PoradyPoradyŻółte znaki poziome (linie, strzałki itp.). Czy są ważniejsze od białych?

Żółte znaki poziome (linie, strzałki itp.). Czy są ważniejsze od białych?

Białe znaki poziome każdy kierowca spotyka na co dzień, jednak znaki żółte to już dużo rzadszy widok na drodze. Do których z nich należy się stosować, gdy występują na jezdni jednocześnie?

Znaki poziome koloru białego to podstawowy rodzaj oznaczeń używanych powszechnie na drogach, jednak nie jedyny. Na czas remontów jezdni czy przebudowy całych odcinków tras drogowcy stosują również znaki żółte, głównie w postaci linii. Zmiana oznakowania poziomego wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności, co jednak nie zawsze się dzieje – efektem są liczne groźne sytuacje, kończące się nawet stłuczkami. Jak należy się zachować, gdy na drodze występują jednocześnie znaki białe i żółte?

Żółte i białe znaki poziome – do których należy się stosować?

Stosunek znaków poziomych białych do żółtych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych z dnia 31 lipca 2002 roku. Zgodnie z par. 85 ust. 3 „Jeżeli na drodze są umieszczone znaki barwy białej i żółtej wskazujące różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do znaków barwy żółtej”.

Zapis ten w prosty sposób ustala, że znaki poziome żółte są nadrzędne nad białymi. Co istotne, przepis tyczy się nie tylko linii ciągłych i przerywanych, ale również naklejonych lub namalowanych na jezdni strzałek, napisów czy powierzchni wyłączonych z ruchu. Widząc żółte oznakowanie na jezdni należy chwilowo zignorować przebieg białych linii wyznaczających np. przebieg naszego pasa ruchu przed rozpoczętym remontem.

Żółte znaki drogowe 03
Oprócz linii żółte znaki drogowe poziome mogą mieć kształt np. strzałek.

Kiedy stosuje się żółte znaki poziome?

Znaki żółte są z założenia wykorzystywane jedynie tymczasowo, na okres prowadzonych w danym miejscu robót drogowych. Nie mogą zatem na stałe zastąpić oznakowania barwy białej. Żółte znaki są jednak ważne tak długo, aż po zakończonych pracach nie zostaną usunięte przez drogowców.

Co więcej, tymczasowa organizacja ruchu powinna zostać wykonana precyzyjnie i być czytelna dla wszystkich kierowców. W praktyce zdarza się, że żółte linie w postaci taśmy odrywają się miejscami od jezdni, a czasem nie mają również odblaskowych właściwości. To wszystko może obniżać czytelność oznakowania i wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa ruchu.

Kolejną kwestią jest również nieuwaga innych kierowców, którzy często jadą „na pamięć”, nie zauważając zmian na jezdni lub orientując się w nich w ostatniej chwili. Tym bardziej, na odcinkach dróg z żółtymi znakami poziomymi, warto uważnie obserwować ruch i ostrożnie pokonywać remontowane fragmenty.

Żółte znaki drogowe 01
Żółte znaki drogowe poziome spotkamy głównie przy okazji zmiany organizacji ruchu wynikającej z przeprowadzanego remontu drogi.

Mandat za niestosowanie się do żółtych znaków poziomych

Niezastosowanie się do tymczasowego oznakowania koloru żółtego będzie miało takie same konsekwencje jak w przypadku białych znaków poziomych. Kierowca może otrzymać mandat za przekroczenie podwójnej ciągłej linii, jazdę po powierzchni wyłączonej i tym podobne. W pierwszym wymienionym przypadku otrzymamy 200 zł grzywny i 1 pkt karny, zaś w drugim – 100 zł i 1 pkt karny.

Polecamy również:

Znaki ostrzegawcze – opis, wygląd i znaczenie

Znaki uzupełniające – opis, wygląd i znaczenie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji