PoradyPorady12 znaków-pułapek, na które trzeba uważać

12 znaków-pułapek, na które trzeba uważać

Nawet doświadczeni kierowcy mają czasem problem, żeby odnaleźć się w gąszczu znaków przy polskich drogach. Wyjaśniamy 12 nieoczywistych sytuacji, w których można dostać mandat.

Mnogość znaków drogowych oraz zawiłość przepisów sprawiają, że kierowcy nieraz bezwiednie łamią prawo, narażając się tym samym na mandat. Nie mamy tutaj na myśli wyłącznie ograniczeń prędkości, które niestety nadal są dość powszechnie lekceważone. W niektórych sytuacjach znaki wydają się bowiem tak nielogicznie umieszczone, że kierowcy ignorują je zupełnie nieświadomie. Poniżej przedstawiamy przykładowe, niejednoznaczne sytuacje, które mogą sprawiać trudności nawet osobom z dużym doświadczeniem za kierownicą.

1 Pułapka na postoju dla taksówek

Chociaż wydaje się to sprzeczne, przekreślony znak TAXI w rzeczywistości oznacza koniec postoju dla taksówek, a nie jego początek. Tymczasem kierowcy często biorą pod uwagę tą drugą opcję, ponieważ w większości przypadków przekreślenia na znakach oznaczają koniec ich obowiązywania.

Postój taxi

2 Parkowanie w strefie zamieszkania

Kierowcom często zdaje się, że w strefie zamieszkania można parkować wszędzie tam, gdzie nie jest to zabronione. Tak naprawdę jednak auto można pozostawić tylko na wyznaczonych miejscach parkingowych. Przy okazji przypomnijmy też, że w strefie zamieszkania obowiązuje limit prędkości 20 km/h, a piesi mogą poruszać się po całej szerokości drogi.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Strefa zamieszkania – jakie przepisy w niej obowiązują?

3 Znak „niebezpieczne zakręty”

Ten znak określa jedynie kierunek pierwszego niebezpiecznego zakrętu. Drugi łuk nie musi się zgadzać z tym widniejącym na znaku. W przypadku większej serii niebezpiecznych zakrętów (np. w górach) poniżej umieszcza się dodatkową tabliczkę z ich liczbą.

Niebezpieczne zakręty

4 Parking i zakaz zatrzymywania

W przypadku, gdy obok siebie stoją znaki „Zakaz zatrzymywania się” oraz „Parking”, można w pełni legalnie zaparkować samochód na wyznaczonych miejscach. Zabronione jest natomiast zostawienie auta poza obszarem parkingu.

Znak zakazu parkowania i parking

5 Brak zakazu ruchu

Nawet jeśli przy leśnej drodze nie postawiono znaku zabraniającego wjazdu, poruszanie się po niej jest zabronione i grozi mandatem w wysokości 500 zł. Do lasu można wjechać tylko wtedy, gdy pozwalają na to stosowne znaki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku parkowania – możliwe jest tylko w wyznaczonych miejscach.

Zakaz wjazdu do lasu

Kiedy można wjechać samochodem do lasu?

6 Strefa ograniczonej prędkości

Znak informujący o początku strefy ograniczonej prędkości jest anulowany tylko przez jego przekreślony, szary odpowiednik – „koniec strefy ograniczonej prędkości”. Tymczasem kierowcy czasami przyjmują, że odwołuje ją np. najbliższe skrzyżowanie, a to oczywisty błąd.

Strefa ograniczenia prędkości

7 Granice płatnego parkingu

Często znak „parking płatny” odnosi się nie tylko do wyznaczonych miejsc postojowych, ale ogólnie do całej strefy płatnego parkowania. Dlatego też za postój trzeba zapłacić nawet wtedy, gdy auto znajduje się w innym miejscu parkingu.

Strefa płatnego parkowania

8 Strzałka kierunkowa w lewo

Sygnalizator z zieloną strzałką skierowaną w lewo bywa traktowany przez kierowców jako pozwolenie na zawrócenie na skrzyżowaniu. Jest to jednak zabronione, nawet jeśli przed skrzyżowaniem nie ma znaku „zakaz zawracania”.

Zielona strzałka do skrętu w lewo

9 Parkowanie pod prąd

W sytuacji, gdy kierowca zostawił auto pod prąd, bo nie widział znaku zakazującego parkowania, nadal grozi mu mandat. Nie stanowi to okoliczności łagodzącej, bowiem do obowiązków kierującego należy sprawdzenie, czy na danym odcinku drogi nie ma zakazu parkowania.

Zatrzymanie samochodu pod prąd

10 Mylące ograniczenie prędkości

Jeśli ograniczenie prędkości jest umieszczone pod znakiem informującym o początku obszaru zabudowanego, to obowiązuje ono na całym jego terenie, podobnie jak w przypadku, gdy występuje razem ze znakiem z nazwą miejscowości. Tymczasem wśród niektórych kierowców nadal panuje błędne przekonanie, że taki limit prędkości zostaje odwołany pierwsze skrzyżowanie.

Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym

Podstępne ograniczenia prędkości – lepiej na nie uważaj!

11 Różne oznakowanie rond

Przed większością rond w Polsce spotkamy znak „ustąp pierwszeństwa”. Sporadycznie zdarzają się jednak skrzyżowania o ruchu okrężnym bez tego znaku. W takim przypadku to pojazd wjeżdżający na rondo ma pierwszeństwo przed tym, który już się na tym rondzie znajduje.

Klasyczne rondo

12 Przyczepa na parkingu osiedlowym

Zgodnie z przepisami, nie wolno trzymać przyczepy kempingowej na parkingu, na którym nie ma odpowiedniej tabliczki z jej symbolem. Dopuszcza się jedynie sytuację, gdy przyczepa jest połączona z ciągnącym ją samochodem – dopiero wówczas można legalnie zaparkować ją przed blokiem.

Przyczepa na parkingu osiedlowym

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji