NowościAktualnościNowy znak na polskich autostradach. Może ocalić życie!

Nowy znak na polskich autostradach. Może ocalić życie!

GDDKiA rozpoczęła montaż znaków ostrzegających przed wjazdem „pod prąd” na drogę szybkiego ruchu. Jak wygląda taki znak i gdzie się go spodziewać?

Pomimo zazwyczaj przejrzystego i logicznego oznakowania wjazdów i zjazdów z dróg ekspresowych i autostrad, co roku nie brakuje doniesień o wjazdach na szosę szybkiego ruchu „pod prąd”. Nierzadko bywają one wzmianką w artykułach informujących o śmiertelnych wypadkach, stawiając nieprawidłowy wjazd jako główną przyczynę zdarzenia. Nic dziwnego – mimo obowiązujących na wjazdach/zjazdach mniejszych limitów prędkości, kierowca na łuku (niekiedy dość mocnym) ma ograniczone pole widzenia i może nie zdążyć wyhamować przed jadącym wprost na niego autem. W efekcie dochodzi do przykrej w skutkach kolizji.

Znak Zły Kierunek 02
Idea umieszczania znaków „Zły Kierunek” przyszła do nas z innych krajów Europy (Austrii, Chorwacji, Słowacji i Niemiec), w których to rozwiązanie sprawdza się w praktyce.

By zminimalizować ryzyko nieświadomych wjazdów „pod prąd”, na kilku węzłach dróg szybkiego ruchu w Polsce pojawiły się znaki „STOP Zły Kierunek” informujące o znajdowaniu się na niewłaściwym pasie ruchu. Mają dużą powierzchnię i żółte tło z dłonią, a w niej piktogram znaku „zakaz wjazdu”. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o umieszczeniu takich tablic w następujących lokalizacjach:

  • węzeł Głogów Południe (S3)
  • węzeł Świlcza (S19)
  • węzeł Opole Zachód (A4)
  • węzeł Rzeszów Północ (A4)
  • węzeł Przemyśl (A4)
  • węzeł Korczowa (A4).

Znaki ostrzegające przed jazdą „pod prąd” znalazły się tam nieprzypadkowo. Z reguły postawiono je w miejscach, gdzie kierowcy znajdywali się na niewłaściwych zjazdach np. wskutek chęci zawrócenia przed punktami pobierania opłat za przejazd lub przed granicą. W przyszłości podobne tablice staną na trasie S2 (węzeł Patriotów w Warszawie), S8 (węzły Wypędy, Paszków i Mszczonów), S3 (węzły między Szczecinem a Zieloną Górą), S10 (obwodnica Wałcza) oraz S1/S52 w okolicach Bielska-Białej.

Co zrobić, gdy wjedziemy „pod prąd” na autostradzie?

Jeśli poprzez rozkojarzenie lub inny czynnik wjedziemy na drogę szybkiego ruchu nieodpowiednim zjazdem, postarajmy się zachować zimną krew i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie próbujmy samodzielnie zawracać, bo nigdy nie wiadomo czy nagle nie pojawi się prawidłowo jadący inny samochód. Zamiast tego postarajmy zatrzymać się w możliwie najbezpieczniejszym miejscu (np. na pasie awaryjnym), włączmy światła awaryjne, niezwłocznie opuśćmy pojazd i schrońmy się za barierkami. Dopiero wtedy można zadzwonić na policję lub służby drogowe i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Redakcja poleca:

Znaki kierunku i miejscowości – opis, wygląd i znaczenie

Znaki zakazu – opis, wygląd i znaczenie

Znaki ostrzegawcze – opis, wygląd i znaczenie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji