Mandat

Obecnie nawet za błahe wykroczenie można zapłacić kilka tysięcy złotych mandatu. Kiedy należy zachować czujność i pilnować terminów, np. odbioru dokumentów?

Odkąd zmienił się taryfikator mandatów, kierowcy starają się jeździć ostrożniej i dwa razy myślą, zanim wykonają ryzykowny manewr na drodze. Nie trzeba jednak być piratem drogowym, by dostać od mundurowych mandat opiewający na tysiące złotych, nie mówiąc już o innych konsekwencjach, np. zatrzymanie prawa jazdy lub konieczność zapłaty za szkodę z własnej kieszeni.

W świetle polskiego prawa nie brakuje sytuacji, gdy za pozornie niewinne wykroczenie również grożą poważne konsekwencje. Kierowcy z reguły bagatelizują je, myśląc, że najwyżej zostanie im zabrany dowód rejestracyjny lub dostaną niewielką grzywnę. Nie jest to zgodne z prawdą, o czym na pewno przekonał się niejeden zapominalski kierowca. Przedstawiamy kilka sytuacji, które nie niosą za sobą wielkiej szkodliwości, ale kara za nie będzie dotkliwa.

Brak ubezpieczenia OC

Polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj odnawia się automatycznie, jednak w niektórych sytuacjach już tak się nie dzieje – np. gdy nie zostały zapłacone wszystkie raty za OC. Gdy przegapimy uregulowanie ciągłości ubezpieczenia, dostaniemy karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ta wynosi, w zależności od okresu bez wykupionego OC, od 1400 do 6980 zł w przypadku samochodu osobowego. Więcej kłopotów przyjdzie, gdy nieubezpieczonym autem spowodujemy kolizję: wtedy nasz ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę poszkodowanemu, ale jej wartość będziemy musieli mu oddać z własnej kieszeni.

Ile wynoszą kary za brak OC?

Ucieczka z miejsca wypadku

W dobie szeroko rozwiniętego miejskiego monitoringu i jeżdżących w samochodach kamerek coraz trudniej uciec od odpowiedzialności za spowodowanie kolizji lub nawet niewielkiej parkingowej obcierki. Jeśli zostaniemy przyłapani, stracimy zniżki w OC i również będziemy musieli oddać ubezpieczycielowi kwotę wypłaconego odszkodowania.

Stłuczka: lepiej się dogadać, czy wzywać policję?

Brak opłaty e-TOLL

Elektroniczny system poboru opłat za wybrane odcinki dróg obowiązuje już nie tylko kierowców samochodów ciężarowych, ale i osobowych. Opłatę e-TOLL należy uiścić za przejazd niektórymi autostradami lub także drogami krajowymi, gdy bierzemy pod uwagę pojazdy o DMC przekraczającej 3,5 t. Za jej brak grozi mandat w wysokości 1500 zł, z kolei użytkownicy aut osobowych, które nie kupią biletu autostradowego, zapłacą 500 zł.

Gdzie wykupić e-TOLL? Jakie kary za brak e-TOLL?

Niezgłoszenie kupna/sprzedaży pojazdu

Każdy, kto kupił lub sprzedał pojazd, musi o tym powiadomić starostwo powiatowe. Dawniej należało to zrobić w ciągu 30 dni, jednak po wybuchu pandemii wydłużono termin do 180 dni. Aktualnie skrócono go do 60 dni i tyle będzie obowiązywało aż do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Za niedopełnienie tego obowiązku może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości do 1000 zł.

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu. Jak to zrobić? Wzór wniosku

Brak opłaty PCC lub akcyzy

Jeśli kupimy pojazd drogą umowy kupna-sprzedaży, musimy później zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% wartości pojazdu (o ile jest wyższa niż 1000 zł). Gdy o tym zapomnimy, możemy się spodziewać ogromnej grzywny – nawet 60 200 zł (choć minimalna wynosi 301 zł). Nieco mniej grozi za nieuiszczenie zapłaty akcyzy (2200 zł).

Podatek od kupna pojazdu (PCC-3). Kiedy go opłacić?

Jazda z miękkim dowodem rejestracyjnym

Rejestrując samochód nie otrzymujemy od razu standardowego dowodu rejestracyjnego, tylko tymczasowy (tzw. miękki dowód), który jest ważny 30 dni (z możliwością wydłużenia tego czasu). Mimo iż nie trzeba już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, nie można zapomnieć o odbiorze stałego dokumentu z wydziału komunikacji. Gdy skończy się termin ważności miękkiego dowodu, auto przestaje być dopuszczone do ruchu. Policjant podczas kontroli ma prawo ukarać za to mandatem od 1500 do aż 5000 zł.

Tymczasowy dowód rejestracyjny. Co warto wiedzieć o miękkim dowodzie?

Nieodebranie zatrzymanego prawa jazdy

Gdy skończy się okres tymczasowego zatrzymania prawa jazdy (np. za znaczne przekroczenie prędkości), kierowca musi upomnieć się o zabrany dokument, składając wniosek o zwrot prawa jazdy. W innym razie dokument nadal będzie figurował jako zatrzymany, co równa się jeździe bez uprawnień (mimo że minął okres obowiązywania kary). Przyłapanie zapominalskiego kierowcy może zakończyć się grzywną (do 30 tys. zł) lub orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów do 3 lat.

Mandat
Niektóre wymienione wyżej kary są absurdalne, szczególnie biorąc pod uwagę „szkodliwość” czynu. Z prawem się jednak nie dyskutuje, a to w kwestii kierowcy leży dopilnowanie wszystkich terminów i procedur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj