PoradyPoradyZnaki F-12 oraz F-13. Nie zawsze trzeba ich przestrzegać, ale... lepiej to...

Znaki F-12 oraz F-13. Nie zawsze trzeba ich przestrzegać, ale… lepiej to zrobić!

Przy polskich drogach jest ustawionych wiele znaków. Do niektórych należy się bezwzględnie stosować. Inne warto wziąć uwagę, by nie narobić sobie niepotrzebnych problemów.

Nawet w dobie łatwo dostępnych i bezpłatnych aplikacji nawigacyjnych, kierowca może zabrnąć w ślepą uliczkę. Zwłaszcza, jeżeli przemieszcza się po dużym mieście samochodem ciężarowym czy nawet autem osobowym z przyczepą lub motocyklem. Zakazy wjazdu, ograniczenia mas, niskie wiadukty, wąskie ulice i inne utrudnienia mogą oznaczać dla niego duże problemy. Czasami nie sposób ich uniknąć. Niektórzy kierowcy ciężarówek przejeżdżają jednak przez wybrane miejscowości wyłącznie tranzytowo.

Znak F-12 - co oznacza
Znak F-12 wskazuje zalecaną trasę tranzytową. Zwykle dla ciężarówek, ale może też dotyczyć innych pojazdów, których symbole widnieją na znaku.

Samodzielny znak F-12 wskazuje zalecany dla kierującego określonym rodzajem pojazdów zalecaną drogę tranzytową. Ustawia się go przed skrzyżowaniami, na których kierowcy mogą mieć wątpliwości dotyczące kierunku przejazdu tranzytowego. Dodatkowo zaleca się, by uzupełniać znak F-12 znakiem F-13 w formie strzałki, którą umieszcza się już na samym skrzyżowaniu.

Na znaku F-12 umieszcza się symbol pojazdu, dla którego wyznaczono drogę objazdową – taki jak na tabliczkach od T-23a do T-23g.

Jeżeli znak F-12 jest stosowany dla wskazania przejazdu tranzytowego:
– pojazdów z materiałami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi,
– pojazdów z materiałami niebezpiecznymi oznakowanych tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej,
– pojazdów z materiałami mogącymi skazić wodę, to nad strzałką wskazującą kierunek jazdy umieszcza się symbol pojazdu o barwach stosowanych na tabliczkach T-23h – T-23j.

Jeżeli znak F-12 może być stosowany do wskazania przejazdu tranzytowego pojazdów, których szerokość, wysokość, długość, rzeczywista masa całkowita lub nacisk osi wymaga skierowania na wskazaną trasę przejazdu. W takiej sytuacji na znaku umieszcza się symbole odpowiadające stosowanym na znakach B-15 do B-19.

Znak F-12 może także uzupełniać znaki zakazu (od B-5 do B-8) lub uprzedzające o zakazie. W takiej sytuacji znak przestaje być zaleceniem, tylko wskazuje obowiązujący użytkownika danego pojazdu kierunek.

Znak F-13 - co oznacza?
Już na samym skrzyżowaniu umieszcza się znaki F-13, które dodatkowo mogą być uzupełnione tablicą z nazwą miejscowości, do której objazd tranzytowy prowadzi.

Znak F-13 można umieszczać nad znakiem E-3 z nazwą miejscowości. Alternatywą jest umieszczenie na znaku F-13 nazwy miejscowości, wskazując kierunek dojazdu do niej.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji