PoradyPoradyJak są ustalane odległości na drogowskazach? Tego możesz nie wiedzieć

Jak są ustalane odległości na drogowskazach? Tego możesz nie wiedzieć

Wielu kierowców nie wie, w jaki sposób wyznaczane są kilometrowe odległości na znakach drogowych z miejscowościami. Rozwiewamy w tej kwestii wszelkie wątpliwości.

Na polskich drogach powszechnie występują tzw. znaki kierunku i miejscowości. W dużej mierze są to popularne zielone (na autostradach: niebieskie) tablice z nazwami miejscowości i cyframi/liczbami określającymi odległość (w kilometrach) do wpisanej tam miejscowości. Niektórzy kierowcy zastanawiają się jednak, w jaki sposób owe odległości są ustalane. Nie brakuje bowiem nietypowych sytuacji, gdy mijamy zieloną tablicę informującą o tym, że do danego miasta mamy np. 15 kilometrów, a dosłownie za kilkaset metrów mijamy znak z nazwą tego miasta. Jak wobec tego wyliczane są odległości na znakach drogowych i drogowskazach?

Kilometry na znakach drogowych. Jak są ustalane?

Przepisy w tej kwestii nie są do końca ujednolicone. Dla wszystkich typów dróg, na których stawiane są znaki kierunku i miejscowości z kilometrowymi odległościami (E-4, E-13, E-14, E-14a itp.) podobne zasady tyczą się jedynie teoretycznej lokalizacji punktu, do którego jest liczona owa odległość. Musi to być centralny punkt miejscowości, który jednak nie jest w przepisach dokładnie sformułowany. Nie ma także odgórnych zaleceń co do wyznaczania punktu centralnego dla każdego typu dróg. Wiadomo tylko, że muszą to zrobić zarządcy dróg. Rodzi to pewne nieścisłości, ponieważ w rzeczywistości poszczególnymi drogami zarządzają różne podmioty – np. nad drogami szybkiego ruchu pieczę sprawuje GDDKiA, nad drogami wojewódzkimi – wojewoda, a nad drogami powiatowymi – zarządca powiatu.

Dokąd prowadzą odległości na drogowskazach?

W efekcie dochodzi do sytuacji, gdy większe miasto (takie, do którego prowadzi kilka typów dróg) może mieć wyznaczonych kilka różnych punktów centralnych. W takiej sytuacji przykładowa odległość do centrum (np. 15 km) w rzeczywistości może się trochę różnić np. na drodze wojewódzkiej i drodze ekspresowej, gdyż każda z dróg ma wyznaczony inny punkt centralny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że z reguły nie są to duże różnice, gdyż punkt centralny musi być zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. Najczęściej jest to np. dworzec, rynek, główny plac, ratusz albo skrzyżowanie dróg przelotowych. Największych (ale i tak niewielkich) odchyleń w tej kwestii można się spodziewać po dużych miastach, mających rozległe „śródmieście”.

Odległości na drogowskazach (2)
Do informowania o odległości do miejscowości służą znaki drogowe E-4, E-13, E-14 oraz stosowane na autostradach niebieskie tablice E-14a (fot.).

Warto jeszcze podkreślić, że odległości na drogowskazach muszą być zawsze wyrażone w kilometrach. W setkach metrów można jedynie określić odległości wynoszące poniżej 2 km.

Polecamy również:

Znaki kierunku i miejscowości – opis, wygląd i znaczenie

Znaki F-12 i F-13. Czy trzeba się do nich stosować?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji