PoradyPoradyTen znak dotyczący prędkości możesz śmiało ignorować. Jak to możliwe?

Ten znak dotyczący prędkości możesz śmiało ignorować. Jak to możliwe?

Przy drogach nie brakuje znaków dotyczących prędkości. Naruszenie większości z nich może zakończyć się dla kierowcy mandatem. Jest jednak wyjątek od tej reguły.

Kierowca powinien prowadzić pojazd z prędkością zapewniającą panowanie nad nim oraz umożliwiającą w razie potrzeby zatrzymanie się przed niebezpieczeństwem. Prędkość bezpieczna to jednak pojęcie względne. Zupełnie inna będzie dla obciążonej dużym ładunkiem ciężarówki na oblodzonej nawierzchni, a zupełnie inna dla sportowego auta na suchej i ciepłej drodze.

Najprostszym z możliwych rozwiązań, które mają zapewnić bezpieczeństwo jest ustawienie przy drodze ograniczeń prędkości – zwykle dopasowanych do najsłabszego uczestnika ruchu, czyli największych i najcięższych pojazdów, które mogą korzystać z danego odcinka. Problem w tym, że w nieraz będą się one wydawały zupełnie nieadekwatne do sytuacji. W efekcie kierowcy mogą zacząć lekceważyć znaki.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie tablic zalecających jazdę z daną prędkością -np. do 40 km/h na ostrym zakręcie. Kto czuje się na siłach, może pokonać łuk z dozwoloną na danym odcinku prędkością (np. 90 km/h). Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia na części odcinków niemieckich autostrad. Zalecenie mówi o 130 km/h, ale kto chce, może jechać szybciej.

Warto wiedzieć: Ograniczenia prędkości i inne limity na autostradach i drogach ekspresowych

Oczywiście rekomendacja zamiast konkretnego ograniczenia nie zwalnia kierującego z obowiązku kierowania się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli dojdzie do zdarzenia, a jechał on szybciej niż jest zalecane, w grę wchodzi obarczenie go współwiną za spowodowanie sytuacji (nawet jeżeli nie był głównym sprawcą), co z kolei otwiera drogę do uszczuplenia odszkodowania.

Znak zalecający prędkość nie został ujęty w konwencji wiedeńskiej, więc poszczególne kraje mogą swobodnie kształtować jego wygląd. W większości krajów Europy ma on formę niebieskiego kwadratu z biała liczbą. W Norwegii w użyciu jest biały kwadrat z czarnymi znakami, a w Wielkiej Brytanii – biały prostokąt z czarnymi symbolami. Z kolei w Azji i Ameryce można spotkać żółto-czarne tablice.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji