. Warunek? Pod znakiem D-3 musi się znaleźć tabliczka z adnotacją „Nie dotyczy” i symbolem pojazdu dopuszczonego do ruchu dwukierunkowego (w tym przypadku – roweru).

Czym się różni droga jednokierunkowa od nakazu jazdy prosto?

Zarówno na drodze jednokierunkowej, jak i opatrzonej znakiem C-5 „nakaz jazdy prosto”, obowiązuje zakaz zawracania. Znak C-5 dodatkowo zabrania wykonywania jeszcze jednego manewru – skręcania. Stawiamy jest bowiem na skrzyżowaniach i połączeniach dróg, gdzie teoretycznie jest możliwość zmiany kierunku jazdy, ale mogłoby to spowodować zagrożenie w ruchu drogowym lub np. tworzyć zatory. Czasami znak C-5 znajduje się m.in. obok skrzyżowania, gdzie droga główna łączy się z jednokierunkową.

Polecamy również:

Droga podporządkowana. Co to takiego? Jaki ma znak?

Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną. Kto ma pierwszeństwo?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji