PoradyPoradyTajemnicza pomarańczowa strzałka przy niemieckich autostradach. Co to za znak?

Tajemnicza pomarańczowa strzałka przy niemieckich autostradach. Co to za znak?

Jeżdżąc po niemieckich autostradach wiele osób zwróciło uwagę na symbol pomarańczowej strzałki. Kierowcy z Polski mogą nie wiedzieć, co oznacza, bo znak ten nie jest u nas używany.

Niemcy mają doskonale rozwiniętą sieć autostrad. Niestety wystarczy zwiększenie ruchu w godzinach szczytu, roboty czy nawet drobne zdarzenie drogowe, by znacząco spowolnić ruch. To duży problem, bo poza węzłami z autostrady nie sposób „uciec”. Czasami zdarza się jednak, że widzimy zator na horyzoncie, o utrudnieniach informuje nas nawigacja lub w wolnym tempie udało się nam dotrzeć do węzła. W takim momencie warto zjechać z głównej drogi i spróbować objechać utrudnienia innymi trasami.

Samochodem na EURO 2024

Dużym ułatwieniem w takiej sytuacji okazuje się znak wyglądający jak pomarańczowa strzałka w czarnym obramowaniu, który przez niektórych zmotoryzowanych bywa też nazywanym znakiem trumny, a w języku niemieckim to Umlenkungspfeil. Nieznajomość tego znaku nie jest powodem do wstydu. Kiedy policja z Saksonii na swoim facebookowym profilu zapytała internatów o znak, którego znaczenie powinna wyjaśnić, aż 76% głosów oddano właśnie na pomarańczową strzałkę. Jak widać, jej znaczenie nie jest oczywiste nawet dla osób regularnie jeżdżących po niemieckich drogach.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/50837329_999824833553679_1546643694956838912_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=12YWitz61dYAX_MU9KZ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=00_AfACPjmdOnoF5_DcSU6b2sJCDYeFE7_vFedgJ6WzvPLceA&oe=63FC7204Pomarańczowa strzałka wskazuje alternatywną trasę mniej uczęszczaną drogą lub autostradą, która umożliwia dotarcie do jednego z kolejnych węzłów, a następnie kontynuowanie podróży tą samą autostradą. Aby kierowcy nie mieli wątpliwości, gdzie dojadą, pod pomarańczową strzałką mogą być dodatkowe tabliczki z nazwą miejscowości. Koniec objazdu oznaczany jest ukośnie przekreśloną pomarańczową strzałką.

Przy niemieckich autostradach można spotkać także znaki Bedarfsumleitung. To niebieskie tablice z literą U (od słowa Umleitung) oraz liczbą (np. U21). Tymi zaleceniami także należy się sugerować w przypadku wystąpienia utrudnień drogowych na autostradzie. Takie znaki są szczególnie przydatne dla osób podróżujących na długich trasach, bo podążając za znakami U powrócimy na daną autostradę, tyle że w nieco dalszym miejscu, co najprawdopodobniej pozwoli na ominięcie utrudnień.

Znak z literą U w Niemczech

Warto dodać, że zarówno pomarańczowa strzałka, jak i niebieska tablica z literą U jedynie wskazują polecane kierunki objazdów. Jeżeli kierowca nie chce, nie musi z nich korzystać. Zlekceważenie tych znaków nie jest wykroczeniem. Żeby nie tracić jednak czasu w korkach, warto skorzystać z alternatywnych, wyznaczonych przez niemieckich drogowców tras.

Znak objazdu z litera U

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji