NowościAktualnościMiałeś stłuczkę? Teraz lepiej się "dogadać" niż wzywać policję!

Miałeś stłuczkę? Teraz lepiej się „dogadać” niż wzywać policję!

Znowelizowany taryfikator mandatów przewiduje surowe kary za wiele wykroczeń. Jednym z nich jest stłuczka, która „kosztuje” 1500 zł. Czasami ukarani mogą być kierowcy obu pojazdów!

W teorii rozstrzygnięcie przyczyn zdarzenia drogowego powinno być proste i wynikać z błędu jednego kierowcy. Jeżeli sprawca poczuwa się do winy, wystarczy, że spisze z poszkodowanym oświadczenie, a szkoda zostanie naprawiona z jego polisy OC.

Sytuacja nie zawsze jest przejrzysta. Jeżeli uczestnicy zdarzenia zachowali się na granicy prawa lub je przekroczyli, pojawiają się wątpliwości, kto tak naprawdę zawinił. Do przyznania się do winy nie zachęca utrata ewentualnych zniżek na OC oraz coraz większa liczba doniesień o kierowcach wyłudzających odszkodowania – „polują” oni na innych zmotoryzowanych i tworzą sytuacje kolizyjne.

Zdarza się również, że do zdarzenia przyczynia się dwóch kierowców. Sytuacja jest doskonale znana kierowcom aut ciężarowych – zahaczenie się lusterkami na bocznych drogach nie należy do rzadkości. W takich sytuacjach zwykle nikt się nie zatrzymuje i nie wzywa policji, tylko na własną rękę wymienia lusterko. Zawodowi kierowcy doskonale wiedzą, że nie tylko stracą czas na ustalanie winnego, ale ryzykują mandatem, a policja zwykle nie będzie w stanie wskazać sprawcy – o jednoznacznej sytuacji można mówić tylko wówczas, gdy jeden pojazd został zatrzymany, a jadący zawadził w niego lusterkiem.

Redakcja poleca: Taryfikator mandatów na 2022 r. Kompleksowy i aktualny. Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości? Mandaty 2022

Nie wiedzieli o tym 30-letni obywatel Ukrainy, który kierował Volkswagenem oraz 21-letnia kierująca BMW. Najprawdopodobniej nie mogli dość do porozumienia i wezwali policję. Interweniujący na miejscu policjanci ustalili, że do zaistnienia zdarzenia przyczynili się oboje kierujący, którzy wykonując nieprawidłowo manewr wymijania doprowadzili do bocznego zderzenia się lusterkami. Według obowiązującego od 1 stycznia br. nowego taryfikatora sprawcy zostali ukarani mandatem po 1500 złotych każdy.

Policja nie udostępniła zdjęć z miejsca zdarzenia, ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że dość młode osoby nie prowadziły aut pierwszej świeżości. Używane lusterko do popularnego modelu Volkswagena czy BMW można kupić za 50-100 zł. Nowe zamienniki są niewiele droższe. Nawet gdyby któryś z kierowców poczuł się do winy i zapłacił za oba lusterka, w kieszeni zostałoby mu ponad 1000 zł… Nie otrzymałby też punktów karnych, które towarzyszą mandatowi za spowodowanie kolizji. Warto zastanowić się nad zakupem choćby najtańszego wideorejestratora, który w sytuacji spornej może ułatwić nam udowodnienie swoich racji.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji