Pełna lista znaków kierunku i miejscowości. Ich opis, wygląd, ikony graficzne i znaczenie według kodeksu drogowego.

Znaki kierunku i miejscowości wyrażają ustalenia organizacji ruchu w postaci drogowskazów wskazujących kierunek do danej miejscowości, dzielnicy czy innego miejsca określonego znakiem.

NASZ SKLEP

Mają kształt prostokąta z zielonym i niebieskim tłem (autostrady) z białymi napisami lub przedstawiają znaki drogowe w danym kierunku. W całej Europie stosowany jest jednolity system symboli zgodny z tzw. Konwencją Wiedeńską (Konwencja o znakach i sygnałach drogowych, sporządzona w Wiedniu 8 listopada 1968 r.)

Znaki kierunku i miejscowości z opisem

Ikona znakuSymbolOpisZnaczenie
Znak E-1Tablica przeddrogowskazowaUprzedza o skrzyżowaniu. Umieszczone na tym znaku wzory innych znaków informują o występowaniu tych znaków na drogach, wskazanych na znaku.
Znak E-1aTablica przeddrogowskazowa na autostradzieUprzedza o wyjeździe z autostrady. Umieszczone na tym znaku wzory innych znaków informują o występowaniu tych znaków na drogach, wskazanych na znaku.
Znak E-1bTablica przeddrogowskazowa przed wjazdem na autostradęUprzedza o skrzyżowaniu z wjazdem na autostradę lub drogą prowadzącą do autostrady. Umieszczone na tym znaku wzory innych znaków informują o występowaniu tych znaków na drogach, wskazanych na znaku.
Znak E-2aDrogowskaz tablicowy umieszczany obok jezdniWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-2bDrogowskaz tablicowy umieszczany nad jezdniąWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-2cDrogowskaz tablicowy umieszczany nad jezdnią na autostradzieWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-2dDrogowskaz tablicowy umieszczany nad jezdnią na autostradzieWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-2eDrogowskaz tablicowy umieszczany przed wjazdem na autostradęWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-2fDrogowskaz tablicowy umieszczany nad jezdnią przed wjazdem na autostradęWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-3Drogowskaz w kształcie strzały do miejscowości wskazujący numer drogiWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-4Drogowskaz w kształcie strzały do miejscowości, podający odległość do niejWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast.
Znak E-5Drogowskaz do dzielnicy miastaWskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunek do dzielnic miast. Drogowskaz E-5 z napisem „Centrum” wskazuje kierunek do centrum miasta.
Znak E-6Drogowskaz do lotniskaWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-6aDrogowskaz do dworca lub stacji kolejowejWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-6bDrogowskaz do dworca autobusowegoWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-6cDrogowskaz do przystani promowejWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-7Drogowskaz do przystani wodnej lub żeglugiWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-8Drogowskaz do plaży lub miejsca kąpielowegoWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-9Drogowskaz do muzeumWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-10Drogowskaz do zabytku jako dobra kulturyWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-11Drogowskaz do zabytku przyrodyWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-12Drogowskaz do punktu widokowegoWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-12aDrogowskaz do szlaku rowerowegoWskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
Znak E-13Tablica kierunkowaWskazuje kierunek i odległość do głównych miejscowości położonych przy danej drodze.
Znak E-14Tablica szlaku drogowegoWskazuje numer drogi i odległość do głównych miejscowości położonych przy danym szlaku drogowym.
Znak E-14aTablica szlaku drogowego przy autostradzieWskazuje numer drogi i odległość do głównych miejscowości położonych przy danym szlaku drogowym.
Znak E-15aNumer drogi krajowejWskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym 11,5 tony.
Znak E-15bNumer drogi wojewódzkiejZnak E-15b stosuje się w celu wskazania przebiegu drogi wojewódzkiej lub wjazdu na tę drogę. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym 8 ton.
Znak E-15cNumer autostradyWskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym 11,5 tony.
Znak E-15dNumer drogi ekspresowejWskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym 11,5 tony.
Znak E-15eNumer drogi wojewódzkiej o zwiększonym do 10 t dopuszczalnym nacisku osi pojazduWskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym 10 ton.
Znak E-15fNr drogi krajowej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 10 tWskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym 10 ton.
Znak E-15gNr drogi krajowej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 8 tWskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym 8 ton.
Znak E-15hNumer drogi wojewódzkiej o dopuszczalnym nacisku osi pojazdu do 11,5 tZnak E-15h stosuje się w celu wskazania przebiegu drogi wojewódzkiej lub wjazdu na tę drogę. Na drogach oznaczonych tym znakiem dopuszcza się ruch pojazdów o nacisku osi pojedynczej nieprzekraczającym  11,5 tony
Znak E-16Numer szlaku międzynarodowegoWskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi.
Znak E-17aMiejscowośćOznacza wjazd do miejscowości
Znak E-18aKoniec miejscowościOznacza wyjazd z miejscowości.
Znak E-19aObwodnicaWskazuje na skrzyżowaniu kierunek do obwodnicy miasta.
Znak E-20Tablica węzła drogowego na autostradzieInformuje o zbliżaniu się do wyjazdu z autostrady; liczby umieszczone na znaku wskazują: górna – numer wyjazdu, dolna – odległość tablicy od wyjazdu; zamiast liczby wskazującej numer wyjazdu na znaku może być podana nazwa węzła.
Znak E-21Dzielnica (osiedle)Informuje o wjeździe do dzielnicy lub osiedla; znak z napisem „Centrum” informuje o wjeździe do centrum miasta.
Znak E-22aSamochodowy szlak turystycznyWskazuje początek wyznaczonego samochodowego szlaku turystycznego; na znaku obok nazwy szlaku mogą być umieszczone symbol szlaku oraz symbol organizacji turystycznej, wytyczającej szlak.
Znak E-22bObiekt na samochodowym szlaku turystycznymWskazuje obiekt turystyczny na samochodowym szlaku turystycznym; na znaku umieszcza się symbol obiektu turystycznego lub wypoczynkowego.
Znak E-22cInformacja o obiektach turystycznychInformuje o występujących obiektach turystycznych na terenie wskazanym na znaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj